Blog

Dzień ojca w edukacji domowej. Dzień opiekuna, mentora, przyjaciela

Dzień Ojca to szczególne święto w roku. Możemy je spędzić w gronie najbliższych nam osób, a szczególną osobą w tym dniu jest nasz tata. Czy jesteście ciekawi jak ten dzień obchodzony jest w innych krajach na świecie? Przybliżę  Wam zatem 5 krajów i ich tradycje w tym dniu. Zapraszam do lektury 🙂 

Oto kilka różnic w obchodzeniu Dnia Ojca w Norwegii, Argentynie, Chinach, Japonii i Niemczech

NORWEGIA – Farsdag 

W Norwegii ten dzień nazywa się Farsdag I jest on obchodzony w drugą niedzielę czerwca. W tym dniu, tak jak i w Polsce, ojcowie są obdarowywani prezentami. Dodatkowo ojcom podawane jest śniadanie do łóżka. Typowe dla Norwegów jest spędzanie tego dnia na łonie natury – zresztą jak wiele innych świąt. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich, ale pracodawcy czasami pozwalają na to pracownikom lub decydują się na skrócony roboczy dzień. Niektóre sklepy i restauracje mają z okazji tego święta specjalne rabaty i promocje dla ojców, a niektóre muzea i atrakcje turystyczne oferują im darmowe wejścia. W części norweskich szkół dzieci organizują także specjalne przedstawienia i występy, aby uczcić swoich ojców. W ostatnich latach w Norwegii pojawiła się również tradycja organizowania Dnia Otwartych Drzwi w zakładach pracy, podczas którego rodziny pracowników mogą odwiedzić miejsce pracy swoich ojców i poznać ich kolegów z pracy. 

ARGENTYNA – Dia del Padre 

W Argentynie Dzień Ojca – Dia del Padre – ma długą historię i sięga początków XX wieku. Po raz pierwszy obchodzony był w 1913 roku, a jego inicjatorem był Enrique Febbraro. Enrique, zainspirowany Dniem Matki, postanowił stworzyć także święto dedykowane ojcom. Dzisiaj to święto obchodzone jest w Argentynie w trzecią niedzielę czerwca. Z tej okazji ojcowie zwykle otrzymują prezenty, a także spędzają czas z rodziną, na przykład na grillu. Dia del Padre jest obchodzony w podobny sposób jak Dzień Matki, który dla odmiany świętują w drugą niedzielę października. Obydwa te dni są okazją do wyrażenia miłości i szacunku dla rodziców oraz uczczenia ich roli w życiu rodzinnym. W niektórych regionach Argentyny, zwłaszcza na prowincji, Dia del Padre jest również świętem religijnym i związanym z kultem św. Józefa, który uważany jest za patrona ojców. 

CHINY – Duanwu 

W Chinach Dzień Ojca nie jest oficjalnym świętem i nie jest obchodzony na taką skalę, jak w niektórych krajach. Jednakże, istnieje tradycyjne chińskie święto – Duanwu, które przypada na piąty dzień piątego miesiąca kalendarza księżycowego. Jest ono uważane za dzień poświęcony ojcom i bohaterom narodowym. W niektórych regionach Chin, w tym w Hongkongu i Makau, obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Ojca, który przypada na trzeci niedzielę czerwca. 

JAPONIA – Chichi no Hi 

Jednym z krajów, który, w porównaniu do Polski, całkowicie inaczej obchodzi Dzień Ojca jest Japonia. W tym kraju Dzień Ojca, czyli Chichi no Hi, obchodzony jest 3 lutego i jest związany z tradycją Tango no Sekku – Święto Dzieci. Tango no Sekku jest jednym z najstarszych świąt związanych z ojcami, bowiem obchodzone jest już od VII wieku! W tym dniu otrzymują oni specjalne prezenty od swoich córek, a tradycyjnymi symbolami Święta Dzieci są dekoracje w postaci latających kolorowych karpów i kwiatów irysów. 

NIEMCY – Vatertag 

W Niemczech Dzień Ojca to Vatertag i obchodzony jest w czwartek przed Zielonym Świątkiem, czyli 40 dni po Wielkanocy. Inną nazwą tego święta w Niemczech jest Herrentag lub Männertag, co oznacza “dzień panów”, “dzień mężczyzn”. Tradycyjnie w tym dniu mężczyźni organizują wędrówki, wycieczki rowerowe lub pikniki ze swoimi przyjaciółmi. W niektórych regionach Niemiec popularne są także wyścigi samochodowe lub regaty. W przeciwieństwie do Dnia Ojca w Polsce, Vatertag jest bardziej związany z tradycją męskości i przyjaźni niż z rodziną. Mimo to w tym dniu dzieci składają życzenia swoim ojcom i wręczają im prezenty, a w niektórych szkołach organizowane są specjalne uroczystości dla ojców. Warto dodać, że Vatertag ma swoje korzenie w średniowieczu, kiedy to mężczyźni organizowali wycieczki w góry lub do lasu, aby świętować wiosnę i oddawać cześć naturze. Później zwyczaj ten związano z chrześcijańskim świętem Zielonych Świąt. W Niemczech istnieje również zwyczaj wręczania ojcom Vatertagskarten, czyli specjalnych kartek z życzeniami. Są one często własnoręcznie robione przez dzieci i ozdabiane kolorowymi rysunkami i wierszami. 

Jak możemy zauważyć, mimo że święto to obchodzone jest w różnych miejscach na świecie inaczej, wspólnym mianownikiem jest tu rodzina i spędzanie czasu w gronie najbliższych. Niezależnie gdzie mieszkacie lub skąd pochodzicie, z okazji Dnia Ojca, życzymy wszystkim tatom spokojnego dnia, wypełnionego miłością w gronie najbliższych! 

 

Autorka: Natalia Kopistecka



Wpłać darowiznę
Wpłać
Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl