Blog

Zaczarowany świat przyrody – eksperymenty

Najlepsze wyniki w nauce osiągamy, gdy angażujemy jak największą ilość zmysłów. Dlatego doświadczenia eksperymentalne są wyjątkowo efektywnym sposobem nauki. Zapadają w pamięci na długo, pokazują procesy całościowo, uczą przy okazji rozumowania przyczynowo-skutkowego. Ponadto, sprawiają wiele radości, gdy mamy okazję wykorzystać wiedzę w praktyce. W dodatku jest to dobry pomysł na rozrywkę, która jest kształcąca i pasjonująca. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka propozycji naukowych doświadczeń, które z powodzeniem można wykorzystać jako fascynującą część edukacji.

  1. Magiczna szklanka

Jest to doświadczenie z zakresu fizyki i opiera się na działaniu ciśnień. Do wykonania eksperymentu potrzebujemy:

  • szklanka z wodą (niemal wypełniona)
  • kartki papieru

Jedyne, co musimy zrobić, to nakryć szklankę kartką i docisnąć kartkę do krawędzi szklanki. Następnie dość energicznie obracamy szklankę do góry dnem, cały czas trzymając kartę dociśniętą do szklanki. Teraz już kartka będzie trzymała się szklanki nawet przy potrząsaniu.

 

  1. Żywe zapałki

Poprzez to doświadczenie możemy wytłumaczyć dziecku budowę drewna oraz działanie ciśnienia. Dla młodszych dzieci może to być magiczne widowisko. Do wykonania eksperymentu potrzebujemy jedynie pięciu zapałek i kilku kropel wody.

Każdą zapałkę łamiemy na pół, tak, żeby jej nie rozerwać. Następnie układamy zapałki jedna koło drugiej, tak aby utworzyły gwiazdkę widoczną na zdjęciu:

Teraz pozostało już tylko w sam środek gwiazdy wkropić odrobinę wody. Zapałki zaczną się poruszać w taki sposób, że otworzy się przed nami piękna gwiazda.

 

  1. Piasek kinetyczny

To doświadczenie spodoba się zapewne najmłodszym dzieciom, gdyż wytworzony produkt eksperymentu może stać się ich zabawką. Piasek kinetyczny pozwala na zabawę taką, jak w piaskownicy. Jednak budowle z niego wykonane są dużo trwalsze. A co najlepsze: zabawa takim piaskiem jest dużo bardziej higieniczna. Potrzebujemy jedynie:

  • 4 szklanki mąki
  • 0,5 szklanki oleju
  • barwnik spożywczy (opcjonalnie, jeśli chcemy stworzyć kolorowy piasek)

Możemy wytworzyć większą ilość piasku, zachowując powyższe proporcje. Składniki wystarczy tylko dokładnie wymieszać. Warto pamiętać, że piasek ten po skończonej zabawie najlepiej wyrzucić, bo jest zrobiony z produktów spożywczych, które mogą się popsuć.

 

  1. Tęcza z cukierków

Poniższe doświadczenie ucieszy oko dziecka i rodzica. W dodatku jest niezwykle proste w wykonaniu. Potrzebujemy:

  • biały talerz
  • kolorowe cukierki Skittles
  • odrobina wody

Cukierki układamy na talerzu w kształt koła. Teraz wystarczy tylko polać je delikatnie wodą i odczekać, aż barwniki w nich zawarte stworzą nam na talerzu piękną tęczę.

 

  1. Sztuczny śnieg

Zima w tym roku nie pozwala na zabawy w śniegu? Stwórzcie biały puch w swoim domu! Wystarczą do tego tylko dwa składniki: 8 opakowań sody oczyszczonej oraz jedno opakowanie pianki do golenia. W misce mieszamy sodę z pianką. W trakcie mieszania odczuwalny będzie chłód wydzielany przez mieszaninę. Jednak gotowy do zabawy śnieg będzie dopiero, gdy dokładnie zmieszany odczeka 30 minut w lodówce. Po tym czasie dzieci mogą już cieszyć się zabawą ze śniegiem!

 

Mamy nadzieję, że wykonując te doświadczenia spędzicie Państwo miły czas ze swoimi dziećmi!

Więcej inspirujących doświadczeń możecie Państwo zobaczyć na stronach:

 

Opracowała: Anna Sałatarow

Wpłać darowiznę
Wpłać
Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!