Moje Miejsce Jura – Miejsce Przyjazne Edukacji Domowej

Poznaj Moje Miejsce Jura – pierwszy punkt na mapie Miejsc Przyjaznych Edukacji Domowej. Poznaj sposoby edukowania w plenerze, w podróży oraz poprzez doświadczanie!

Moje Miejsce Jura to osiedle całorocznych domów turystycznych zlokalizowane w miejscowości Lgota Murowana – w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Osiedle tworzą 22 komfortowe domy z pełnym wyposażeniem oraz 3,5 ha zagospodarowanego terenu rekreacyjnego. Każdy z domów powstał z myślą o rodzinnym wypoczynku – pomieści maksymalnie 6 osób. Na piętrze do dyspozycji Gości są dwie dwuosobowe sypialnie wyposażone w wygodne łóżka hotelowe. Na dole znajduje się przestronny salon z rozkładanym narożnikiem, w pełni wyposażony i funkcjonalny aneks kuchenny z dużym stołem oraz nowoczesna łazienka z kabiną prysznicową typu walk-in. Każdy dom posiada zadaszony taras oraz prywatny ogrodzony ogródek. Jesteśmy zwierzolubni, nasze osiedle to doskonała baza noclegowa na urlop z psem lub kotem. Przed każdym z domów znajdują się dwa miejsca parkingowe. W domach jest dostęp do sieci Wi-Fi oraz do platformy Netflix.

Moje Miejsce Jura to nie tylko domy z ogródkami, to również duży teren rekreacyjny, na którym Goście mogą korzystać z placu zabaw dla dzieci, boisk sportowych do gry w piłkę nożną, siatkówkę plażową oraz badmintona, a także z toru do mini golfa. Do dyspozycji jest również sezonowy basen zewnętrzny z podgrzewaną wodą oraz całoroczna sauna z balią do morsowania. Nasi Goście mogą rozpalić ognisko w jednym z miejsc do tego przygotowanych. Do ich dyspozycji jest suche drewno oraz akcesoria do pieczenia kiełbasek. W każdym z domów znajduje się również grill ogrodowy. Na terenie osiedla znajduje się ogólnodostępna świetlica z salą zabaw dla dzieci oraz stołem do gry w piłkarzyki. Dla czworonożnych przyjaciół przygotowaliśmy psi plac zabaw – tor sprawnościowy typu agility. Można wypożyczyć rowery lub skorzystać z ogólnodostępnych hulajnóg terenowych, a w sezonie zimowym z sanek.

Moje Miejsce Jura położone jest w malowniczym regionie naszego kraju. Jura Krakowsko-Częstochowska to kraina geograficzna, która słynie z wyjątkowej rzeźby terenu – jej charakterystycznym elementem są wapienne skałki przybierające rozmaite kształty. To tutaj dzieci i dorośli mogą na własne oczy przekonać się, co ze skały wapiennej jest w stanie uformować woda. Obserwowanie zgrupowań skał, zaglądanie do okolicznych jaskiń, czy wizyta w pobliskim Rezerwacie Góra Zborów będzie dla wszystkich cenną lekcją geografii w terenie

Nasze osiedle położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie Szlaku Orlich Gniazd – szlaku łączącego średniowieczne zamki i warownie wzniesione na wysokich wapiennych skałach. Oprócz walorów krajobrazowych, Orle Gniazda to również możliwość spotkania z historią “oko w oko”. Wizyta w zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, czy w odbudowanym zamku w Bobolicach, poszerzy wiedzę historyczną oraz pomoże zrozumieć, jak żyło się w czasach królów, rycerzy i dam dworu.

Jeśli nasi Goście stawiają na naukę przez doświadczenie, to możemy polecić im kilka mniej oczywistych, a równie ciekawych atrakcji w okolicy. W miejscowości Żarki można zwiedzić interaktywne Muzeum Dawnych Rzemiosł, położone na ogólnopolskim Szlaku Zabytków Techniki, gdzie odwiedzający poznają m.in. jak w dawnych czasach powstawał chleb, mogą również własnoręcznie zmielić ziarno na mąkę za pomocą kamiennych żaren. W Żarkach również można cofnąć się w czasie! Grupa pasjonatów historii stworzyła miejsce, które przenosi odwiedzających do średniowiecznego domu i obozu rycerskiego. Prowadzone są tutaj również warsztaty kreatywne i edukacyjne bazujące na rzemiosłach średniowiecznych. W Kromołowie, w kaplicy św. Jana Nepomucena zobaczyć można źródło Warty – trzeciej co do wielkości rzeki w Polsce. Miłośnicy przyrody również znajdą tutaj coś dla siebie. Moje Miejsce Jura położone jest na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Pracownicy parku organizują liczne wydarzenia, warsztaty i spotkania promujące ochronę przyrody oraz jej poznawanie. Jedną z ciekawszych propozycji są warsztaty tropienia zwierząt oraz rozpoznawania ptaków.

Jak widać, edukacja na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej może być bardzo ciekawa i przyjemna. Przyjeżdżając do Mojego Miejsca Jura, dzieci będące w edukacji domowej, będą miały okazję uczyć się przez poznawanie i doświadczanie okolicy, która jest niezmiernie ciekawym punktem na mapie naszego kraju.

Odwiedź stronę internetową Mojego Miejsca i dowiedz się więcej.