Czas na zmiany w edukacji!

Czas na zmiany w edukacji!

Fundacja Edukacji Domowej w piątek 29 września miała przyjemność wziąć udział w konferencji Witaj Szkoło! Czas na zmianę” organizowanej przez Fundację EdTech Poland. Wydarzenie było adresowane do specjalistów od edukacji, przedstawicieli władz centralnych i lokalnych, ale także do nauczycieli oraz firm z branży EdTech. 

Podczas trzeciej edycji “Witaj Szkoło! Czas na zmianę” mieliśmy okazję, aby poznać innowacyjne rozwiązania edukacyjne, z których mogą korzystać wszyscy uczniowie. W pierwszej części konferencji posłuchaliśmy podsumowania kolejnego roku Laboratoriów Przyszłości, czyli programu Ministerstwa Edukacji i Nauki realizowanego we współpracy z Centrum GovTech. Ich celem jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka). Goście honorowi – Antoni Rytel, pełnomocnik MEiN do spraw transformacji cyfrowej oraz Grzegorz Zajączkowski, lider cyfryzacji, przedstawili na początek wizję zmian w polskim szkołach w najbliższych latach oraz jakie projekty chce wprowadzić Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

Pierwszy panel dyskusyjny “Programy dotyczące transformacji cyfrowej szkół” opierał się na przedstawieniu danych programów oraz ich dotychczasowych dokonań. Prelegenci Mateusz Rafał, dyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej, oraz Rafał Lew-Starowicz, wiceprezes Fundacji Edtech Poland, opowiadali o nowo powstających programach takich jak Laboratoria Przyszłości, które rozwijają polskie szkolnictwo. Panel ten przybliżył nam plany na aktywne wspieranie transformacji szkół przez Centrum Transformacji Cyfrowej.  

Nie zabrakło rozmów na temat EdTech w praktyce, gdzie to Paweł Czerwony z Google for Education razem z Marią Ruban, Dyrektorką Operacyjną CCT Poland, rozmawiali o technologiach Google dla Edukacji w Polsce. Nie zabrakło także omówienia kwestii materiałów dla nauczycieli i uczniów, które udostępnia Google, aby zmieniać procesy nauczania i zdobywania wiedzy. 

My jako Fundacja Edukacji Domowej najbardziej czekaliśmy na panel o globalnych trendach w edukacji cyfrowej, ponieważ zauważyliśmy spójność tego zagadnienia z obszarem edukacji domowej. Podczas naszej tegorocznej konferencji ”Wolność, przyszłość, doświadczenie — Trzy powody, by zmienić myślenie o edukacji” także rozmawialiśmy o nowoczesnej edukacji i edukacji przyszłości w kontekście nowych technologii, dlatego byliśmy ciekawi, jakie trendy przedstawią nam prelegenci na konferencji “Witaj Szkoło”. Występującymi byli: Łukasz Trybuś — Prezes Stowarzyszenia Polski Związek Esportu, Maciej Dudkiewicz — Dyrektor ds. OSE, Paweł Czapliński — Koordynator krajowego biura eTwinning FRSE  oraz Agnieszka Olszewska — współzałożycielka platformy do nauczania zdalnego YouSchool. Tak zróżnicowani goście przedstawili nam kilka stron rozwoju edukacji cyfrowej. 

Pomiędzy panelami mogliśmy odwiedzić kilkanaście bardzo ciekawych stoisk wystawowych takich firm jak: Lenovo, Educatorium, Photon, Remi, Eduexpert, Aktin. Każda z firm przedstawiła innowacyjne rozwiązania edukacyjne, a w tym, np.: roboty edukacyjne, programy multimedialne, klocki konstruktywne, interaktywne narzędzia i zasoby wspierające procesy uczenia się. Było to dla nas wyjątkowo interesujące, najnowsze metody, techniki i narzędzia powstające przez digitalizację edukacji wykorzystywane są przez uczniów nauczania domowego. Jesteśmy tego zdania, że różne rozwiązania technologiczne wpływają na podnoszenie jakości edukacji w Polsce.

Konferencja “Witaj Szkoło! Czas na zmianę” była nie tylko źródłem wiedzy, ale także miejscem inspiracji. To wydarzenie pokazało, że edukacja w Polsce zmierza w kierunku pełnej cyfryzacji, co otwiera przed nami wiele możliwości. Niestety pełna cyfryzacja nie odbędzie się w ciągu kilku lat. Uważamy, że jest to na tyle złożona i czasochłonna zmiana, że będziemy dążyć do niej jeszcze kilkanaście lat. Jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy różnych instytucji, nauczycieli, i przedsiębiorców z branży EdTech, polska edukacja będzie mogła skorzystać z najlepszych rozwiązań, zapewniając uczniom nowoczesne i efektywne narzędzia do nauki. Dziękujemy Fundacji EdTech Poland za organizację tej inspirującej konferencji i już teraz z niecierpliwością oczekujemy na kolejne wydarzenia, które wpłyną na kształtowanie przyszłości edukacji w Polsce. Jako Fundacja Edukacji Domowej cieszymy się, że władze w kraju dbają o coraz większą cyfryzację szkół, przez co napędzają powstawanie nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych. 


Przygotowała: Wiktoria Malinowska

Wpłać Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl