Rodzice edukujący dzieci w domu z założenia mają mniej czasu na realizację swoich planów i pasji. Nie musi jednak tak być. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego kwestia znalezienia czasu na rozwijanie swoich pasji zależy od zmiany myślenia oraz poznasz kilka pomysłów na to, jak skutecznie zadbać o swój rozwój, edukując dziecko w domu.
Należy pamiętać, że w edukacji domowej rodzic jest tak samo ważny jak dziecko, a kluczem do efektywnej edukacji dziecka jest także odpowiednie zaopiekowanie potrzeb dorosłego.
Odpowiednie nastawienie
Punktem wyjścia do znalezienia i rozwijania swoich zainteresowań jest odpowiednie nastawienie. Po pierwsze, trzeba znaleźć w sobie potrzebę i ochotę do poświęcania czasu samemu sobie. Po drugie, a czasami najważniejsze, pozbyć się poczucia winy, że nie poświęca się w tym czasie uwagi swoim dzieciom. Często bywa to najtrudniejszy etap do przejścia. Należy pamiętać, że to my sami większość naszych działań skazujemy na niepowodzenie 1. Po trzecie, pomocne jest dobre planowanie 2.
Masz prawo mieć czas dla siebie
Każdy rodzic powinien uczyć się umiejętności znajdowania czasu dla siebie. To podstawa, by mieć siłę i motywację do wspierania swoich dzieci i dbania o ich rozwój. W przeciwnym razie szybko może pojawić się wypalenie, zmęczenie i osłabienie motywacji do edukacji domowej. Ważne jest zadbanie o osobistą przestrzeń zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Dzieci potrzebują również autorytetów poza domem, natomiast rodzice powinni podtrzymywać relacje towarzyskie i zawodowe.
Nie czekaj z realizacją pasji aż dziecko dorośnie
Wyjątkowo ważne jest porzucenie przywiązania do myśli, że swoje pasje będzie się realizować w przyszłości, kiedy znajdzie się na to więcej czasu a dzieci będą bardziej samodzielne. Nic bardziej mylnego. Prokrastynacja, czyli odkładanie spraw na później, ma negatywny wpływ na samopoczucie i samoocenę 3. Rozwój i realizacja pasji to potrzeby pojawiające się na każdym etapie życia i warto o nie zadbać.
Podziel się swoim dzieckiem
Optymalna sytuacja to taka, gdy na czas realizacji twojego hobby dzieci pozostają pod opieką innych osób. Jeżeli możesz sobie pozwolić na takie rozwiązanie, to zaangażuj dziadków lub kogoś z sąsiedztwa. Możesz także poszukać innych rodziców, którzy będą chcieli współdzielić obowiązki związane z zapewnieniem należytej opieki. Na takim rozwiązaniu skorzystają także dzieci, które będą mogły spędzić czas z przyjaciółmi.
Realizujcie pasje wspólnie
Jeżeli musisz pozostać w domu, to znajdź pasję, którą możesz wykonywać razem ze swoim dzieckiem lub w jego obecności. Być może twoje hobby zaciekawi dzieci na tyle, że włączą się w twoją aktywność. Możliwe, że w przyszłości będą interesować się podobną tematyką. Z czasem docenią, że poświęcasz czas na to, co dla ciebie ważne. W ten sposób możesz uczyć się języka obcego, uczestniczyć w kursach online, wykonywać ćwiczenia, czytać, rysować, prowadzić bloga lub zajmować się ogródkiem czy zwierzętami.
Skorzystaj ze wsparcia
Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie studenta, który zorganizuje dziecku zajęcia ruchowe lub plastyczne. Coraz łatwiej znaleźć jest osoby, które są skłonne zaopiekować się dzieckiem w ramach wolontariatu, w zamian za referencje czy też za niewielkie wynagrodzenie. Zawsze można też skorzystać z opcji zajęć w domach kultury, prywatnych zajęciach dla dziecka, kreatywnych warsztatach. W czasie, gdy dziecko będzie przebywało na zajęciach, rodzic ma szansę rozwijania swoich pasji.
Dobry plan to podstawa
Skup się na zaplanowaniu realizacji swojego hobby. Zastanów się, ile czasu w ciągu tygodnia potrzebujesz, co jest ci niezbędne i wyznacz sobie cele. Planuj jak najbardziej konkretnie i szczegółowo 4. Wyeliminuj rozpraszacze i wymówki 5.
Jeśli lubisz korzystać z aplikacji i programów komputerowych, znajdź takie, które pomogą ci ułożyć grafik codziennych obowiązków i innych aktywności oraz będą przypominać o tym, kiedy jest czas na realizację twojego hobby. Jeżeli wolisz używać papierowych grafików i kalendarzy, to w sieci dostępnych jest wiele darmowych planerów i terminarzy. Wybierz i wydrukuj taki, który spełnia twoje oczekiwania i noś go zawsze przy sobie. Często wystarczająca jest kartka z tabelą zajęć na cały tydzień. Jeżeli nie lubisz planować, to opowiedz komuś z rodziny lub znajomym o chęci realizacji swojego hobby. Taka publiczna deklaracja bywa wystarczającą siłą napędową 6. Kiedy potrzebujesz wsparcia osób trzecich, by zdecydować się na powrót do tego, co cię interesuje, dobrze jest skorzystać ze wsparcia coacha, psychologa lub trenera. Specjaliści pomogą ci zrozumieć korzyści płynące z samorozwoju i zaplanować twoją aktywność.
Uszereguj priorytety
Wyeliminuj to, co jest zbędne i może pochłaniać twój bezcenny czas. Być może zamiast oglądać telewizję wieczorami wolałbyś pójść popływać lub złożyć model okrętu. Czasami zamiast sprzątać lub gotować spróbuj wyjść do teatru albo do kina. Poświęcając czas swoim zainteresowaniom, uczysz równocześnie dziecko samodzielności, otwartości, organizacji czasu i podtrzymywania motywacji. Pokazujesz mu, że warto dbać o swój rozwój i być konsekwentnym w działaniu. Wszystko to jest zbieżne z celami edukacji domowej.
Zadbaj o motywację
Warto zadbać o odpowiednią motywację. Poszukaj osoby, która podziela twoje zainteresowania. Wtedy będziecie pilnować się wzajemnie, żeby nie zaprzestać swoich wysiłków. Ustal konkretne, szczegółowe, mierzalne i ograniczone w czasie cele. Spróbuj zaangażować swoje dziecko, by wspierało cię w realizacji twojego hobby. Powiedz mu, że to dla ciebie ważne oraz wyjaśnij kiedy i dlaczego zainteresowałeś się tą tematyką. Pamiętaj, że jeśli szczęśliwi są rodzice, to dzieci również. Twoja pasja doda ci energii do wszelkich innych działań i równocześnie pozwoli nabrać dystansu do innych spraw, w tym wszelkich trudności. Będziesz mieć coś swojego, co będzie stałe, powtarzalne i niezmienne.
Nikt nie zadba o ciebie lepiej niż ty sam!
Źródła:
1 R. Carson, Poskramianie swojego gremlina. Zdumiewająco prosta metoda, by samemu sobie zejść z drogi, Katowice 2008, s. 21.
2 B. Tracy, Zarządzanie czasem, Warszawa 2013, s. 49-50.
3 K. Abraham, Życie z pasją, Warszawa 2015, s. 118.
4 S. R. Covey, 7 nawyków skutecznego działania, Poznań 2015, s. 148-150.
5 J. Rohn, Pięć głównych puzzli w układance życia, Warszawa 2013, s.126-127.
6 T. Duncan, The power to be your best!, Warszawa 2012, s. 252-253.
Opracowała: Kala Ewert – coach, menedżer, infomatyk, doradca w zakresie zarządzania czasem, relacjami i karierą zawodową. W wolnym czasie – podróżnik.