Blog

Recenzja “Wyprawa Endoasa” Anny Gibasiewicz

“Wyprawa Endoasa” Anny Gibasiewicz to kontynuacja historii “Baśni o perle”. Autorka i tym razem, w niezwykle malowniczy i poetycki sposób, wprowadza czytelnika w świat baśni, która uczy i bawi. Co znajdziemy w tej opowieści? Niebezpieczną wyprawę dzielnego Endoasa, który na swej drodze spotyka wspaniałych, pomocnych ludzi. Siłę przyjaźni i miłości. A także dalsze losy Elwiki, tym razem w królestwie jej ukochanego Atina. Autorka przypomni nam przemianę jej serca i odeśle w równie niebezpieczną wyprawę, ale tym razem z całkiem innym bohaterem.

Opowieść o dzielnym Endoasie, który wyruszył, by uratować nianię Elwiki, pokazuje jak ważna jest ludzka życzliwość. Ta postać reprezentuje wytrwałość, szlachetność i niezwykłe zdolności przetrwania. Dzięki jego przygodom dziecko uczy się, jakie korzyści przynoszą te wartości. Jeśli rodzic chce wzbudzić w nim także głód przygody, to sięgnięcie po książki Anny Gibasiewicz może się okazać świetnym wyborem. Dlaczego? Jednym z ciekawych przykładów są zdolności Endoasa orientacji w terenie, które sprawią, że niejeden mały smyk zechce je sprawdzić podczas wycieczki do lasu.

Książka uczy także szacunku do zwierząt i roślin, które w zamian za dobre traktowanie ofiarowują nam swoje dary. Endoas pokazuje, że przyjaźń jest możliwa nie tylko między ludźmi. Nasze ukochane zwierzę także może być dla nas przyjacielem. Taki stosunek ułatwia zrozumienie jak ważne jest odpowiednie traktowanie naszych towarzyszy.

Na koniec chciałabym zacytować zdanie ojca Elwiki, którym zwrócił się do swoich uczniów:

  • “I pamiętajcie, nigdy nie szukajcie szczęścia kosztem innych.”

Myślę, że to idealne podsumowanie zarówno “Baśni o perle”, jak i “Wyprawy Endoasa”, do którego nie trzeba nawet nic dodawać.

Czekamy na kontynuację wyprawy dzielnego bohatera!

Przygotowała: Gabriela Letnovska

Wpłać darowiznę
Wpłać
Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!