Nauka w domu, która aktualnie dotyczy nas wszystkich, to wielka szansa. Należy ją tylko dobrze wykorzystać. Dla osób, które oficjalnie uczą się w formie edukacji domowej, nic się nie zmieniło poza tym, że muszą teraz organizować swój czas bez wychodzenia z domu. A wiemy, że lubią się uczyć w lasach, parkach, w muzeach, teatrach itp. Natomiast Ci, którzy dotychczas uczyli się w szkole, spotkali się z ogromnym wyzwaniem, z którym staramy się Wam pomóc. Dzisiejszy artykuł poświęcamy organizacji czasu nauki. Jeśli będziecie postępować według naszych wskazówek, uczenie się bez nadzoru nauczyciela nie będzie takie trudne.
Przygotuj plan
Aby czas, jaki mamy do dyspozycji nie został zmarnowany warto najpierw rozplanować go tematycznie (które zagadnienia z danego przedmiotu będziemy przyswajać w kolejne dni) i ilościowo – ile mniej więcej zadań chcemy rozwiązywać dziennie, ile rozdziałów lub stron lektury przeczytać itp. Powieś taki plan w widocznym miejscu i obserwuj swoje postępy. Odrobina dyscypliny jest niezbędna, by osiągnąć cel.
Pracuj w godzinach swojej najwyższej wydajności
Zaobserwuj, o jakiej porze najlepiej przyswajasz wiedzę i na ten czas zaplanuj najważniejsze lub najtrudniejsze tematy. Warto rozpoczynać naukę rano, o ustalonej godzinie, by nie odwlekać jej przez cały dzień z powodu różnych rozproszeń. Poza tym, nasz mózg z reguły pracuje najwydajniej między 9:00 a 11:00. Wtedy też powinno zajmować się ścisłymi przedmiotami, np. matematyką. Możesz wyznaczyć sobie dwa bloki pracy – poranny i popołudniowy i rozdzielić je czasem spędzonym
z rodziną oraz rozwijaniem swoich pasji.
Rób przerwy
Po pewnym czasie poziom Twojej motywacji i koncentracji naturalnie zacznie spadać, więc nie zmuszaj się do pracy dłuższej niż 30-45 min. Ważne jest regularne robienie przerw, najlepiej na aktywność fizyczną. Krótka gimnastyka pomoże Ci się dotlenić i doda energii. Parę minut lub nawet kwadrans między kolejnymi etapami nauki możesz poświęcić także na zabawę z rodzeństwem, telefon do kogoś bliskiego lub wykonanie drobnych obowiązków domowych.
Urozmaicaj naukę
Aby nie stracić chęci do nauki, nie może ona być monotonna. Korzystaj z narzędzi których dostarcza nam rozwój techniki
- obejrzyj filmik edukacyjny, posłuchaj podcastu, zrób fiszki do nauki słówek, skorzystaj z aplikacji do nauki lub posłuchaj piosenki w obcym języku i zapisz usłyszane wyrażenia, a potem sprawdź ich poprawność, przyswajaj główne wątki lektury oglądając jej filmową adaptację, odkrywaj świat dzięki filmom przyrodniczym, poznaj historię wielkich odkrywców i naukowców,
- ucz się wspólnie z kolegą za pomocą komunikatora lub poprzez videorozmowę – razem łatwiej będzie zrozumieć temat. Podsuwajcie sobie pomysły, dyskutujcie, możecie się też wzajemnie odpytywać oraz wymieniać pożytecznymi linkami.
Nie zapominaj o książkach, sięgaj również po ulubione, nieobowiązkowe tytuły, by poszerzać swój zasób słów, rozwijać wyobraźnię i szukać podobieństw między postawami różnych bohaterów.