Blog

Wywiad z Sylwią Piętak – dyrektorką SP Fundacji “Elementarz” w Łutowcu

Sylwia Piętak – biogram

Z wyboru polonistka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej z zamiłowania. Aktualnie  wychowawczyni klasy III i dyrektorka  Szkoły Podstawowej Fundacji “Elementarz” w Łutowcu. W weekendy nauczycielka Polonijki, Centrum Nauczania Domowego oraz Libratusa. Swoimi zainteresowaniami zaraża innych nauczycieli, dzieli się swoimi doświadczeniami. Praca z dziećmi sprawia jej ogromną radość i satysfakcję. Wspiera i motywuje swoich uczniów do działania. Dąży do tego, by w szkole, w której pracuje każde dziecko czuło się bezpiecznie i było szczęśliwe. Prywatnie mama Leny i podróżniczka. Uwielbia spędzać czas z rodziną i znajomymi.

 

Aleksandra Zawada: Czym wg Pani jest szkoła przyjazna edukacji domowej? Jakie wartości powinna posiadać taka szkoła?

Sylwia Piętak: Uważam, że w każdej szkole, nieważne czy uczeń chodzi do niej stacjonarnie czy też spełnia obowiązek szkolny poza szkołą, na pierwszym miejscu stawiamy dobro i potrzeby dziecka. Dlatego tak ważne jest by w szkole przyjaznej edukacji domowej byli przyjaźni nauczyciele i wspierająca dyrekcja. Dzięki miłej, serdecznej atmosferze, jaką tworzy szkoła dzieci z niecierpliwością oczekują na egzaminy. Nie stresują się i przez to osiągają bardzo dobre wyniki. W naszej szkole organizowane są liczne spotkania dla dzieci i ich rodziców. Ważna jest dla nas integracja. Myślę, że kadra pracująca w szkole przyjaznej powinna przede wszystkim znać specyfikę nauczania domowego.

 

AZ: Od jak dawna ma Pani doświadczenie z edukacją domową? Co jest wg Pani największą zaletą ED?

SP: O edukacji domowej usłyszałam wiele lat temu. Nie pomyślałam wtedy, że moje życie zawodowe kiedyś pójdzie właśnie w tym kierunku. Pięć lat temu otrzymałam propozycję prowadzenia Webinarów, czyli lekcji dla dzieci spełniających obowiązek szkolny poza szkołą. Bardzo się stresowałam :). Na takiej lekcji było ponad stu uczniów z całego świata, a ja byłam początkującym nauczycielem. Już po pierwszej lekcji wiedziałam, że praca w takim projekcie to jest coś, z czym chcę związać swoją przyszłość. Obecnie prowadzę jeszcze liczne Wideospotkania i indywidualne korepetycje, gdzie spotykam się z moimi uczniami kilka razy w tygodniu. Wielokrotnie egzaminowałam uczniów Szkoły Podstawowej Fundacji ,,Elementarz” z Łutowca w Edynburgu oraz w Londynie. W ostatnim roku poznałam edukację domową od strony formalnej, prawnej. Kiedy zostałam dyrektorem zajęłam się kontaktem z rodzicami, procedurą zapisu kandydatów do naszej szkoły oraz organizacją egzaminów, w których również uczestniczę. Mam wtedy doskonałą okazję, by porozmawiać z moimi uczniami, poznać ich potrzeby lub by po prostu ich wysłuchać i doradzić :).

 

AZ: Jakie są najczęstsze powody przejścia na ED? Na co zainteresowany rodzic powinien zwrócić uwagę?

SP: Powody przejścia na edukację domową są bardzo różne. Często rodzice uważają, że obowiązki szkolne nie dają ich dzieciom możliwości na rozwijanie pasji i zainteresowań. Dzieci wracają ze szkoły zmęczone, a później jeszcze prace domowe i dodatkowe obowiązki. Kolejny powód to stres na jaki było narażone dziecko. Czasami są to przekonania religijne, innym razem indywidualizacja nauczania. Bardzo często rodzice mówią o oszczędności czasu jaką zauważają po przejściu na ED.

 

AZ: Z jakimi trudnościami w ED mierzą się rodzice i jak im w tym pomagacie?

SP: Rodzice naszych uczniów dobrze wiedzą czym jest edukacja domowa i jakie niesie obowiązki. Najtrudniej na początku jest im rozplanować czas, kiedy i czego dziecko powinno się nauczyć. My oczywiście podpowiadamy i dzielimy się z nimi np. rozkładem materiału. Przekazujemy szczegółowy opis zagadnień oraz wymagań z każdego przedmiotu.  Często rodzice nie są pewni czy ich dziecko jest w pełni przygotowane do egzaminu, więc organizujemy dla uczniów konsultacje. Organizujemy spotkania integracyjne, gdzie wymieniamy się poglądami, doświadczeniami. Wypożyczamy podręczniki i materiały ćwiczeniowe.

 

AZ: Co zrobić, aby zapisać dziecko do Pani szkoły?

SP: Aby zapisać dziecko do naszej szkoły wystarczy skontaktować się telefonicznie z nami lub z zespołem Centrum Nauczania Domowego, czy Libratusa*, który bardzo pomaga nam w procesie rekrutacji. Do szkoły należy złożyć komplet dokumentów, tj. wniosek do dyrektora szkoły o wydanie decyzji zezwalającej na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą, umowę, oświadczenie o zapewnieniu dziecku należytych warunków do realizacji podstawy programowej oraz  zobowiązanie, że dziecko będzie przystępowało do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Dokumenty można złożyć osobiście lub przesłać pocztą. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą szkołą do kontaktu.

 

*Libratus to bezpłatne Polskie Szkoły Internetowe skierowane do dzieci Polaków mieszkających poza granicami kraju.

 

Poznaj bliżej szkoły Fundacji “Elementarz”

Wpłać darowiznę
Wpłać
Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!