Pierwsze kroki w edukacji domowej

Pierwsze kroki w edukacji domowej

Zastanawiasz się nad podjęciem edukacji domowej ze swoim dzieckiem, ale nie wiesz jak? Uważasz, że kształcenie dziecka poza szkołą będzie najlepszym rozwiązaniem dla waszej rodziny, ale nie masz pojęcia od czego zacząć?

Właśnie z myślą o Tobie stworzyliśmy krótki przewodnik po najbardziej nurtujących pytaniach pojawiających się w głowie każdego rodzica przed podjęciem pierwszego kroku zmierzającego do rozpoczęcia przygody z edukacją domową.

Styczeń to najlepsza pora, by zastanowić się nad zapisem na edukację domową i rozplanować kolejne działania.

Poniżej znajdziesz praktyczne Q&A, dzięki któremu z łatwością rozpoczniesz nauczanie swojego dziecka.

Kiedy można rozpocząć edukację domową?

Edukację domową można rozpocząć w każdym momencie. Nie ma konieczności czekania do kolejnego roku szkolnego, by zapisać dziecko na nauczanie domowe od września (choć jest to najbardziej popularne wśród rodziców rozwiązanie). Wiele zależy od tego, jak szybko uda się wybrać odpowiednią szkołę dla dziecka i dopełnić formalności związanych z zapisem.

Jesteśmy zdecydowani na edukację domową. Od czego zacząć?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest oczywiście decyzja. 🙂 Gdy już pewne jest, że wybraliście edukację domową, należy zapisać dziecko na badanie pod kątem edukacji domowej w rejonowej publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. W związku z tym, że czas oczekiwania na badanie i wystawienie opinii może być dość długi, w międzyczasie należy rozpocząć poszukiwania odpowiedniej szkoły dla dziecka, umawiając się na spotkanie z dyrektorem.

Czy mogę przebadać dziecko w poradni niepublicznej?

Od 1 września 2017 r. ważną opinię skierowaną na nauczanie domowe może wydać wyłącznie publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna.

Czym jest poradnia rejonowa?

Rejonizacja obejmuje także publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Oznacza to, że na badanie należy zgłosić się z dzieckiem do poradni znajdującej się najbliżej szkoły, do której dziecko uczęszcza stacjonarnie lub do tej, znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania, jeżeli dziecko nie uczęszcza jeszcze do szkoły.

Czy poradnia może nie wyrazić zgody na nauczanie domowe?

Najważniejszą kwestią jest to, że nie poradnia wyraża zgodę na nauczanie domowe (choć na opinii często widnieje zapis dotyczący tego, czy poradnia widzi przeciwwskazania do podjęcia nauki w tym trybie). Zezwolenie wydaje dyrektor szkoły, do której dziecko ma zostać zapisane na edukację domową. Poradnia wydaje jedynie opinię.

Dziecko zostało przebadane, złożyliśmy wszystkie wymagane dokumenty w szkole, ale otrzymaliśmy decyzję odmowną. Dlaczego?

Według polskiego prawa zezwolenie na nauczanie domowe wydawane jest przez dyrektora szkoły, a jego decyzja nie musi zostać uzasadniona. Nawet przy spełnianiu formalnych wymagań dotyczących zapisu, można nie otrzymać zezwolenia. Dlatego też tak ważne jest wcześniejsze znalezienie odpowiedniej szkoły i otrzymanie zapewnienia, że zapis na edukację domową będzie możliwy.

Chcę rozpocząć edukację domową ze swoim dzieckiem od kolejnego roku szkolnego. Kiedy należy rozpocząć formalności?

Formalności związane z zapisem dziecka na edukację domową należy rozpocząć jak najwcześniej ze względu na długi czas oczekiwania na badanie. Czas oczekiwania na samo badanie w poradni jest zazwyczaj bardzo długi (może trwać nawet 2-3 miesiące). Po badaniu poradnia ma 30 dni na wystawienie opinii. Po złożeniu dokumentów do szkoły należy jeszcze oczekiwać na wydanie decyzji dyrektora, co również może trwać 30 dni.

Dlaczego nie warto zwlekać z badaniem?

Ze względu na długi czas oczekiwania na badanie w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej należy zapisać dziecko jak najszybciej. Dzięki temu zapis na edukację domową będzie mógł się odbyć w planowanym przez Was czasie oraz unikniecie stresu związanego z dopełnianiem formalności.

Dziecko było już kiedyś badane w poradni, czy musimy przejść przez badanie jeszcze raz?

Opinia, którą należy dostarczyć do szkoły, musi być skierowana na nauczanie domowe. Oznacza to, że jeżeli dziecko było już kiedyś badane w poradni, ale na opinii nie ma zapisu dotyczącego badania pod kątem edukacji domowej, należy uzyskać dokument skierowany właśnie na ten aspekt.
Jeżeli natomiast dziecko było badane pod kątem edukacji domowej, ale już jakiś czas temu, należy zwrócić uwagę na to, czy w opinii nie ma zapisu dotyczącego tego, że została ona wydana na określony czas (np. na rok lub konkretny etap kształcenia). W przypadku gdy opinia jest bezterminowa, dyrektor szkoły decyduje o tym, czy na podstawie tej opinii wyda zezwolenie czy konieczne jest powtórzenie badania (może być to związane np. z tym, że opinia ma już kilka lat).

Jakie kroki musisz kolejno podjąć, by zapisać dziecko na edukację domową?

Pamiętaj, że wybór szkoły jest bardzo ważny! To szkoła może zapewnić rodzicowi wsparcie, potrzebne materiały, podręczniki i konsultacje, a dziecku przyjazną atmosferę podczas egzaminów.

Poszukiwania odpowiedniej szkoły rozpocząć możesz jeszcze przed uzyskaniem opinii z poradni. Warto również umówić się na spotkanie z dyrektorem i ustalić, czy zapis na nauczanie domowe będzie możliwy.

Listę rzeczy, których wymagać możesz od szkoły, do której zapisane jest Twoje dziecko na nauczanie domowe, znajdziesz TU.

Najlepiej, gdy wybierzesz placówkę doświadczoną w prowadzeniu uczniów w tym trybie oraz przyjazną edukacji domowej. Pomóc może Ci w tym Katalog Szkół Przyjaznych Edukacji Domowej.

Wpłać Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!