Najlepsze wyniki w nauce osiągamy, gdy angażujemy jak największą ilość zmysłów. Dlatego doświadczenia eksperymentalne są wyjątkowo efektywnym sposobem nauki. Zapadają w pamięci na długo, pokazują procesy całościowo, uczą przy okazji rozumowania przyczynowo-skutkowego. Ponadto, sprawiają wiele radości, gdy mamy okazję wykorzystać wiedzę w praktyce. W dodatku jest to dobry pomysł na rozrywkę, która jest kształcąca i pasjonująca. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka propozycji naukowych doświadczeń, które z powodzeniem można wykorzystać jako fascynującą część edukacji.

 1. Magiczna szklanka

Jest to doświadczenie z zakresu fizyki i opiera się na działaniu ciśnień. Do wykonania eksperymentu potrzebujemy:

 • szklanka z wodą (niemal wypełniona)
 • kartki papieru

Jedyne, co musimy zrobić, to nakryć szklankę kartką i docisnąć kartkę do krawędzi szklanki. Następnie dość energicznie obracamy szklankę do góry dnem, cały czas trzymając kartę dociśniętą do szklanki. Teraz już kartka będzie trzymała się szklanki nawet przy potrząsaniu.

 

 1. Żywe zapałki

Poprzez to doświadczenie możemy wytłumaczyć dziecku budowę drewna oraz działanie ciśnienia. Dla młodszych dzieci może to być magiczne widowisko. Do wykonania eksperymentu potrzebujemy jedynie pięciu zapałek i kilku kropel wody.

Każdą zapałkę łamiemy na pół, tak, żeby jej nie rozerwać. Następnie układamy zapałki jedna koło drugiej, tak aby utworzyły gwiazdkę widoczną na zdjęciu:

Teraz pozostało już tylko w sam środek gwiazdy wkropić odrobinę wody. Zapałki zaczną się poruszać w taki sposób, że otworzy się przed nami piękna gwiazda.

 

 1. Piasek kinetyczny

To doświadczenie spodoba się zapewne najmłodszym dzieciom, gdyż wytworzony produkt eksperymentu może stać się ich zabawką. Piasek kinetyczny pozwala na zabawę taką, jak w piaskownicy. Jednak budowle z niego wykonane są dużo trwalsze. A co najlepsze: zabawa takim piaskiem jest dużo bardziej higieniczna. Potrzebujemy jedynie:

 • 4 szklanki mąki
 • 0,5 szklanki oleju
 • barwnik spożywczy (opcjonalnie, jeśli chcemy stworzyć kolorowy piasek)

Możemy wytworzyć większą ilość piasku, zachowując powyższe proporcje. Składniki wystarczy tylko dokładnie wymieszać. Warto pamiętać, że piasek ten po skończonej zabawie najlepiej wyrzucić, bo jest zrobiony z produktów spożywczych, które mogą się popsuć.

 

 1. Tęcza z cukierków

Poniższe doświadczenie ucieszy oko dziecka i rodzica. W dodatku jest niezwykle proste w wykonaniu. Potrzebujemy:

 • biały talerz
 • kolorowe cukierki Skittles
 • odrobina wody

Cukierki układamy na talerzu w kształt koła. Teraz wystarczy tylko polać je delikatnie wodą i odczekać, aż barwniki w nich zawarte stworzą nam na talerzu piękną tęczę.

 

 1. Sztuczny śnieg

Zima w tym roku nie pozwala na zabawy w śniegu? Stwórzcie biały puch w swoim domu! Wystarczą do tego tylko dwa składniki: 8 opakowań sody oczyszczonej oraz jedno opakowanie pianki do golenia. W misce mieszamy sodę z pianką. W trakcie mieszania odczuwalny będzie chłód wydzielany przez mieszaninę. Jednak gotowy do zabawy śnieg będzie dopiero, gdy dokładnie zmieszany odczeka 30 minut w lodówce. Po tym czasie dzieci mogą już cieszyć się zabawą ze śniegiem!

 

Mamy nadzieję, że wykonując te doświadczenia spędzicie Państwo miły czas ze swoimi dziećmi!

Więcej inspirujących doświadczeń możecie Państwo zobaczyć na stronach:

 

Opracowała: Anna Sałatarow

F

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Edukacji Domowej z siedzibą w Krakowie. Sekretariat administratora znajduje się w Krakowie, przy ulicy Szlak 20/7, 31-153 Kraków, telefon: +48 12 291 91 45, adres e-mail: sekretariat@domowa.edu.pl.

Przetwarzanie odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) jako niezbędne do realizacji naszego prawnie uzasadnionego celu, którym jest udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące prowadzonej przez nas działalności.

Z uwagi na korzystanie przez administratora z poczty elektronicznej „Google mail”, dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy firmie Google Inc. z siedzibą w USA oraz do innych państw trzecich, w których działają podmioty, z których usług korzysta Google podczas przetwarzania danych osobowych. Przetwarzanie danych osobowych w państwach trzecich odbywa się w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską, dostępne pod adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32010D0087&from=EN.

Dane osobowe będą przetwarzane przez czas trwania korespondencji, w ramach której udzielać będziemy odpowiedzi na Twoje pytania, do chwili jej wyraźnego zakończenia lub wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania.

Przysługuje Ci prawo dostępu do treści danych osobowych oraz żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Z uwagi na fakt, że Twoje dane osobowe udostępnione w niniejszym formularzu przetwarzamy na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, przysługuje Ci prawo do wniesienia w dowolnym momencie sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Twoją szczególną sytuację. Możesz je zrealizować przesyłając wiadomość pocztą elektroniczną lub tradycyjną na wskazane wyżej adresy do korespondencji.

Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do uzyskania odpowiedzi na zadawane pytania.