Blog

Dla kogo jest edukacja domowa?

Edukacja domowa, czyli nic innego jak nauczanie dziecka w domu przez rodzica tudzież opiekuna w ramach spełniania obowiązku szkolnego, jest tak naprawdę czymś dostępnym dla każdego. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to coś, na co mogą sobie pozwolić jedynie zamożni. Aby dziecko zaczęło uczęszczać na edukację domową wystarczy zapisać je do wybranej szkoły oferującej taki tryb nauki i złożyć wymagane dokumenty, wówczas zamiast uczęszczać z innymi dziećmi na zajęcia w klasie, będzie ono uczyć się w domu z wykorzystaniem wybranych materiałów, platform edukacyjnych lub podręczników.

Indywidualne podejście do nauki w edukacji domowej sprawia, że jest to idealna forma zarówno dla uczniów, którzy dobrze radzą sobie w szkole i chcą mieć więcej czasu i kontroli nad rozwojem, jak i dla tych, którzy mają trudności z niektórymi przedmiotami, ponieważ tryb ten umożliwia asynchroniczne podejście do poszczególnych tematów – uczeń może poświęcić więcej czasu na opanowanie trudniejszych przedmiotów.

Edukacja domowa to także nauka w dowolnym czasie, a nie od dziś wiadomo, że dzieci ciężko przyswajają wiedzę, jak są zaspane. Wielogodzinne siedzenie w ławce też nie sprzyja uczniom, zwłaszcza jeśli są to wyjątkowo ruchliwi i ciężko jest się im skupić w tej pozycji. Niekiedy są oni przez to oskarżani o zaburzanie spokoju w klasie, co osłabia ich chęci do nauki i wpływa negatywnie na relacje z kolegami i koleżankami.

Przejdźmy teraz do rodziców. Trzeba mieć na uwadze, że wcale nie muszą posiadać wykształcenia pedagogicznego, aby móc uczyć swoje pociechy w domu, nie muszą również rezygnować z pracy! Edukacja domowa to bowiem elastyczność – dziecko nie ma określonych godzin, w których ma się uczyć, zatem rodzic może pomóc mu w nauce po powrocie z pracy, a kiedy będzie ono już bardziej dojrzałe, wówczas może zacząć uczyć się samodzielnie. W dodatku fakt, że dziecko może się uczyć niezależnie od miejsca pobytu i lokalizacji szkoły, sprawia, że jest to świetna opcja dla rodzin pochodzących z miejscowości, w których nie znajdują się dobre placówki, a także dla rodziców pracujących podróżując oraz dla dzieci niepełnosprawnych. Argumentem przemawiającym za edukacją domową jest także dostępność materiałów do nauki, w tym wiele darmowych narzędzi.

Bardzo często z edukacją domową kojarzony jest problem odizolowania od rówieśników i nieprzystosowanie społeczne. Jest to największy mit tej formy nauki, bowiem dziecko uczące się w domu wciąż posiada kontakt z rówieśnikami, z którymi dzieli zainteresowania, wspólnie uprawia sporty, chodzi do szkoły muzycznej, spotyka się po nauce czy też podczas integracji dla uczniów. Zatem dzieci wciąż nawiązują relacje, być może nawet bardziej odpowiednie dla właściwego rozwoju dziecka niż ma to miejsce w tradycyjnej szkole, ponieważ mają możliwość samodzielnego doboru kolegów/koleżanek. Łatwiej jest im także unikać nieprzyjemnych sytuacji, wynikających z przebywania z osobami, które ich nie szanują.

Pamiętajmy – edukacja domowa, to nie areszt domowy, ani odcięcie się od świata, to świadoma decyzja rodziców i dzieci, wynikająca z potrzeby innego podejścia do zdobywania wiedzy. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko uczyło się w zindywidualizowany sposób, który sprawia, że nauka jest dla niego przyjemnością i zabawą, a nie tylko przykrym obowiązkiem, to odpowiedź na pytanie z tytułu tego artykułu brzmi – DLA TWOJEGO DZIECKA 🙂

 

Przygotowali: Maciej Sitko i Gabriela Letnovska

Wpłać darowiznę
Wpłać
Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl