Blog

Jak zorganizować naukę w edukacji domowej?

Nie masz pewności, jak zaplanować czas dla Twoich dzieci tak, by spełnić podstawę programową, ale jednocześnie nie przemęczyć dziecka? Organizacja nauki w domu stanowi ogromne wyzwanie nie tylko dla początkujących, ale także dla doświadczonych rodziców. Przeczytaj, na co powinieneś zwrócić największą uwagę.

Niemożliwym wydaje się stworzenie planu zajęć idealnego dla wszystkich domowników. Dlatego podczas planowania trzeba uwzględnić drobne kompromisy. Przede wszystkim Twoje dzieci muszą nauczyć się zagadnień egzaminacyjnych z każdego przedmiotu. Ważne jest jednak, by zwrócić również uwagę na dobro Twoich pociech, ich zmieniające się potrzeby i rozwój. Dzieci nie powinny myśleć o nauce jak o przykrym obowiązku, ale ciekawej przygodzie dającej wiele satysfakcji ze zdobywanej wiedzy.

Po pierwsze przy układaniu planu zajęć musisz zapoznać się w podstawą programową, jaką dostałeś od szkoły. Umożliwi to skuteczne przygotowanie się do egzaminów bez żadnych pominięć. Twoje dzieci mogą czerpać przydatną wiedzę z podręczników, kart pracy czy też zyskujących na popularności platform edukacyjnych. Książki szkolne lub platformy zawierają w sobie informacje, których wymaga się od młodego człowieka na poszczególnych etapach edukacji. Warto jednak nie zamykać się na tę formę uczenia się. Możecie korzystać z wielu obiektów publicznych jak: muzea, domy kultury czy centra nauki. Wówczas dzieci zdobędą wiedzę w sposób praktyczny, co zaowocuje świetnymi wynikami. Jest to też okazja, do zdobycia nowej pasji! Inspiracji warto szukać także w najbliższym otoczeniu – być może Twój sąsiad wykonuje ciekawy zawód, na przykład ogrodnika, i chętnie oprowadzi Was po miejscu swojej pracy. Kolejność realizacji tematów z podstawy programowej zwykle nie ma znaczenia, możecie robić to, na co w danej chwili macie ochotę. Jednakże istnieją zagadnienia chociażby w matematyce czy w języku obcym, które ze względu na różny stopień trudności powinny być opanowane w konkretnej kolejności i tutaj nieocenione okazują się nowoczesne narzędzia do nauki, które pomagają usystematyzować naukę i przy okazji zachęcają swoją atrakcyjną dla dzieci formą.

Kolejną kwestią jest faktyczne dobro Twoich dzieci. Nie da się ustalić uniwersalnego planu dnia, który odpowiadałby każdemu. Dlatego musisz kierować się stylem życia Twojej rodziny. Zastanów się, o której godzinie lubicie wstawać i kłaść się spać. Czy wolicie spontaniczność, czy jednak planujecie większość wolnych chwil? Czy macie w zwyczaju długie rozmowy przy posiłkach? Należy też mieć świadomość, że edukacja domowa to ciągłe zmiany. Dzieci dorastają, zmieniają się ich potrzeby. Jednak różnice można zauważyć również w Waszych codziennych nastrojach czy pogodzie. I to wszystko weź pod uwagę. Dla młodych ludzi bardzo ważny jest ruch i zabawa nie tylko podczas czasu wolnego, ale także przy nauce. Daj im zatem wolną rękę, pozwól na samodzielne zdobywanie wiedzy przy pomocy wybranej przez dzieci formy. Pamiętaj, że uczenie się na siłę nie ma sensu. Nauka daje najlepsze rezultaty zarówno u dzieci, jak i u nas, gdy poszerzamy wiedzę z przyjemnością.

W jaki sposób zatem ustalić jakiś harmonogram i czy w ogóle to robić? Oczywiście jeśli Twoje dziecko lubi planować i trzymać się układu zajęć, taka forma jest dla niego znacznie łatwiejsza. Nie wyznaczaj jednak ścisłego planu lekcji jak w szkole na przykład od 8 do 9 uczycie się matematyki, a od 9 do 10 jest język polski, ponieważ może się okazać, iż zaplanowany czas to za mało lub za dużo na przerobienie danego materiału, a dziecko nie będzie efektywnie zdobywać wiedzy przy nagłych przeskokach z przedmiotu na przedmiot. Lepiej zatem określić kolejność zajęć na tydzień i wykonywać je w takim czasie, jaki będzie potrzebny. Warto jednak zaplanować lekcje dodatkowe takie jak szkoła muzyczna, joga czy kółko zainteresowań. Większe przedsięwzięcia, które zajmą cały dzień, typu zwiedzanie miasta lub zajęcia przyrodnicze w terenie dobrze jest ustalać z wyprzedzeniem, by nie zaburzyły rodzinnego stylu życia.

Zatem można powiedzieć, iż niektóre elementy edukacji domowej powinieneś umieścić w harmonogramie, a inne niekoniecznie. Na pewno dopasuj swoje decyzje do Waszej rodziny tak, abyście się nie męczyli. Nauka ma stanowić dla Was wszystkich nowe wyzwania, poszerzanie horyzontów i po prostu przyjemne doświadczenia. Pamiętaj, że ten czas spędzony razem na zdobywaniu wiedzy jest ograniczony, ale zostaną po nim pozytywne wspomnienia dla Ciebie i Twoich dzieci.

 

Bibliografia:

  1. Pierwszy rok w edukacji domowej – plan, https://mojaedukacjadomowa.pl/poczatek-edukacji-domowej/, [dostęp: 19 paź 2021].
  2. Pierwszy rok w edukacji domowej – układ zajęć, https://mojaedukacjadomowa.pl/pierwszy-rok-w-edukacji-domowej-uklad-zajec/, [dostęp: 19 paź 2021].
  3. Kornelia Orwat, Edukacja domowa – jak organizować czas i gdzie znaleźć dzieciom przyjaciół, https://korneliaorwat.pl/edukacja-domowa-jak-organizowac-czas/, [dostęp: 19 paź 2021].
  4. Kornelia Orwat, Jakie mamy zajęcia czyli plan lekcji w ED, https://korneliaorwat.pl/jakie-mamy-zajecia-czyli-plan-lekcji-w-ed/, [dostęp: 19 paź 2021].
  5. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Edukacja domowa cz. 3 – jak wygląda na co dzień, jak ją zorganizować?, https://www.wsip.pl/blog/edukacja-domowa-cz-3-jak-wyglada-na-co-dzien-jak-ja-zorganizowac/, [dostęp: 19 paź 2021].

 

Przygotowała: Emiliana Pabian

Wpłać darowiznę
Wpłać
Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl