Zabawki są nieodłącznym elementem dzieciństwa – mają uczyć i bawić. Rodzicom zależy, aby ich pociecha miała jak najlepsze, najnowocześniejsze i najbardziej rozwijające zabawki. Sklepy uginają się od asortymentu, co rodzicom często nie ułatwia zakupu zabawki idealnej. Dziecięce pokoje są przepełnione różnego rodzaju zabawkami, które stosunkowo szybko się psują lub nudzą.

Dla wielu rodzin ekologia jest ważną częścią życia – uczymy oszczędzania wody oraz prądu, dbamy o przyrodę, kupujemy ekologiczne jedzenie, ubrania, zabawki, segregujemy śmieci. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ze śmieci można wyczarować wiele niebanalnych zabawek, które sprawią dużo radości całej rodzinie w trakcie tworzenia, a i rodzicom zaoszczędzi nerwów, że zabawki szybko się popsuły lub znudziły. Podsuwamy kilka propozycji na zabawki ze śmieci.

1. Pudełka po jajkach – można z nich wykonać zwierzęta, łódki, stojak na kredki, okulary, ludziki, gąsienice czy samochód. Wszystko zależy od naszej kreatywności!
  2. Plastikowe butelki – po wodzie, sokach, mleku czy nawet po płynie do płukania (oczywiście odpowiednio przygotowane do użytku – dokładnie umyte i wyparzone). Z butelek można wyczarować praktycznie wszystko – różnego rodzaju zwierzęta, domki, samoloty, samochody, ludziki, wazony i różne stworki.
  3. Plastikowe zakrętki – jeśli uzbieramy ich odpowiednio dużo można je wykorzystać do układania liter lub cyfr, a gdy przykleimy do nich magnesy zabawa będzie jeszcze ciekawsza. Dzieci mogą segregować zakrętki według kolorów lub układać zakrętkowe obrazy. Wykorzystać możemy je również do stworzenia własnej gry memory z kolorami, literami lub cyframi. Świetnie sprawdzą się do przygotowania ludzików, węża czy łódeczek. Zbieranie nakrętek to przede wszystkim wspaniały sposób na to, aby zachęcić dzieci do pomagania innym oraz dbania o środowisko.
  4. Patyczki po lodach – żeby stworzyć z nich większych rozmiarów konstrukcje, trzeba by zaangażować całą rodzinę. Jednak już z kilku patyczków można wyczarować interesujące drobiazgi, np. płaskie ozdoby, zwierzątka, ludziki, ramki oraz swego rodzaju puzzle, ale również małe budowle, takie jak domki, pudełeczka, mebelki.
  5. Makulatura – czyli stare gazety i ulotki. Z ich pomocą zrobimy papier mâché, a z niego możemy zrobić wszystko, co nam podpowie fantazja, np. maski, kukiełki, figurki. Dla dzieci to niesamowita zabawa – idealna na jesienne wieczory.
  6. Rolki po papierze toaletowym oraz po ręczniku papierowym – są zawsze pod ręką i mają szerokie zastosowanie – zwierzątka, samochodziki, lunety, lornetki, rakiety, stworki, organizery na małe zabawki lub kredki, a z pociętych rolek piękne dekoracje. Wyobraźnia i kreatywność nie mają tu granic!

To tylko kilka przykładów. Do tworzenia kreatywnych i niesamowitych zabawek możemy wykorzystać wszystko co znajdziemy w domu. Pomysłowość i twórczość nie znają granic!

Opracowała: Agnieszka Babilon