2023 rokiem przemian i nadchodzących nowych perspektyw. Podsumowanie rocznych działań Fundacji Edukacji Domowej

2023 rokiem przemian i nadchodzących nowych perspektyw. Podsumowanie rocznych działań Fundacji Edukacji Domowej

Rok 2023 stanowił przełomowy moment dla edukacji domowej w Polsce. Był to czas dynamicznych zmian i wyzwań, z którymi musieliśmy się zmierzyć. 

Styczeń rozpoczęliśmy w warunkach obniżonego finansowania edukacji domowej, a trudna sytuacja polityczna skłoniła nas do systematycznych konsultacji z przedstawicielami innych organizacji i rodziców, dążąc do lepszego zrozumienia przyszłości tej formy edukacji.

Marzec przyniósł rozwój edukacji domowej. Według raportu liczba uczących się dzieci w edukacji domowej przekroczyła 30 tysięcy. Z myślą o docenieniu miejsc sprzyjających edukacji domowej, wprowadziliśmy unikatowy symbol – “Miejsca Przyjaznego Edukacji Domowej”.

Można jednoznacznie stwierdzić, że 2023 rok to czas rozwoju i zwiększenia zainteresowania alternatywną formą nauki. Po raporcie MEiN dla naszej Fundacji, dotyczącym liczby uczniów w edukacji domowej, na dzień 1 maja 2023 roku odnotowano kolejny dynamiczny wzrost liczby uczniów wybierających edukację domową w naszym kraju. 

W czerwcu z okazji  IV Dnia Edukacji Domowej zorganizowaliśmy konferencję w Warszawie, zatytułowaną „Wolność, Przyszłość, Doświadczenie — Trzy powody, by zmienić myślenie o edukacji, której celem było pokazanie, jak ważne są zmiany w edukacji. Udało się! Uczestnicy mieli okazję wysłuchać interesujących paneli dyskusyjnych prowadzonych przez prelegentów oraz podzielenia się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat edukacji.

W sierpniu wydaliśmy raport pt. “Nowa jakość czy patologia? Edukacja domowa w Polsce – raport Fundacji Edukacji Domowej”, który przedstawia analizę liczby uczniów realizujących obowiązek szkolny w trybie edukacji domowej. Pokazuje on znaczący wzrost liczby uczniów z roku na rok — od 2021 do 2023 roku o ponad 112%! 

Końcówka roku była naznaczona oczekiwaniem na wybór nowego Ministra Edukacji i Nauki. W związku z nadchodzącymi wyborami prowadziliśmy intensywne działania uważnie monitorując programy wyborcze partii dotyczące edukacji domowej. 

Wrzesień — kolejny raport i świetne wieści! Po raz pierwszy w historii liczba licealistów w edukacji domowej w Polsce przewyższyła uczniów tej formy w szkołach podstawowych! Według najnowszych danych liczba uczniów, którzy rozpoczęli rok szkolny w ED sięgnęła 48 114! To niesamowite, że coraz więcej osób wybiera tę alternatywną i dostosowaną do indywidualnych potrzeb formę nauki.

10 listopada pod budynkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki razem z kilkoma innymi organizacjami wypowiedzieliśmy głośno, co wymaga pilnych zmian w oświacie. Jednym z postulatów, które zostały przedstawione, była “szkoła równego finansowania”. W tym ważnym dniu zjednoczyliśmy się, aby publicznie wyrazić konieczność zreformowania systemu szkolnictwa.

Przez kolejne miesiące prężnie działaliśmy w odpowiedzi na projekt rozporządzenia, sporządzonego przez byłego Ministra Edukacji — Przemysława Czarnka, dotyczącego podziału subwencji na rok 2024. Był on zdecydowanie nieadekwatny do potrzeb społeczności. W tej sytuacji wysłaliśmy do organów opiniujących projekt list intencyjny, pod którym podpisały się dziesiątki osób ze środowiska edukacji domowej, apelujący o przywrócenie stawki finansowania na poziomie 80% bez względu na liczbę uczniów w szkole. Dzięki naszym staraniom udało się utrzymać ówczesne finansowanie, pomimo nacisków samorządów, które zabiegały o obniżenie do 40%.

13 grudnia — na ten dzień czekaliśmy od miesięcy, a może i od lat! Barbara Nowacka — jedna  z osób walczących o zatrzymanie ustawy “Lex Czarnek” — objęła stanowisko Ministra Edukacji Narodowej, co dało nowe nadzieje. Przed Nową Ministrą duże wyzwanie  — odbudowanie zaufania Polek i Polaków do polskiej oświaty.

20 grudnia — Fundacja Edukacji Domowej została przyjęta do grona organizacji wchodzących w skład  SOS dla Edukacji — koalicji ponad 40 organizacji, które działają na rzecz mądrzejszej i lepszej szkoły. Jesteśmy bardzo podekscytowani na nadchodzący 2024 rok, gdyż posiadając wspólny cel będziemy mogli dążyć do tego, aby polski system edukacji potrafił celnie rozpoznawać i zaspokajać prawdziwe potrzeby młodych ludzi oraz odpowiadać na wyzwania XXI wieku.

Jesteśmy zainspirowani osiągniętymi sukcesami i zmianami, jakie udało się wprowadzić. To nie tylko rok, który przyniósł wyraźne wzrosty i postępy, ale również czas, w którym wspólnie walczyliśmy o równość i sprawiedliwość w edukacji!

Patrząc w przyszłość, jesteśmy pełni entuzjazmu i gotowi na nowe wyzwania, jakie niesie ze sobą rok 2024. Wierzymy, że przyszłe miesiące przyniosą kolejne inspirujące momenty i wzmocnią nasze zaangażowanie w budowanie nowoczesnego i dostosowanego do potrzeb systemu nauki w Polsce. To będzie dobry czas! 

 

DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI!

 

Akcje w 2023:

 

Prowadziliśmy wiele inspirujących wywiadów oraz rozmów z różnymi ludźmi:

 

Konferencje, w których wzięliśmy udział:

  • Raising the Quality of Distance/Digital Teaching, Learning and Assessing of Formal Schools in the COVID-19 Era: a Complete Tool Kit”.
  • VI edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Edukacja to komunikacja”.
  • Zorganizowana przez Naszą Fundację konferencja- „Wolność, przyszłość, doświadczenie – Trzy powody, by zmienić myślenie o edukacji”.
  • Zostaliśmy partnerem konferencji organizowanej przez Akademia Górnośląska w Katowicach i Lucky Mind “Neuroefektywni”.
  • konferencja “Witaj Szkoło” organizowana przez Fundację EdTech Poland.
  • XXI Samorządowe Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

 

INNE:

 

Wpłać Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl