Jak środowisko edukacji domowej wspiera Ukrainę?

Jak środowisko edukacji domowej wspiera Ukrainę?

Wojna – słowo, które jeszcze miesiąc temu wydawało się nam czymś odległym i abstrakcyjnym, dziś stała się rzeczywistością. Ukrainę spotkała najgorsza tragedia, jaka mogła się wydarzyć. Mówi się, że przyjaciół poznaje się w biedzie – myśleliśmy, że tylko jednostki są do tego zdolne, a okazało się, że setki tysięcy, a nawet miliony. W obliczu trudnej sytuacji, która dotknęła mieszkańców Ukrainy, jako Polacy stanęliśmy na wysokości zadania i pomagamy swoim Sąsiadom, jak możemy.

Każdy pomaga jak umie i jak może. Jako organizacja opiekująca edukację domową, chcielibyśmy się przyjrzeć właśnie temu środowisku. Społeczność ED także zdała egzamin z bycia prawdziwymi przyjaciółmi dla naszych Sąsiadów.

Jedną z form wsparcia ze strony środowiska edukacji domowej jest wspaniała inicjatywa Fundacji Edukacji Polonijnej, Centrum Nauczania Domowego i Polskich Szkół Internetowych Libratus. To właśnie te 3 organizacje połączyły siły i stworzyły bezpłatną platformę do nauki języka polskiego jako obcego dla dzieci z Ukrainy. Pomoc humanitarna oczywiście jest niezbędna, ale zadbanie o edukację najmłodszych pomoże im odnaleźć się w nowej sytuacji i poczuć się chociaż odrobinę bezpieczniej. Nie wiemy, kiedy Ukraińcy będą mogli wrócić do swoich domów, do ojców, którzy zostali, by bronić kraju. Powinniśmy więc maksymalnie zadbać o ich komfort w Polsce.

Kurs na platformie jest w pełni darmowy i ma na celu umożliwienie przyswojenia podstaw języka polskiego ukraińskim dzieciom. Platforma jest dostępna dla każdego zainteresowanego, bez ograniczeń. Z informacji zamieszczonych na stronie Fundacji Edukacji Polonijnej wiemy, że umożliwia ona samodzielną naukę języka polskiego. Kurs na platformie składa się z 20 działów – każdego tygodnia odblokowywane będą kolejne materiały. Lekcje w formie tekstowej są urozmaicone interaktywnymi ćwiczeniami, nagraniami dźwiękowymi, filmami oraz materiałami do samodzielnego wydruku. Organizatorzy planują również lekcje on-line z języka polskiego z nauczycielami oraz zapewnienie pomocy psychologicznej.

Aby uzyskać dostęp do platformy edukacyjnej wystarczy wypełnić formularz zamieszczony na tej stronie – zobacz. Jest tam dostępny także opis w języku ukraińskim, który zachęcamy udostępniać – taka pomoc też jest bardzo ważna.

Dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki organizowane są także oddziały przygotowawcze. W takie działanie zaangażowało się m.in. Akademickie Liceum Ogólnokształcące Emmanuel. Szkoły prowadzące edukację domową zaangażowały się także w różne formy zbiórek. Oprócz Emmanuela własne zbiórki zorganizowali także: Centrum Nauczania Domowego, Szkoły Benedykta, Prywatne Szkoły im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich.

Niestety edukacja domowa, zgodnie ze specustawą, nie jest prawnie dostępna dla dzieci z Ukrainy. Swoje niezadowolenie w tej sprawie wyraził prof. UAM dr hab. Marek Budajczak w artykule pn. “O tym, jak Władza wylewa edukację domową z kąpielą sytuacyjnego braku kształcenia dla młodych Ukrainek i młodych Ukraińców”.

Wpłać Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!