Pomysły na edukacyjne prezenty dla dzieci (i nie tylko)!

Pomysły na edukacyjne prezenty dla dzieci (i nie tylko)!

Zbliżają się Mikołajki oraz święta Bożego Narodzenia. Wszędobylskie reklamy od dłuższego już czasu przypominają nam, że to już czas kupowania prezentów oraz prześcigają się w propozycjach najlepszych tegorocznych upominków. Zdecydowana większość rodziców staje przed dylematem: co kupić dziecku na prezent? Spełnić dziecięce marzenia i kupić zabawkę z górnej półki, czy kierować się rozsądkiem i postawić na coś praktycznego? Ewentualnie jak wypośrodkować te dwie opcje tak, by dziecko było szczęśliwe oraz by domowy budżet nie został drastycznie przekroczony.

Podczas poszukiwań prezentu idealnego, oprócz  ceny bezpiecznej dla naszego portfela, należy zwrócić uwagę czy zabawki są bezpieczne – gdzie zostały wyprodukowane, czy posiadają odpowiednie testy oraz certyfikaty; dostosowanie do wieku naszej pociechy – za proste lub za trudne szybko się znudzą. Warto, aby zabawka była bliska aktualnym zainteresowaniom dzieci, ale niech nie będzie chwilową fascynacją, np. bohater aktualnie ulubionej bajki – takie zabawki niestety nie posłużą obdarowanym zbyt długo.

Przedstawiamy Państwu kilka pomysłów na edukacyjne prezenty dla dzieci:

  • Książka – zawsze sprawdzi się jako prezent. Ilość książek dostępnych w księgarniach jest ogromna – od książeczek przedstawiających pojedyncze elementy dla najmłodszych, przez historyjki, bajki i opowiadania, po pozycje dwujęzyczne. Warto poświęcić trochę więcej czasu na wybranie odpowiedniej książki. A może naszą pociechę zachwyci pięknie ilustrowany atlas zwierząt, roślin lub pojazdów?

 

  • Lornetka, mikroskop, luneta, teleskop – przyrządy do obserwowania świata zachwycą dzieci na długi czas. Warto pokazywać dzieciom świat w różny sposób, a kto wie czy dzięki temu nasze dziecko nie zostanie biologiem lub astronautą?

 

  • Plakaty, tablice i mapy edukacyjne – pięknie ozdabiają pokój, ale również wiele uczą. Plakaty edukacyjne mają szeroką tematykę i warto dostosować je do zainteresowań dzieci, np. pokazujące różne gatunki ryb żyjących w morzu czy jeziorze albo antylop z Afryki, ptaków z Amazonii czy wszelkich waleni świata. Inną opcją są tablice pokazujące nasze lokalne walory przyrodnicze, np. zwierzęta bałtyckie albo wręcz przeciwnie – mapy nieba i wiele innych. Świetnie sprawdzą się również mapy – polski lub świata.

 

  • Modele anatomiczne, modele do sklejania oraz pluszaki (np. biopluszaki) – u starszych dzieci sprawdzić się mogą modele do składania, np. narządów anatomicznych czy zwierząt. Jest to zarówno zabawa, jak i nauka. Modele pojazdów do sklejania nauczą dzieci cierpliwości oraz wytrwałości, pokażą również z jakich elementów są one zbudowane. Dla młodszych dzieci świetnym rozwiązaniem mogą być pluszaki-mikroby. Wśród setek maskotek staną się wyjątkowym prezentem.

 

  • Edukacyjne gry planszowe oraz komputerowe – święta to idealny czas na zintegrowanie rodziny przy wspólnych grach i zabawach. Dzieci w trakcie grania w gry planszowe kształtują ważne zdolności i umiejętności matematyczne, językowe oraz spostrzegawczość, giętkość i płynność myślenia. Gier komputerowych w życiu naszych dzieci nie unikamy, ale mamy wpływ na to w co będą grać. Niech czas spędzony przed komputerem, będzie czasem nauki oraz zdobywania cennych umiejętności. Dobrym przykładem mogą być również interaktywne encyklopedie.

 

  • Klocki (lego, drewniane, konstrukcyjne, magnetyczne, kartonowe, piankowe) – są absolutną podstawą dziecięcych zabaw. Nadają się dla dziecka praktycznie w każdym wieku, ponieważ zestawy zaczynają się od kilku klocków w dużych rozmiarach, a w niektórych można się doliczyć nawet i tysiąca sztuk. Ich zaletą jest również szeroka tematyka (warsztat samochodowy, Zoo, domek dla lalek, itd.).

 

  • Zestawy mały chemik/ mały fizyk/ mały elektryk – wspaniałe zestawy do eksperymentowania oraz doświadczania. Jest to prezent rozwijający wyobraźnię, logiczne myślenie i wiedzę o świecie oraz doskonała pomoc dydaktyczna będąca uzupełnieniem tradycyjnych lekcji w szkole. Nic tak nie dostarcza wiedzy o świecie jak samodzielne jej zdobywanie. Taki prezent będzie świetną zabawą i nauką dla całej rodziny.

 

  • Wycieczka do obiektu edukacyjnego – święta mogą być dobrą okazją do pokazania dziecku czegoś ciekawego poza domem. Często mieszkamy w jakimś mieście, nie znając jego muzeów, zabytków czy okolicznych parków narodowych lub rezerwatów. A może jedziesz na święta do rodziny daleko od swojego miasta? Z całą pewnością znajdziesz tam wiele ciekawych do zobaczenia miejsc.

 

 

Opracowała: Agnieszka Babilon

 

Bibliografia:

  • http://www.totylkoteoria.pl/2017/11/edukacyjne-prezenty-dla-dzieci-swieta.html
  • http://dziecisawazne.pl/jak-kupic-prezenty-swiateczne-i-nie-zwariowac-cz-1-klocki/
  • http://dziecisawazne.pl/jak-kupic-prezenty-swiateczne-i-nie-zwariowac-cz-3-gender/
  • http://dziecisawazne.pl/jak-kupic-prezenty-swiateczne-i-nie-zwariowac-cz-4-gry-planszowe/
  • http://dziecisawazne.pl/jak-kupic-prezenty-swiateczne-i-nie-zwariowac-cz-5-prezenty-do-50-zl/
  • http://dziecisawazne.pl/jak-wybrac-idealny-prezent-na-swieta/

 

Wpłać Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!