Dzieciom do dobrej zabawy nie potrzeba drogich i wyszukanych zabawek. Dziecięcej wyobraźni wystarczy patyk, kamień albo… karton. Zwykłe pudełko po butach, karton po lodówce, rolka po papierze toaletowym. Zazwyczaj szybko trafiają do kosza na śmieci, jeśli jednak dać im szansę na drugie życie, potrafią zamienić się w skrzydła samolotu, skrzynię skarbów, tajną bazę – słowem: dużo dobrej, kreatywnej zabawy dla małych i dużych.

Karton to materiał niezwykle wszechstronny, a do tego tani i łatwo dostępny. Dając dziecku takie nieoczywiste narzędzia (pudełka różnej wielkości, rolki po papierze), pobudzamy jego kreatywność i wyobraźnię. Uczymy, jak coś z pozoru bezwartościowego może zmienić się w użyteczny przedmiot. Kolejną zaletą zabawek z kartonu jest to, że są nietrwałe. Dzieci mogą się swobodnie bawić, a rodzice nie denerwują się, że bardzo droga zabawka została zepsuta. Po jakimś czasie kartonowe cuda wędrują na śmietnik, dzięki czemu nie zajmują przestrzeni w mieszkaniu, jednocześnie tworząc miejsce dla nowych wynalazków. Dzięki krótkotrwałości kartonu dzieci mogą postawić na kreatywność i proces twórczy. Zabawki wpisują się w nastrój danej chwili. Tworzenie zabawek z kartonu świetnie wspiera rozwój motoryki (małej lub dużej, w zależności od rodzaju przedmiotu), rozwija widzenie przestrzenne, uczy planowania i współpracy, rozwija kreatywność i pomysłowość. Z kartonu można zrobić właściwie wszystko, ograniczać może tylko nasza własna fantazja.

Podpowiadamy Państwu kilka pomysłów na to jak zachwycić dziecko kartonem:

 1. Sprzęty domowe – dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, a miniaturowe wersje dorosłych sprzętów od zawsze je zachwycały. Z kartonu możemy wykonać telewizor, pralkę, piekarnik, a nawet całą kuchnię.
 2. Domek – dla naszych pociech lub ich podopiecznych – zwierząt, pluszaków czy lalek. Możemy go stworzyć w wersji kreatywnej z meblami oraz firankami lub najprostszej – czyli z rozciętym wejściem i oknem. Wszystko zależy od wielkości kartonu oraz naszej i dzieci pomysłowości.
 3. Labirynt – do tego potrzebujemy większej ilości pudełek oraz sporo wolnego miejsca – najlepiej sprawdzi się w ogrodzie. Labirynt będzie świetnym urozmaiceniem dziecięcych przyjęć. Jest bardzo szybki do zmontowania oraz rozmontowania. A dzieciom oprócz samego czołgania się, dużo radości sprawi ozdabianie go.
 4. Tajemnicze pudełko – dzieci uwielbiają zgadywanki. Ta prosta do wykonania zabawka doskonale rozwija sensorykę naszej pociechy. W pudełku ukryte są przedmioty o różnych kształtach i fakturach. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, jaki przedmiot ukryliśmy. W zależności od przyjętego wariantu gry dziecko może, przez wycięte w pudełku otwory, przedmiot dotykać albo wąchać.
 5. Teatr – kukiełkowy, cieni czy marionetek. Zabawa w teatr świetnie pobudza wyobraźnię, . Może być też doskonałą alternatywą dla telewizji.
 6. Pojazdy – samochód, statek, samolot, a nawet cały pociąg. Wszystko zależy od naszych możliwości i aktualnych zainteresowań dziecka. Przyda nam się większy karton (lub kilka), taśma klejąca lub klej oraz kolorowe pisaki do ozdabiania.
 7. Przebrania z kartonu –nie trzeba wiele, by stworzyć piękne, kolorowe i pomysłowe maski, a nawet całe przebrania. Można również zorganizować podwórkową paradę dziwolągów i wciągnąć w zabawę sąsiadów.
 8. Instrumenty – przygotowanie ich będzie wymagało trochę czasu, wysiłku i cierpliwości, ale na pewno się opłaci. Wspólne muzykowanie to świetny pomysł nie tylko na deszczowy dzień. Gitara z pudełka, zaklinacze deszczu, ksylofon, bębenek i wiele więcej. Dzieci będą zachwycone!
 9. Klocki konstruktywne – propozycja dla nieco bardziej wytrwałych rodziców. Klocki konstruktywne, to dość droga, ale bardzo rozwijająca przyjemność. Można je wykonać samodzielnie według własnego pomysłu, dopasowanego do naszych dzieci. Potrzebujemy jedynie pomysłu, kartonu i odrobiny cierpliwości.
 10. Ludziki i zwierzęta – do ich stworzenia doskonale nadadzą się rolki po papierze i ręczniku papierowym. Przyda nam się również sporo papieru kolorowego, klej, kolorowe pisaki, bibuła i można zabrać się do pracy!
 11. I wiele, wiele więcej! – karton jest materiałem uniwersalnym, z którego można zrobić praktycznie wszystko. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia! 🙂

 

 

Opracowała: Agnieszka Babilon

 

Bibliografia:

 1. http://dziecisawazne.pl/zabawki-z-kartonow/
 2. http://dziecisawazne.pl/zabawy-uzyciem-kartonow/
 3. http://wystarczy-mniej.blogspot.com/2013/02/kartonologia-stosowana.html
 4. http://viralowe.pl/28-pomyslow-na-to-jak-zachwycic-swoje-dzieci-zwyklym-kartonem-na-pewno-czesc-wykorzystacie-niesamowite/
 5. http://www.abcgospodyni.pl/zabawy-dla-dzieci-kartony/

 

F

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Edukacji Domowej z siedzibą w Krakowie. Sekretariat administratora znajduje się w Krakowie, przy ulicy Szlak 20/7, 31-153 Kraków, telefon: +48 12 291 91 45, adres e-mail: sekretariat@domowa.edu.pl.

Przetwarzanie odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) jako niezbędne do realizacji naszego prawnie uzasadnionego celu, którym jest udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące prowadzonej przez nas działalności.

Z uwagi na korzystanie przez administratora z poczty elektronicznej „Google mail”, dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy firmie Google Inc. z siedzibą w USA oraz do innych państw trzecich, w których działają podmioty, z których usług korzysta Google podczas przetwarzania danych osobowych. Przetwarzanie danych osobowych w państwach trzecich odbywa się w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską, dostępne pod adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32010D0087&from=EN.

Dane osobowe będą przetwarzane przez czas trwania korespondencji, w ramach której udzielać będziemy odpowiedzi na Twoje pytania, do chwili jej wyraźnego zakończenia lub wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania.

Przysługuje Ci prawo dostępu do treści danych osobowych oraz żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Z uwagi na fakt, że Twoje dane osobowe udostępnione w niniejszym formularzu przetwarzamy na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, przysługuje Ci prawo do wniesienia w dowolnym momencie sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Twoją szczególną sytuację. Możesz je zrealizować przesyłając wiadomość pocztą elektroniczną lub tradycyjną na wskazane wyżej adresy do korespondencji.

Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do uzyskania odpowiedzi na zadawane pytania.