Jak się przygotować do nowego roku szkolnego, czyli poradnik dla rodzica, którego dziecko kształci się w edukacji domowej

Jak się przygotować do nowego roku szkolnego, czyli poradnik dla rodzica, którego dziecko kształci się w edukacji domowej

Lato to bardzo wyczekiwany okres przez każde dziecko. Wakacje, relaks, podróże, niestety jednak wrzesień coraz bliżej. Co należy w takim razie zrobić, by z powyżej sentencji usunąć wyraz „niestety”? Najgorzej jest zwlekać z przygotowaniami do samego końca, żeby o tym nie myśleć w czasie wakacji. Okazuje się jednak, że im wcześniej zaczniemy przygotowania, tym później będziemy mogli spokojnie wykorzystać ostatnie chwile sierpnia na spędzanie czasu na wyjazdach.

Główną zaletą edukacji domowej jest fakt, że tych przygotowań jest o wiele mniej niż w przypadku standardowej szkoły. Mniej stresu związanego z powrotem wśród rówieśników, nauczycieli, czy też do zadań domowych, planu zajęć itd.

Warto wspomnieć, że w ED większość materiałów zazwyczaj można znaleźć w formie online, co jest dużą zaletą. Mimo to, warto zakupić nowe podręczniki, przybory, dostęp do platform edukacyjnych itd. Zapomnieć można natomiast o zakupie plecaka, o transporcie do szkoły dla dziecka (komunikacja miejska, dojazd samochodem z rodzicem).

Początek roku szkolnego w ED, choć łatwiejszy niż w przypadku tradycyjnej szkoły, wciąż pozostaje wielkim obciążeniem dla dziecka. Wszak spoczywa na nim odpowiedzialność związana z wyborem dalszej ścieżki rozwoju, a z czasem, gdy nabiera samodzielności, może pojawić się nawet większe wyzwania edukacyjne.

Kiedy rodzic postanowi, że jego dziecko powinno się uczyć samodzielnie, ten młody człowiek musi sobie zorganizować czas na naukę oraz zdecydować w czym dobrze się odnajduje, a co za tym idzie, w jaki kierunku chciałoby szczególnie się rozwijać. Mimo obowiązku zdawania egzaminów z wszystkich przedmiotów w ED, to ta forma nauczania ma ten komfort, że dziecko może wybrać intensywność nauki konkretnych przedmiotów w zależności od zainteresowań. Ma ono przestrzeń do tego, żeby wyuczyć niezbędną podstawę z mniej lubianych przedmiotów, ale i żeby poszerzyć wiedzę z tych, które je fascynują.

Podejmowanie różnych wyborów edukacyjnych wciąż jest nie byle wyzwaniem, jednak należy pamiętać, że dzieci w standardowej formie edukacji także podejmują wybór swojego dalszego rozwoju. Niestety najczęściej ten wybór jest pochopny, związany z presją otoczenia. W przypadku ED dziecko bardziej świadomie jest w stanie określić swoje zainteresowania, ponieważ ma na nie więcej czasu, a co za tym idzie, dokona lepszego wyboru.

 

Przygotował: Maciej Sitko

Wpłać Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl