Wszyscy dobrze wiemy, że dzieci uwielbiają konstruować. Idealnie sprawdzają się do tego różnego rodzaju klocki, a zwłaszcza znane i lubiane przez dużych i małych – klocki Lego. Wymyślone przez Duńczyków w 1949 roku ponadczasowe, niepozorne cegiełki podbiły cały świat i serca kilku już pokoleń. Dziś do wyboru mamy przynajmniej kilkadziesiąt ich wersji. Zaczynając od najprostszych zestawów Lego Duplo dla maluchów, po skomplikowane i dające się programować Lego Mindtorms NXT. Wszystkie, niezależnie od poziomu zaawansowania technologicznego, służą jednemu – nauce i zabawie, dlatego tak chętnie kupujemy je dla naszych dzieci (oraz siebie).

Zalety klocków Lego: szeroki rozwój dziecka (twórczość, kreatywność, umiejętność korzystania z instrukcji, myślenie, wyobraźnia, spostrzegawczość, zdolności manualne, dokładność, cierpliwość), szerokie zastosowanie (nauka przez zabawę), zabawa międzypokoleniowa, wysoka jakoś wykonania, duża wytrzymałość, spory przedział wiekowy użytkowników, możliwość dopasowania do płci i zainteresowań, możliwość tworzenia fabuły oraz brak nudy.

Klocki Lego stanowią uniwersalne narzędzie, z którego z powodzeniem skorzysta zarówno nauczyciel, jak i rodzic. Chcesz w nietypowy sposób wykorzystać Klocki Lego w swoim domu oraz poćwiczyć z dzieckiem różne umiejętności? Przedstawiamy kilka zabaw z wykorzystaniem tych małych cegiełek:

Odwzorowywanie kształtów – jedna osoba odrysowuje kształt na papierze lub buduje figurę z klocków, a druga osoba stara się ją jak najdokładniej odwzorować. Warto wykonywać to zadanie na zmianę – raz dorosły, raz dziecko – by każdy mógł spróbować swoich sił w roli odtwórcy oraz kreatora. To doskonałe ćwiczenie spostrzegawczości przez budowanie według instrukcji lub odwzorowywaniu schematu.

Budowanie wieży – dzieci uwielbiają budować różnego rodzaju wieże. Możemy zaproponować młodemu konstruktorowi zbudowanie wieży tak wysokiej jak ono samo, albo i wyższej. Dziecko będzie musiało przemyśleć w jaki sposób stworzyć konstrukcję, by się nie zawaliła.

Sortowanie – doskonała zabawa dla dzieci, które uczą się rozpoznawać i nazywać kolory. Wystarczy przygotować kilka kolorowych kartek (można również wykorzystać kolorowe talerze, woreczki lub chustę animacyjną). Zadaniem dziecka będzie podział klocków według kolorów. Dziecko może również dzielić klocki ze względu na ich kształt.

Układanie liter i cyfr – rodzic układa z klocków (na płasko lub przestrzenie) wybraną literę lub cyfrę, nazywa ją, a następnie prosi dziecko o to samo. Gdy dziecko już lepiej pozna cyfry i litery, zadanie można utrudnić – rodzic wymienia jakąś literę, a dziecko buduje ją z klocków.

Liczenie – z pomocą Lego bardzo łatwo nauczyć dziecko podstaw matematyki: liczenia, dodawania i odejmowania. Można liczyć klocki w zbiorze, obserwować co się wydarzy gdy dosuniemy lub odsuniemy jeden klocek, układać wieże o podanej wysokości, itp.

Ułamki – na klockach dzieci bardzo szybko zrozumieją ułamki. Wystarczy dokładnie wytłumaczyć i pokazać dziecku podział, wykonać kilka ćwiczeń na różnych przykładach, a ułamki z całą pewnością nie będą stresowały przyszłego ucznia.

Tabliczka mnożenia – jeśli chcemy nauczyć dziecko tabliczki mnożenia lub nasza pociecha ma z nią trudności, z pomocą klocków Lego szybko sobie z nią poradzi. W Internecie można znaleźć kilka pomysłów na przełożenie mnożenia na klocki, jednak najważniejsze jest, aby sposób był jasny dla dziecka.

 

Opracowała: Agnieszka Babilon

F

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Edukacji Domowej z siedzibą w Krakowie. Sekretariat administratora znajduje się w Krakowie, przy ulicy Szlak 20/7, 31-153 Kraków, telefon: +48 12 291 91 45, adres e-mail: sekretariat@domowa.edu.pl.

Przetwarzanie odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) jako niezbędne do realizacji naszego prawnie uzasadnionego celu, którym jest udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące prowadzonej przez nas działalności.

Z uwagi na korzystanie przez administratora z poczty elektronicznej „Google mail”, dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy firmie Google Inc. z siedzibą w USA oraz do innych państw trzecich, w których działają podmioty, z których usług korzysta Google podczas przetwarzania danych osobowych. Przetwarzanie danych osobowych w państwach trzecich odbywa się w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską, dostępne pod adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32010D0087&from=EN.

Dane osobowe będą przetwarzane przez czas trwania korespondencji, w ramach której udzielać będziemy odpowiedzi na Twoje pytania, do chwili jej wyraźnego zakończenia lub wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania.

Przysługuje Ci prawo dostępu do treści danych osobowych oraz żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Z uwagi na fakt, że Twoje dane osobowe udostępnione w niniejszym formularzu przetwarzamy na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, przysługuje Ci prawo do wniesienia w dowolnym momencie sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Twoją szczególną sytuację. Możesz je zrealizować przesyłając wiadomość pocztą elektroniczną lub tradycyjną na wskazane wyżej adresy do korespondencji.

Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do uzyskania odpowiedzi na zadawane pytania.