Czy nastolatki w edukacji domowej łatwiej przechodzą okres dojrzewania?

Czy nastolatki w edukacji domowej łatwiej przechodzą okres dojrzewania?

Nieprzerwanie jednym z najcięższych chwil w wychowywaniu dziecka pozostaje tzw. okres dojrzewania, który występuje u chłopców najczęściej około 12-15 roku życia, a u dziewczynek trochę wcześniej, ponieważ między 10 a 13 rokiem życia. Jest to ważny etap, w trakcie którego dziecko przybiera gwałtownie na wadze, zaczyna szybko rosnąć, nabiera powagi, zaczyna podejmować pierwsze ważne decyzje oraz staję się bardziej świadome swojego otoczenia. Niestety jest to również bardzo trudny czas, zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Wtedy to pojawiają się pierwsze bunty, pierwsze rozczarowania. Młody człowiek otrzymuje nowe możliwości, zaczyna szukać rozrywek, zainteresowań itd.

Często prowadzi to źle podejmowanych decyzji, błędów w relacjach oraz ogólnego rozczarowania rzeczywistością, a jak wiemy brak sukcesów w nowych zainteresowaniach potrafi być dołujący. Depresja wśród młodzieży występuje coraz częściej i jest bardzo niebezpieczna. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze szkoła. Większość nastolatków zaczyna miewać kłopoty spowodowane niechęcią do nauki. Wiele przedmiotów wydaje im się bezsensowna, w czym nie pomaga to, że nauczyciele nie bardzo mają przestrzeń na skupienie się na indywidualnych potrzebach ucznia, lecz po prostu realizują podstawę programową. Nierzadko też faworyzowane są poszczególne jednostki za swoje osiągnięcia, co może negatywnie wpływać na resztę grupy. A pamiętajmy, że oceny to nie wszystko, najwyższe wyniki w szkole nie zapewnią spokojnej przyszłości. Potrzeba czegoś więcej – dodatkowych umiejętności i wsparcia. W szkolnym natłoku nauki zapominamy o tym, a nawet nie bardzo jest na to czas.

Jak najskuteczniej zaradzić problemom dziecka w tym burzliwym okresie, gdy jesteś rodzicem nastolatka? Jednym z rozwiązań może się okazać zmiana trybu nauczania z tradycyjnej szkoły na edukację domową. W tej formie nauczania uczeń nie jest zmuszany do intensywnego wkuwania przedmiotów, które go nie interesują, czasami wystarczy niezbędne minimum. Za to warto się skupić na tym, co go pasjonuje, co zbuduje jego przyszłość. Bardzo ważną zaletą jest to, że uczeń sam wybiera swoje towarzystwo, ponieważ nie jest częścią losowo złożonej grupy. Młody człowiek jest w stanie realizować swoje indywidualne cele, rozwijać zainteresowania oraz poznawać świat, dzięki temu, że sam organizuje swój czas.

Edukacja domowa to z pewnością jeden z lepszych sposobów na łagodne przejście tego okresu, uczeń nie ulegnie bowiem presji społecznej, potrzebie akceptacji ze strony otoczenia, a dodatkowo rodzic może je bardziej wspierać w poszukiwaniu przydatnych zainteresowań.

Pamiętajcie, że edukację domową można przejść w każdym momencie roku szkolnego, a sam proces nie jest skomplikowany. Istnieją grupy zrzeszające rodziców edukacji domowej, które chętnie odpowiedzą na pytania nowych członków, a także pomogą się odnaleźć w tej formie edukacji.

Jeśli masz pytania, napisz do nas – sekretariat@domowa.edu.pl – chętnie pomożemy i podpowiemy, co możesz zrobić. Jeśli chcesz skonsultować decyzję o edukacji domowej z psychologiem, to możesz u nas skorzystać z darmowej konsultacji psychologicznej. Jesteśmy po to, żeby wesprzeć Ciebie i Twoje dziecko.

 

Przygotował: Maciej Sitko

Wpłać Darowiznę

Jeżeli nasze działania są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj nas i miej wpływ na edukację domową w Polsce!

FreshMail.pl