Blog

5 pomysłów na zabawę z książkami, czyli jak zachęcić dziecko do czytania

Jak mówił Umberto Eco: “Kto czyta, żyje podwójnie”. Zalet czytania nie trzeba nawet wymieniać, ale dzieci nie zawsze je rozumieją i trzeba znaleźć sposób, żeby zachęcić je do tego. Oprócz dawania wzoru do naśladowania i kontaktu z książkami od małego, niezwykle rozwijające są zabawy z książkami, które nie tylko wciągną dziecko w fantastyczny świat wyobraźni, ale i wpłynął na ich kreatywność.

Stwórzcie własne ilustracje do książki

Zabawcie się w twórcę ilustracji i narysujcie postacie i sytuacje z waszych ulubionych książek. Możecie nawet puścić wodze wyobraźni i wymyślić całkiem nowe! Możecie też stworzyć własną wersję okładki dla książki lub komiksu. Możliwości jest tyle, co wyobraźni w małej dziecięcej główce!

Wcielcie się w ulubionych bohaterów

Wniknijcie w świat ulubionej książki jeszcze bardziej próbując wcielić się w literackich bohaterów i poodgrywać ulubione scenki z książek. Wymyślcie fantazyjne kostiumy, bawcie się tembrem głosu. Aby pomóc dziecku pokochać książki, nie wystarczy codziennie czytać. Ważne jest też też to, w jak sposób czytasz. Dzieci uwielbiają, gdy bawimy się w naśladowanie różnych głosów. Czytaj z odpowiednią intonacją i obserwuj reakcje dziecka. Jeżeli jest ono bardzo energiczne wpleć w czytanie różne formy dźwiękowe – klaskanie, tupanie czy kołysanie.

Książki nie tylko do czytania

Pokaż dziecku, że książki to nie tylko opowieści i historie. Na półkach w księgarniach coraz częściej znajdziesz specjalne wydania dla dzieci np. książek kucharskich czy przewodników po krajach i miastach. Pozwól dziecku wybrać jedną z takich publikacji i przyrządźcie razem jakąś potrawę lub wybierzcie się w podróż śladami książki.

Zróbcie zakładkę do książki

Nic tak nie cieszy jak ręcznie wykonane przedmioty. Zrobiona zakładka nie tylko umili czas spędzony z książka, ale i pozwoli dziecku bardziej się zaangażować w przeżywaną historię. Wykorzystajcie różne materiały i techniki ozdabiania zakładek – możecie kierować się tutorialami lub zainspirować się np. ostatnim spacerem, używając liści i kwiatów.

Książki paragrafowe…

Książka paragrafowa, to inaczej gra książkowa, która opiera się na wyobraźni i dokonywaniu wyborów, jak potoczy się fabuła. Możliwość decydowania, co się stanie w książce może przynieść wspaniałe efekty, ponieważ dziecko czuje się sprawcze, ale i tak poddawane jest zaskoczeniu, do czego doprowadzą jego decyzje.

Źródła:

http://wielki-czlowiek.pl/pomysly-na-zabawe-z-ksiazka/

http://wielki-czlowiek.pl/pomysly-na-zabawe-z-ksiazka-cz-2/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gra_paragrafowa

Wpłać darowiznę
Wpłać
Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl