Kartki świąteczne zrobione samodzielnie, to czasami lepszy prezent niż ten ze sklepowej półki. Osobisty i wyjątkowy. Mały gest, który może sprawić dużo radości. Warto o to zadbać, ponieważ w dzisiejszych czasach tradycja wysyłania świątecznych kartek z życzeniami jest wypierana przez świąteczne SMSy oraz wiadomości mailowe. Niestety kartki kupione w sklepie często nie spełniają naszych oczekiwać, więc warto wykonać je samemu! Naszym małym (ale i tym większym) pomocnikom możliwość zaangażowania się w świąteczne przygotowania da dużą satysfakcję. A jednocześnie podczas tworzenia prac możemy kształtować i rozwijać w dzieciach motorykę małą. Podpowiadamy Państwu kilka pomysłów na oryginalne kartki świąteczne:

Kartki malowane dłońmi oraz stopami – bardzo prosty pomysł na stworzenie ciekawej kartki świątecznej. Do jej wykonania potrzebujemy jedynie dłoni i stóp naszego dziecka, farb, pędzli, kolorowych pisaków oraz papierów kolorowych. Malujemy farbami dłoń lub stopę, odbijamy na papierze i dorysowujemy lub doklejamy brakujące elementy. Stworzyć możemy np. Świętego Mikołaja, renifera czy choinkę. Dzieci będą zachwycone!

Cuda z guzików – praktycznie w każdym domu znajdują się dziesiątki niepotrzebnych, kolorowych guzików w różnych rozmiarach. Tworzenie kartki świątecznej to idealny moment, żeby dać im nowe życie. Do jej wykonania – poza guzikami – potrzebujemy tylko mocnego kleju oraz tekturki lub kartki z bloku technicznego. W tworzeniu niepowtarzalnego wzoru może ograniczyć nas tylko mała ilość guzików oraz nasza wyobraźnia.

Nowe zastosowanie spinaczy biurowych – pomysł zaskakująco prosty, ale bardzo ładnie się prezentuje. Na kolorowy blok techniczny przyklejamy mocnym klejem kolorowe spinacze ułożone np. w kształt choinki. Możemy ją dodatkowo ozdobić, np. napisem. Pamiętajmy, żeby zachować szczególną ostrożność podczas tworzenia kartek świątecznych z pomocą małych dzieci.

„Rosnąca” choinka – Przepis na rosnące farby jest bardzo prosty – wystarczy po jednej równej porcji soli, mąki oraz wody. Trzy składniki mieszamy razem i powstaje nam bazowa masa do rosnących farb. Masę bazową możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami. Inna opcja to stworzenie pracy plastycznej z podstawowej masy bez kolorów i po wypieczeniu pomalowanie rysunku farbami. W taki sposób uzyskamy podobny efekt rysku 3D. Farbę nakładamy łyżeczką na kartkę z bloku technicznego. Farby po wypieczeniu w kuchence mikrofalowej przez około 30 sek. na mocy 800W wysychają, twardnieją i unoszą się i tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia. Zabawa jest bardzo fajna, ponieważ składa się z elementu tworzenia, eksperymentowania i za każdym razem uzyskujmy inny efekt. Przed wypieczeniem choinki na masę można pookładać duże kryształki soli, po wypieczeniu będą się ładnie trzymać i mienić. Na końcu choinkę możemy dodatkowo ozdobić brokatem, można też dodać cekiny lub inne ozdoby. Więcej możecie przeczytać tutaj: https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/12/rosnaca-choinka-praca-plastyczna/

Makaronowa choinka – do jej wykonania potrzebujemy kartkę z bloku technicznego, którą składamy na pół. Przyklejamy kolorowy makaron (najlepiej zielony), np. w kształt choinki. Na czubku choinki przyklejamy kokardkę z makaronu. Na wierzchu niektórych zielonych świderków możemy zrobić brokatowym klejem małe kropeczki. Na koniec możemy dopisać „Wesołych Świąt” i gotowe!

Opracowała: Agnieszka Babilon