Blog

Jak przejść na edukację domową w 3 dni?

Jak przejść na edukację domową w 3 dni? 

W edukacji domowej w Polsce uczy się już ponad 31 tysięcy dzieci i młodzieży i liczba ta stale rośnie. Czy wiesz, że możesz zmienić formę edukacji swojego dziecka w każdym momencie roku szkolnego, a formalności dopełnisz w trzy dni?!

Jak przejść na edukację domową? Czy jest to czasochłonne? Jakie należy zgromadzić dokumenty i gdzie je złożyć? To pytania, które kłębią się w głowie każdej rodziny, która podjęła decyzję o zmianie trybu edukacji swojego dziecka. Mamy dla Was dobrą wiadomość. Wyjście ze szkoły systemowej nigdy nie było prostsze. Wystarczą trzy dni, by zacząć cieszyć się wolnością w edukacji domowej! 

Wiedza to podstawa 

Zanim przejdziemy do formalności, kluczową kwestią jest świadome podjęcie decyzji o zmianie formy nauczania. Edukacja domowa to wspaniała przygoda, która daje dużo możliwości, ale żeby z nich skorzystać, trzeba o nich wiedzieć. Warto wspólnie z rodziną zastanowić się,  jakie rozwiązania będą dla nas najlepsze. 

Rodzic może czerpać wiedzę i inspiracje z książek, e-bookow, poradników, artykułów publikowanych na blogach osób związanych z nauczaniem domowym, a także z tekstów zamieszczonych w ogólnopolskich mediach czy chociażby z vloga naszej fundacji. Warto dołączyć do lokalnych grup i skorzystać z doświadczenia rodziców, którzy już są w edukacji domowej. 

Formalności krok po kroku 

Przeniesienie dziecka na edukację domową nie jest skomplikowanym procesem, musisz 

jedynie złożyć kilka odpowiednich dokumentów aplikacyjnych i dostarczyć je do szkoły, do której dziecko będzie zapisane. Najlepiej, jeśli to będzie szkoła tzw. przyjazna, czyli placówka, która ma doświadczenie w prowadzeniu uczniów w edukacji domowej.

Potrzebne dokumenty: 

  • wniosek o zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą,
  • oświadczenie o zapewnieniu, przez rodziców lub opiekunów, warunków umożliwiających realizację podstawy programowej przez dziecko, 
  • zobowiązanie rodziców do przystępowania dziecka do egzaminów klasyfikacyjnych.

Zgromadzenie i dostarczanie dokumentów do szkoły nie powinno zająć nam więcej niż trzy dni. Pliki do pobrania dostępne są na naszej stronie. 

A gdyby tak jeszcze szybciej? 

Czy można tę procedurę jeszcze uprościć? Okazuje się, że tak. Dzięki pomocy Centrum Nauczania Domowego, które na co dzień wspiera rodziny w edukacji domowej, cały zapis trwa chwilę. A rodzic prowadzony jest krok po kroku w całym procesie rekrutacji. 

Co zrobić po kolei? 

  • zarejestruj się na ich stronie https://domowi.edu.pl/rekrutacja/, następnie zostaniesz przekierowany do Katalogu Szkół,
  • wedle swoich preferencji wybierz placówkę, która będzie odpowiadała Tobie i Twojemu dziecku,
  • wypełnij Kwestionariusz Kandydata, dzięki któremu zostaną przygotowane dokumenty aplikacyjne dla twojego dziecka,
  • komplet dokumentów dostarcz do szkoły. 

 

Na jaką pomoc możecie liczyć podczas zapisu?

Podczas całej ścieżki rekrutacyjnej macie wsparcie opiekuna, który jest z Wami na każdym kroku. Możecie skorzystać z pomocy przy wyborze szkoły, w przygotowanym Katalogu Szkół, znajdziecie informacje o placówkach i ich ofercie, dowiecie się, jakie mają zalety oraz dostaniecie bezpośredni kontakt do szkoły. W kolejnym kroku zostanie przygotowany dla Was komplet dokumentów, a także opiekun z Centrum Nauczania Domowego skontaktuje się w Waszym imieniu ze szkołą w sprawie przyjęcia Waszego dziecka. 

Prawda, że proste? Tak naprawdę to wszystko! W czterech prostych krokach można rozpocząć nową przygodę i cieszyć się wolnością w edukacji domowej! 

 

Wpłać Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl