Co jest ważniejsze – realizowanie ścisłych założeń podstawy programowej czy rozwijanie pasji dziecka? To pytanie zadają sobie nieustannie rodzice, pedagodzy i nauczyciele.

Rodzice, uczący swoje dzieci w domu, wierzą, że czas poświęcony na rozwój pasji i talentów dziecka przyniesie pozytywne rezultaty i rozbudzi chęć zgłębiania także innych dziedzin nauki. Nie ulega wątpliwości, że dzieci realizujące tryb edukacji domowej mają znacznie więcej czasu na to, by skupić się na rozwijaniu swoich zainteresowań.

Realizacja obowiązującego materiału jest konieczna, ale w edukacji domowej odbywa się to nieco inaczej. Dziecko, ucząc się w domu, ma szansę poznać swoje talenty i je rozwijać, ponieważ ma dużą swobodę w przerabianiu podstawy programowej. Brak konieczności dostosowania się do tempa pracy klasy oraz możliwość realizowania podstawy programowej w rytmie dopasowanym do indywidualnych predyspozycji dziecka stwarza dodatkowe możliwości rozwoju.

W edukacji domowej uczy się Szymon Urbanowicz, uczestnik programu „Mam Talent”, który w ubiegłą sobotę, 15.09.2018 r., zachwycił jury i widzów swoim występem. 9-letni chłopiec, mimo swojego młodego wieku, już od kilku lat gra na perkusji. Swoją niezwykłą pasję rozwija przede wszystkim w domu pod czujnym okiem rodziców. Warto także dodać, że w programie wystąpi również 14-letnia siostra Szymona, Monika, prezentując swój talent wokalny.

Rodzeństwo nigdy nie uczęszczało do szkoły. Dzieci obowiązek szkolny spełniają w domu, dzięki czemu mają więcej czasu, by rozwijać się pod kątem muzycznym.

Szymon i Monika są przykładem tego, że edukacja domowa daje dziecku przestrzeń do rozwijania swoich indywidualnych predyspozycji. Dzięki temu, że rodzeństwo nie musi uczęszczać na tradycyjne lekcje, możliwe jest poświęcenie czasu na ćwiczenia oraz wyjazdy bez obaw o nadrobienie zaległego materiału. Szymon i Monika mogą się rozwijać muzycznie dzięki wolności w edukacji, jaką daje nauczanie domowe.

Zachęcamy do obejrzenia niezwykłego występu małego perkusisty, klikając w poniższy link:

Opracowała: Aneta Sarnowska-Frank