Blog

Edukacja domowa w zerówce? Czy to możliwe?

Edukacja domowa to coraz częściej wybierana forma nauczania w Polsce. Z reguły o przejściu na ED decydują się rodzice, którzy zwracają większą uwagę na poziom kształcenia w szkołach, którym zależy na indywidualnym podejściu do dziecka, którzy dużo podróżują i nie chcą, aby ich dziecko było przywiązane do jednej placówki, albo ze względu na trudne relacje z rówieśnikami i na wiele innych dodatkowych czynników, które mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka.

Spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą, czyli tak zwana edukacja domowa, jest dostępna dla każdego ucznia, niezależnie od etapu kształcenia. Warto podkreślić, że z tej formy nauczania mogą korzystać nawet dzieci w zerówce. Jak to zrobić i jak się  przygotować? Czy ED w zerówce różni się od tej w podstawówce i szkole średniej? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedzi w niniejszym artykule.

 

Zalety edukacji domowej

Wśród rodziców obawiających się edukacji domowej często pojawiają się stwierdzenia-mity, że dziecko, które przejdzie na ED będzie odizolowane od rówieśników i nie poradzi sobie w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Natomiast jej zwolennicy twierdzą, że dzieci uczące się w domu szybciej przyswajają materiał! Co to oznacza w praktyce? Mają więcej czasu na zajęcia dodatkowe, na których uczą się pracy w grupie i nawiązują wartościowe znajomości. Dodatkowym plusem jest fakt, że zajęcia te są wybrane przez dziecko, więc wspierają jego rozwój i zainteresowania. Jego grupa kolegów i koleżanek też nie jest przypadkowa, tylko dobrana według wspólnych pasji.

 

Kiedy najlepiej zacząć edukację domową?

Gdy tylko zdecydujesz, że jako rodzic jesteś w stanie zapewnić dziecku miejsce do nauki oraz wtedy, kiedy dziecko jest na to gotowe, możesz złożyć wniosek o edukację domową. Plusem w przejściu na ED jest fakt, że można to zrobić już w wieku przedszkolnym – w zerówce, co pozwala na jeszcze szybsze przyswajanie wiedzy i opanowanie materiału, dzięki przyjaznej i bezstresowej atmosferze domowej.

Jeśli jednak okaże się, że ED nie jest dla Was, to w każdym momencie możesz złożyć wniosek o powrót do nauczania stacjonarnego.

 

Jak wygląda proces przejścia na ED w zerówce?

Przejście na ED w zerówce wygląda identycznie jak na późniejszych etapach nauczania. Po zapisie do szkoły rodzic składa wniosek do dyrektora placówki o zgodę na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji przez dyrektora dziecko może swobodnie przejść na ED.

Zanim zacznie się nauka dyrektor musi zapoznać rodziców z podstawą programową, która jest wymagana. Natomiast narzędzia do nauki i metody uczenia rodzice mogą wybierać według własnych preferencji i potrzeb dziecka. Pomocne mogą się okazać interaktywne platformy, także te dostępne za darmo. Warto jednak pamiętać, że nauka w zerówce może się opierać na zabawie i odkrywaniu pasji dziecka.

W edukacji domowej na zakończenie zerówki nie ma żadnego egzaminu końcowego. Na zakończenie etapu edukacyjnego dotyczącego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci otrzymują Dyplom ukończenia zerówki. W przypadku ED nie wydawana jest informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Należy jednak pamiętać, że dokument ten nie jest wymagany do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie.

 

Czy ED w zerówce różni się od późniejszych etapów nauki?

Oprócz braku egzaminów klasyfikacyjnych, istotną różnicą jest to, że szkoły nie otrzymują subwencji na dzieci realizujące zerówkę w trybie edukacji domowej. Zgodnie z artykułem 23. Ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych Dotacji, o której mowa w art. 16-21, nie udziela się na ucznia placówki wychowania przedszkolnego, który odbywa roczne przygotowanie przedszkolne poza tą placówką, zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy”.

 

Bibliografia:

https://www.portaloswiatowy.pl/dokumentacja-przedszkola/edukacja-domowa-co-z-informacja-o-gotowosci-szkolnej-18539.html

https://prawo.vulcan.edu.pl/przegdok.asp?qdatprz=akt&qplikid=4476

 

Przygotowała: Aleksandra Zawada

Wpłać darowiznę
Wpłać
Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl