Przejście na edukację domową jest dla wielu wspaniałym momentem, wiążącym się z uczuciem wolności i elastyczności. Ale może się też wiązać ze stresem. Co dalej? Jak zorganizować taką naukę? Czy podołacie? Stres jest czymś zrozumiałym i normalnym – nieznane, nowe sytuacje budzą w nas lęk połączony z ekscytacją. Jak jednak sprawić, żeby początek przygody z edukacją domową był łatwiejszy? Przede wszystkim warto zdecydować się na szkołę przyjazną edukacji domowej. Można też skorzystać ze wsparcia organizacji, które zapewniają narzędzia do nauki. Jaką wybrać? Ta decyzja należy do Was, ponieważ każde dziecko ma inne potrzeby i możliwości edukacyjne. Jeśli jednak wśród waszych wymagań znajdą się: nowoczesna platforma edukacyjna, zapewnienie integracji dzieci, wsparcie we współpracy ze szkołą przyjazną, rozwijanie pasji dziecka, to warto rozważyć Centrum Nauczania Domowego.
Centrum Nauczania Domowego zaskoczyło w tym roku społeczność edukatorów domowych nową platformą edukacyjną, dlatego zaprosiliśmy do wywiadu jedną z twórczyń nowego narzędzia do nauki – Patrycję Kulig.
Gabriela Letnovska: Dla kogo jest nowa platforma edukacyjna CND?
GL: Skąd pomysł o zmianie platformy na nową?
GL: Jak wyglądała cała droga przygotowania tego projektu?
Kolejny etap, który obecnie jest już realizowany, dostarczy naszym uczniom dedykowaną przestrzeń do zajęć online, osadzoną bezpośrednio na platformie oraz udogodnienia takie, jak m.in. tryb wysokiego kontrastu. W następnych etapach planujemy rozwijać grywalizację. Zadbamy też o strefę rodzica – przestrzeń pełną porad, wskazówek i wsparcia dla rodziców, którzy wybrali edukację domową dla swoich dzieci.
GL: Czy rodzice brali udział w tworzeniu platformy?
PK: Zdanie rodziców oraz dzieci było dla nas kluczowe w projektowaniu nowej platformy. Informacje o potrzebach i oczekiwaniach zbieraliśmy na kilka sposobów. Przed rozpoczęciem projektu przeprowadziliśmy ankietę, która miała na celu zbadanie potrzeb i satysfakcji naszych rodziców i dzieci z ówczesnej, starszej wersji platformy. Zapytaliśmy w niej o udogodnienia, które chcieliby zobaczyć w nowej wersji narzędzia. Konsultowaliśmy się też podczas spotkań online z rodzicami. O potrzebach rozmawialiśmy również na naszych stacjonarnych wydarzeniach. Wyciągnęliśmy z obu inicjatyw ciekawe wnioski i zaplanowaliśmy wdrażanie rozwiązań odpowiadających potrzebom rodziców. Wśród nich znalazły się m.in. podział wszystkich materiałów na tygodnie nauki, zwiększenie interaktywności, zwiększenie ilości zajęć online, wizualne uatrakcyjnienie platformy. Mimo rozpoczęcia prac, w dalszym ciągu jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie. Planujemy dalej rozwijać naszą platformę.
GL: Czym wyróżnia się nowa platforma?
GL: Czy są już pierwsze komentarze dotyczące nowej IPE? Jak reagują rodzice?
PK: Rodzice reagują bardzo pozytywnie! Cieszą się, że ich głosy zostały wysłuchane. Spotkaliśmy się ostatnio podczas rozpoczęcia obecnego roku szkolnego. Usłyszeliśmy wiele ciepłych, budujących słów. Jesteśmy wdzięczni za tak pozytywny odbiór i wyrozumiałość. Rodzice i uczniowie cierpliwie czekają na kolejne udogodnienia i rozwój platformy. Niektórzy są onieśmieleni zmianami i potrzebują więcej czasu na przestawienie się na kompletnie nowe narzędzie. Jednak nie spotkaliśmy się do tej pory z głosami ogólnego niezadowolenia. Myślę, że zdecydowana większość jest podekscytowana i z radością uczy się pracowania na nowej platformie. Tymczasem zespół CND nie spoczywa na laurach i cały czas pracuje nad udoskonalaniem platformy. Wierzymy, że ten rok będzie dla naszych uczniów przełomowy, a platforma sprawdzi się dla nich jako najlepsze narzędzie do edukacji domowej.
Centrum Nauczania Domowego
tel. +48 12 399 43 59
sekretariat@domowi.edu.pl
Rekrutacja 2022/2023