Zabawki są nieodłącznym elementem dzieciństwa – mają uczyć i bawić. Rodzicom zależy, aby ich pociecha miała jak najlepsze, najnowocześniejsze i najbardziej rozwijające zabawki. Sklepy uginają się od asortymentu, co rodzicom często nie ułatwia zakupu zabawki idealnej. Dziecięce pokoje są przepełnione różnego rodzaju zabawkami, które stosunkowo szybko się psują lub nudzą.

Dla wielu rodzin ekologia jest ważną częścią życia – uczymy oszczędzania wody oraz prądu, dbamy o przyrodę, kupujemy ekologiczne jedzenie, ubrania, zabawki, segregujemy śmieci. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ze śmieci można wyczarować wiele niebanalnych zabawek, które sprawią dużo radości całej rodzinie w trakcie tworzenia, a i rodzicom zaoszczędzi nerwów, że zabawki szybko się popsuły lub znudziły. Podsuwamy kilka propozycji na zabawki ze śmieci.

  1. Pudełka po jajkach – można z nich wykonać zwierzęta, łódki, stojak na kredki, okulary, ludziki, gąsienice czy samochód. Wszystko zależy od naszej kreatywności!
  2. Plastikowe butelki – po wodzie, sokach, mleku czy nawet po płynie do płukania (oczywiście odpowiednio przygotowane do użytku – dokładnie umyte i wyparzone). Z butelek można wyczarować praktycznie wszystko – różnego rodzaju zwierzęta, domki, samoloty, samochody, ludziki, wazony i różne stworki.
  3. Plastikowe zakrętki – jeśli uzbieramy ich odpowiednio dużo można je wykorzystać do układania liter lub cyfr, a gdy przykleimy do nich magnesy zabawa będzie jeszcze ciekawsza. Dzieci mogą segregować zakrętki według kolorów lub układać zakrętkowe obrazy. Wykorzystać możemy je również do stworzenia własnej gry memory z kolorami, literami lub cyframi. Świetnie sprawdzą się do przygotowania ludzików, węża czy łódeczek. Zbieranie nakrętek to przede wszystkim wspaniały sposób na to, aby zachęcić dzieci do pomagania innym oraz dbania o środowisko.
  4. Patyczki po lodach – żeby stworzyć z nich większych rozmiarów konstrukcje, trzeba by zaangażować całą rodzinę. Jednak już z kilku patyczków można wyczarować interesujące drobiazgi, np. płaskie ozdoby, zwierzątka, ludziki, ramki oraz swego rodzaju puzzle, ale również małe budowle, takie jak domki, pudełeczka, mebelki.
  5. Makulatura – czyli stare gazety i ulotki. Z ich pomocą zrobimy papier mâché, a z niego możemy zrobić wszystko, co nam podpowie fantazja, np. maski, kukiełki, figurki. Dla dzieci to niesamowita zabawa – idealna na jesienne wieczory.
  6. Rolki po papierze toaletowym oraz po ręczniku papierowym – są zawsze pod ręką i mają szerokie zastosowanie – zwierzątka, samochodziki, lunety, lornetki, rakiety, stworki, organizery na małe zabawki lub kredki, a z pociętych rolek piękne dekoracje. Wyobraźnia i kreatywność nie mają tu granic!

To tylko kilka przykładów. Do tworzenia kreatywnych i niesamowitych zabawek możemy wykorzystać wszystko co znajdziemy w domu. Pomysłowość i twórczość nie znają granic!

 

Opracowała: Agnieszka Babilon

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Edukacji Domowej z siedzibą w Krakowie. Sekretariat administratora znajduje się w Krakowie, przy ulicy Szlak 20/7, 31-153 Kraków, telefon: +48 12 291 91 45, adres e-mail: sekretariat@domowa.edu.pl.

Przetwarzanie odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) jako niezbędne do realizacji naszego prawnie uzasadnionego celu, którym jest udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące prowadzonej przez nas działalności.

Z uwagi na korzystanie przez administratora z poczty elektronicznej „Google mail”, dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy firmie Google Inc. z siedzibą w USA oraz do innych państw trzecich, w których działają podmioty, z których usług korzysta Google podczas przetwarzania danych osobowych. Przetwarzanie danych osobowych w państwach trzecich odbywa się w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską, dostępne pod adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32010D0087&from=EN.

Dane osobowe będą przetwarzane przez czas trwania korespondencji, w ramach której udzielać będziemy odpowiedzi na Twoje pytania, do chwili jej wyraźnego zakończenia lub wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania.

Przysługuje Ci prawo dostępu do treści danych osobowych oraz żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Z uwagi na fakt, że Twoje dane osobowe udostępnione w niniejszym formularzu przetwarzamy na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, przysługuje Ci prawo do wniesienia w dowolnym momencie sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Twoją szczególną sytuację. Możesz je zrealizować przesyłając wiadomość pocztą elektroniczną lub tradycyjną na wskazane wyżej adresy do korespondencji.

Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do uzyskania odpowiedzi na zadawane pytania.