Blog

Czy postanowienia noworoczne dzieci mają sens?

Nowy rok dla wielu jest okazją do wprowadzenia ulepszeń do swojego życia i podjęcia pracy nad obszarami, z których nie do końca jesteśmy zadowoleni. Planowaniu nowego roku towarzyszy często autorefleksja i podsumowanie osiągnięć z minionego roku.

Coraz częściej postanowienia noworoczne podejmowane są także przez dzieci. Można zastanawiać się nad tym, czy dziecięce postanowienia noworoczne w ogóle mają sens. Poniższy artykuł udowadnia, że niosą one za sobą wiele korzyści nie tylko dla dzieci, ale i dla całej rodziny.

Czego uczą postanowienia?

Postanowienia noworoczne pozwalają dziecku spojrzeć całościowo i krytycznie na osiągnięcia z poprzedniego roku, uczą oceny tego, co się udało i zwracają uwagę na obszary, nad którymi warto jeszcze popracować. Przede wszystkim są natomiast motywacją do osiągania wyznaczonych celów.

Zróbcie to razem!

Usiądźcie razem, podsumujcie wszystkie osiągnięcia dziecka z minionego roku – podkreśl sukcesy, nawet te najmniejsze (poznanie nowej literki, udział w zawodach sportowych, nauczenie się kilku słówek w obcym języku, pięknie wykonana praca plastyczna, pierwsza samodzielnie zrobiona potrawa). Warto skupić się na nabytych przez dziecko umiejętnościach i osiągniętych sukcesach.
Podsumujcie także Twój rok i wspólnie zastanówcie się, co warto ulepszyć w kolejnym. Wsłuchaj się w to, co mówi dziecko. Może zasugeruje Ci, że za dużo czasu spędzasz poza domem, za często korzystasz z telefonu, niepotrzebnie podnosisz głos albo pedantycznie podchodzisz do czystości w waszym domu? Wzięcie pod uwagę takich sugestii z pewnością poprawi waszą relację.

Postanowienia, a nie rodzicielska lista życzeń

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że postanowienia mają realnie wpłynąć na życie dziecka, czyli powinny dotyczyć tego, co jest dla niego ważne i wykonalne. Nie powinna to być lista pobożnych życzeń rodzica: będę sprzątał pokój, wcześniej chodził spać, zdrowo się odżywiał, podejmował aktywność sportową, uczył się drugiego języka. To brzmi raczej jak kara i niewiele ma wspólnego ze świadomym podejmowaniem postanowień. Co więcej, lista rodzicielskich życzeń nie będzie raczej motywować do działania. Będą to jedynie kolejne wymagania.
Warto postawić na mocne strony dziecka – jeżeli lubi grać na instrumencie, to może warto podjąć postanowienie o nauce kilku utworów zagranych na nim, jeżeli lubi szachy, to może postanowieniem będzie wzięcie udziału w turnieju szachowym. Drugim biegunem jest natomiast eliminacja tych nawyków, które męczą dziecko – jeżeli brakuje mu snu, to może warto pomyśleć o wcześniejszej porze zasypiania.

Złoty środek

Czyli nie wszystko na raz. Zdrowe przekąski zamiast batonika, nauka języka obcego i szlifowanie słówek, aktywność sportowa, sprzątanie pokoju, to na tyle długa lista, że skutecznie powstrzyma dziecko od podejmowania jakichkolwiek postanowień przez kolejne kilka lat, szczególnie jeżeli rodzicowi przyjdzie do głowy, by z tych „postanowień” dziecko rozliczać.

Cel postanowień

Warto uświadomić dziecku, jaki jest cel noworocznych postanowień. Wyjaśnij, że postanowienia są dobrowolne i dziecko może je sobie zapisać po to, by o nich pamiętać.
Nie można zapominać o tym, że celem postanowień jest także, albo przede wszystkim radość i satysfakcja, a podjęcie postanowień przez dziecko powinno być dobrowolne i podjęte bez żadnego przymusu. Jeżeli dziecku nie uda się realizować podjętego postanowienia, warto porozmawiać o tym, co jest tego powodem. Być może podjęte wcześniej postanowienie okazało się zbyt trudne.

Postawcie na bliskość

Noworoczne postanowienia mogą mieć jeszcze jeden dodatkowy walor. Mogą być podejmowane wspólnie i służyć całej rodzinie. To świetna okazja, by zadbać o relacje i skupić się na tym, co jest dla was ważne. Wspólne głośne czytanie, rodzinne wyjście do kina raz w miesiącu, wspólne uprawianie sportu czy jeden wieczór w tygodniu z planszówkami na pewno pozytywnie wpłyną na relacje w waszej rodzinie!

Wpłać darowiznę
Wpłać
Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!