Blog

Moje Miejsce Kazimierz – Miejsce Przyjazne Edukacji Domowej

Poznaj Moje Miejsce Kazimierz – pierwszy punkt na mapie Miejsc Przyjaznych Edukacji Domowej. Poznaj sposoby edukowania w plenerze, w podróży oraz poprzez doświadczanie!

Moje Miejsce Kazimierz to osiedle całorocznych domów turystycznych zlokalizowane w miejscowości Zaborze – w województwie lubelskim, 11 km od Kazimierza Dolnego oraz 13 km od uzdrowiskowego Nałęczowa. Osiedle tworzy 16 komfortowych domów z pełnym wyposażeniem oraz 1,5 ha zagospodarowanego terenu rekreacyjnego. Każdy z domów powstał z myślą o rodzinnym wypoczynku – pomieści maksymalnie 6 osób. Na piętrze do dyspozycji Gości są dwie dwuosobowe sypialnie wyposażone w wygodne łóżka hotelowe. Na dole znajduje się przestronny salon z rozkładanym narożnikiem, w pełni wyposażony i funkcjonalny aneks kuchenny z dużym stołem oraz nowoczesna łazienka z kabiną prysznicową typu walk-in. Każdy dom posiada zadaszony taras oraz prywatny ogrodzony ogródek. Jesteśmy zwierzolubni, nasze osiedle to doskonała baza noclegowa na urlop z psem lub kotem. Przed każdym z domów znajdują się dwa miejsca parkingowe. W domach jest dostęp do sieci Wi-Fi oraz do platformy Netflix.

Moje Miejsce Kazimierz to nie tylko domy z ogródkami, to również duży teren rekreacyjny, na którym Goście mogą korzystać z placu zabaw dla dzieci, boisk sportowych do gry w piłkę nożną, koszykówkę, tenisa, siatkówkę plażową oraz badmintona. Do dyspozycji jest również sezonowy basen zewnętrzny z podgrzewaną wodą, całoroczna sauna oraz zewnętrzne jacuzzi. Nasi Goście mogą rozpalić ognisko w jednym z miejsc do tego przygotowanych. Do ich dyspozycji jest suche drewno oraz akcesoria do pieczenia kiełbasek. W każdym z domów znajduje się również grill ogrodowy. Na terenie osiedla znajduje się ogólnodostępna świetlica z zadaszonym tarasem oraz stołem do gry w piłkarzyki. Można wypożyczyć rowery, a w sezonie zimowym skorzystać z sanek.

Moje Miejsce Kazimierz położone jest na malowniczej Lubelszczyźnie, na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Jedną z największych atrakcji przyrodniczych okolicy są wąwozy lessowe – wizytówka tej części województwa lubelskiego. Odwiedzając każdy z nich, obserwować można efekty działania wody na miękką skałę lessową. Ponadto w wielu miejscach spotkać można odsłonięte warstwy skalne – idealne pomoce naukowe w nauce geografii. Polecamy zwiedzić wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym, gdzie zaobserwować można odsłoniętą przez działania erozyjne plątaninę korzeni drzew porastających strome ściany wąwozu.

Będąc w Moim Miejscu Kazimierz nie można nie zwiedzić Kazimierza Dolnego. To kultowe miasteczko jest perłą architektury renesansowej. Pięknie zdobione fasady kamienic Przybyłów na Rynku są świadectwem kunsztu renesansowych rzemieślników. W Kazimierzu warto odwiedzić również XVI-wieczny kościół farny, ruiny zamku obronnego z XII-XVI w. oraz wdrapać się na punkt widokowy na Górze Trzech Krzyży, skąd roztacza się piękna panorama na miasteczko położone w dolinie Wisły. Kazimierz Dolny to również świadek roli, jaką odgrywała w dawnych czasach Wisła. Położone na jej brzegu liczne spichlerze świadczą o ważnej handlowej i transportowej funkcji rzeki. Historia Kazimierza Dolnego nierozerwalnie związana jest z kulturą żydowską. W zakamarkach miasteczka odnaleźć można liczne jej ślady – jednym z najważniejszych jest pomnik wzniesiony z żydowskich nagrobków (macew) w bezpośrednim sąsiedztwie zachowanego cmentarza żydowskiego. Symbolem Kazimierza Dolnego jest pochodzący z legendy o powstaniu miasta kogut. W Żywym Muzeum Koguta odwiedzający mogą wcielić się w rolę piekarzy i sami przygotować drożdżowy wypiek, który jest najpopularniejszą pamiątką z Kazimierza.

Położony po przeciwnej stronie Wisły Janowiec znany jest przede wszystkim z ruin renesansowego zamku, wzniesionego na stromej wiślanej skarpie. Nieco dalej odwiedzić można dwór Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. To prawdopodobnie tutaj pisał treny – wiersze żałobne po śmierci ukochanej córki Urszuli.

Nałęczów to nie tylko uzdrowisko. Oprócz parku zdrojowego z pijalnią wód, warto odwiedzić również muzea związane z najwybitniejszymi polskimi pisarzami – Stefanem Żeromskim oraz Bolesławem Prusem. W Wojciechowie można udać się do kuźni prowadzonej przez prawdziwego kowala i wziąć udział w pokazie ręcznego kucia żelaza na żywo.

W oddalonych o ok. 20 km od Mojego Miejsca Kazimierz Puławach znajduje się Muzeum Czartoryskich – następca pierwszego w historii na ziemiach polskich muzeum założonego w XVIII w. przez Izabelę Czartoryską. 

A dla tych wszystkich, którzy zdążą zwiedzić największe perełki tej części Lubelszczyzny, polecić możemy m.in. warsztaty prowadzone w ramach Lessowej Pięciolinii Turystycznej. Można wziąć udział m.in. w warsztatach fotograficznych, zielarskich, muzyczno-przyrodniczych, czy rękodzielniczych. Dla miłośników zwierząt mamy w okolicy mnóstwo miejsc, gdzie można z nimi obcować – można udać się do stadniny koni, mini zoo, pójść na spacer z alpakami, czy nakarmić kozy. 

Możliwości spędzania czasu w Moim Miejscu Kazimierz jest naprawdę wiele. Pobyt u nas można połączyć z edukacją poprzez poznawanie i doświadczanie. Szeroka gama możliwości, jakie oferuje okolica sprawia, że nauka poprzez turystykę może być naprawdę efektywna, a do tego przyjemna. Serdecznie zapraszamy do nas wszystkie dzieci będące w edukacji domowej oraz ich rodziców. U nas każdy znajdzie coś dla siebie.

Odwiedź stronę internetową Mojego Miejsca i dowiedz się więcej.

Wpłać darowiznę
Wpłać
Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!