Blog

Scrapbooking – pasja, którą można dzielić z dzieckiem

Odpowiedzią na długo zadawane pytanie, jak można zbliżyć się do dziecka i dzielić z nim zainteresowania, może być scrapbooking. Ale czym tak tak naprawdę jest scrapbooking? Czy jest to drogie zajęcie? Czasochłonne? Wymagające zdolności artystycznych? 

A więc wszystko po kolei. Scrapbooking to kreatywna metoda ozdabiania albumów rodzinnych i pamiątek. Sam wyraz scrap z angielskiego oznacza skrawek, więc nasz scrapbook, będzie (ale nie musi być) stworzony ze skrawków wszystkiego, co nam się uda znaleźć w domu. Oczywiście materiały do naszego artystycznego albumu możemy zakupić w internecie, na specjalnych stronach internetowych albo po prostu w sklepie papierniczym. Możemy również takie skrawki przygotować samemu, np. ze starej książki możemy wyrwać kartki (dość brutalne rozwiązanie dla książkoholików), przypalić rogi kartek (tylko pod okiem dorosłego!) i w ten sposób stworzymy efekt np. starego listu pisanego na maszynie. Pomysłów jest wiele liczy się wasza kreatywność i chęci. Jest to fajny sposób na zaangażowanie dziecka w prace ręczne, a przy okazji miła chwila na przeglądanie zdjęć rodzinnych. Poniżej kilka inspiracji do scrapbooków

 

Jak widać albumy mogą być różnorodne. Mogą składać się one z polaroidów, które będą ciekawym urozmaiceniem tradycyjnych zdjęć rodzinnych. Możemy również zaopatrzyć się w album z czarnymi stronami albo użyć czarnego bloku technicznego, aby uzyskać efekt szkolnej tablicy z użyciem białego pisaka albo korektora uzyskamy efekt szkolnej kredy (Moją radą byłoby wykorzystanie tego pomysłu z połączeniem zdjęć szkolnych np. gdy posiadamy zdjęcia, które przedstawiają nasze pociechy uczęszczające do szkoły. Stworzymy dzięki temu pomysłowi tematyczne strony naszego albumu). 

Kolejnym pomysłem jest odwzorowanie zdjęć rodziców z dzieciństwa. Czy macie takie zdjęcia? Świetnie! Zachęćcie swoje dzieciaki do odtworzenia ich. Jeśli zdjęcie z Waszej młodości było robione gdzieś niedaleko Was, wykorzystajcie to! Zabierzcie dzieci w ramach wycieczki do tego miejsca, dobierzcie pasujące ubrania do tych ze zdjęć i spróbujcie zrobić zdjęcie z zachowaniem takich samych póz jak ze starych zdjęć. Gwarantuję, że dzięki temu pomysłowi, Wasze albumy nabiorą kreatywności oraz zagwarantują wam niezapomniane wspomnienia i zabawę. 

Ozdabiajcie albumy za pomocą taśm, naklejek, rysunków. Niech Wasz album stanie się osobisty w każdym aspekcie. Podpiszcie się w albumie, wydrukujcie obrazki, użyjcie brokatu. Nie ograniczajcie się – niech Wasza wyobraźnia wykreuje coś wyjątkowego. Poniżej kolejna dawka inspiracji. 

 

Możecie również zamieszczać mapy z miejsc jakie odwiedziliście albo zamierzacie odwiedzić, będzie to dobry pomysł, gdy chcecie wzbogacić wasz album. Możecie zamieścić w nim ulubione wysuszone kwiaty – doda to charakteru Waszej pracy. Jeśli Waszym dzieciom spodoba się taka forma spędzania czasu, zawsze od scrapbookingu możecie przejść na bullet journal albo zielnik. Bullet journal nie różni się zbyt wiele od scrapbookingu. Jedyną różnicą jest “podkład”, jaki stosujecie. W scrapbookingu jest to album ze zdjęciami, gdzie to zdjęcia pełnią główną funkcję, a reszta jest tylko dodatkiem. W bullet journalu jest odwrotnie. To zdjęcia pełnią funkcję dodatku, a reszta jest trzonem Waszego zeszytu, dziennika. Może on być pamiętnikiem, dziennikiem z podróży wzbogaconym o zdjęcia (jest to również świetna pamiątka na wiele lat). Zielnik na pewno jest nam bardziej znany. Tutaj na głównym planie znajdują się wysuszone rośliny z ewentualnie dodanymi opisami i zdjęciami. Wszystko zależy od tego jak Wy widzicie finalny projekt i do czego ma on Wam służyć. 

Bawcie się tymi pomysłami, szukajcie inspiracji i twórzcie! Pokażcie dzieciom jak fajnie być kreatywnym i słuchajcie nawzajem swoich pomysłów. Na koniec dodam że stworzone projekty świetnie nadadzą się na prezent, a osoba obdarowywana na pewno doceni zapał i chęci.

 

Przygotowała: Natalia Kopistecka

Wpłać Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl