Blog

Relacja z posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży z organizacjami pozarządowymi

15.02.2024

Bierzemy udział w pilnym posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży z organizacji pozarządowymi. Nasza przedstawicielka – Gabriela Letnovska porusza temat braku stabilności w zakresie prawnym oraz finansowym. W spotkaniu bierze udział około 24 organizacji, w tym Fundacja Edukacji Domowej. Ma ono na celu przedstawienie postulatów, konieczności zmian oraz zaproponowanie korzystnych rozwiązań. 

Jak wszyscy wiemy dużym problemem, z którym aktualnie mierzy się społeczeństwo edukacji domowej jest brak stabilności w zakresie prawnym i finansowym. Wzmaga to lęk oraz niepewność u uczniów oraz rodziców dzieci w ED. Pragniemy zostać wysłuchani oraz wyrazić swoje obawy dotyczące przyszłości, stworzyć bezpieczną przestrzeń do nauki oraz rozwoju.

Treść przemówienia:

“Szanowna Komisjo, Drodzy Uczestnicy,

Nazywam się Gabriela Letnovska i reprezentuję Fundację Edukacji Domowej. Problem z jakim wszyscy zaangażowani w ten segment oświaty się mierzymy to brak stabilności w zakresie prawnym i finansowym.

Edukacja domowa to nie izolacja ani obniżenie wymagań edukacyjnych, ale jedna z dostępnych w Polsce ścieżek nauczania, to świadomy wybór rodziców oraz szansa dla tych uczniów, którzy nie odnajdują się w trybie klasowo-lekcyjnym. Art. 37 Prawa oświatowego daje solidną podstawę, by Ci uczniowie otrzymali adekwatne wsparcie.

Niestety, roczny model dotowania finansowania nie jest dostosowany do dynamicznie zmieniających się potrzeb uczniów, jak np. konieczność zmiany trybu nauczania ze względu na sytuację kryzysowa. Chciałabym także zwrócić uwagę na utrzymujący się od lat konflikt pomiędzy szkołami z ED a samorządami. Wynika on zarówno z błędnego obrazu edukacji domowej, jak i przepływu finansowania. W efekcie, cierpi na tym każda ze stron: uczniowie, szkoły i samorządy.

Nasza propozycja? Żaden resort dotychczas nie zastosował rozwiązania problemu u jego źródła. A jest to możliwe po wprowadzeniu usprawnienie przepływu finansowania poprzez zmianę terminu dotowania z rocznego na miesięczny. Takie rozwiązanie jakie zastosowano dla uczniów ukraińskich. W licznych dyskusjach ta propozycja pojawia się zarówno od strony przedstawicieli szkół jak i samorządowców.

Dziękuję za uwagę.

 

Wpłać darowiznę
Wpłać
Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl