Blog

Kim jest nowa Minister Edukacji Barbara Nowacka?

Kim jest Barbara Nowacka?
Barbara Nowacka, przewodnicząca ugrupowania Inicjatywa Polska, które wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej została nowym Ministrem Edukacji i Nauki. Z wykształcenia jest informatyczką, a tytuł inżyniera zdobyła w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Studiowała także na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i tam otrzymała tytuł magistra.


Dlaczego została powołana na Ministra Edukacji?
Pomimo tego, że Nowacka może być kojarzona głównie z walką o prawa kobiet, to należy podkreślić, że w Sejmie IX kadencji często angażowała się w poselskie kontrole w kuratoriach oświaty i Ministerstwie Edukacji i Nauki. Dodatkowo zabierała głos, działała aktywnie w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Obserwacja jej działań w przeszłości pokazuje, że Nowacka potrafi szybko się uczyć i jest otwarta na dialog. Jej rekordowy wynik w okręgu gdyńskim 139 524 głosów pokazuje, że społeczeństwo jej ufa.


Działania przeciwko Lex Czarnek
Barbara Nowacka brała udział w działaniach przeciwko tzw. Lex Czarnek, oprócz zwykłych wystąpień na mównicy sejmowej podejmowała takie działania jak sprawdzanie czy rodzice rzeczywiście skarżą się kuratorium na organizacje pozarządowe. Brała udział w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim, podczas którego politycy opozycji przekonywali małżonkę prezydenta Andrzeja Dudy, by wpłynęła na męża, aby nie podpisywał Lex Czarnek — ustawę, która ograniczała autonomię szkół i rodziców, a dawała większa władzę kuratioriom oświaty. Dodatkowo ustawa ograniczała mocno edukacje domowa, na którą przejście miało być bardziej utrudnione.


Wyjątkowe wystąpienie w Sejmie
Charakter i ogromne zaangażowanie nowej Ministry Edukacji mogliśmy zauważyć po expose byłego Premiera Mateusza Morawieckiego, gdzie to zgrabnie wypunktowała wszystkie błędy Prawa i Sprawiedliwości. Podczas przemowy Nowacka pokazała się ze strony profesjonalnej polityczki, gotowej na objęcie stanowiska lidera. Najważniejsze jednak, co pada podczas przemówienia, to obietnica odbudowania polskiej wspólnoty, która jest jak oceniła “sercem demokracji, sercem odwagi Rzeczpospolitej”. Cieszymy się, gdy Ministra Edukacji otwarcie mówi o demokracji, o gwarancji dialogu, rozmowy i spokoju. Na to społeczność edukacji domowej, ale i wszyscy związani z edukacją, czekali od lat.


Barbara Nowacka a edukacja domowa
Barbara Nowacka swoje wystąpienie podczas expose byłego Premiera zakończyła zdaniem “Szczęśliwej Polski już czas!” Fundacja Edukacji Domowej ma nadzieję, że szczęście zawita także do rodzin związanych z edukacją domową. Po wielu latach walki o spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą z optymizmem patrzymy na zmiany zachodzące w Ministerstwie Edukacji. Ministerstwa nie tworzy jednak tylko jedna osoba. Wiele zależy od jej współpracowników, dlatego bacznie obserwujemy powoływane na różne stanowiska osoby. Za nami powołanie Katarzyny Lubnauer (Koalicja Obywatelska) i Joanny Muchy (Polska_2050) na stanowiska sekretarzy stanu w resorcie edukacji. W pierwszych dniach władzy Barbary Nowackiej od razu zauważamy chęć rozmowy i otwarcie się Ministerstwa na dialog z organizacjami pozarządowymi. W swoim krótkim wystąpieniu Ministra Edukacji ogłosiła planowane działania na najbliższe dni i tygodnie. Planowane są spotkania z organizacjami pozarządowymi, zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli o 30% od nowego roku oraz ustalenie propozycji dotyczących zadań domowych. Bez komunikacji nie będzie zmian w edukacji, dlatego czekamy na spotkanie z Panią Minister także ze środowiskiem edukacji domowej.

 

Przygotowała: Wiktoria Malinowska Wpłać Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl