Kartki świąteczne zrobione samodzielnie, to czasami lepszy prezent niż ten ze sklepowej półki. Osobisty i wyjątkowy. Mały gest, który może sprawić dużo radości. Warto o to zadbać, ponieważ w dzisiejszych czasach tradycja wysyłania świątecznych kartek z życzeniami jest wypierana przez świąteczne SMSy oraz wiadomości mailowe. Niestety kartki kupione w sklepie często nie spełniają naszych oczekiwać, więc warto wykonać je samemu! Naszym małym (ale i tym większym) pomocnikom możliwość zaangażowania się w świąteczne przygotowania da dużą satysfakcję. A jednocześnie podczas tworzenia prac możemy kształtować i rozwijać w dzieciach motorykę małą. Podpowiadamy Państwu kilka pomysłów na oryginalne kartki świąteczne:

Kartki malowane dłońmi oraz stopami – bardzo prosty pomysł na stworzenie ciekawej kartki świątecznej. Do jej wykonania potrzebujemy jedynie dłoni i stóp naszego dziecka, farb, pędzli, kolorowych pisaków oraz papierów kolorowych. Malujemy farbami dłoń lub stopę, odbijamy na papierze i dorysowujemy lub doklejamy brakujące elementy. Stworzyć możemy np. Świętego Mikołaja, renifera czy choinkę. Dzieci będą zachwycone!

Cuda z guzików – praktycznie w każdym domu znajdują się dziesiątki niepotrzebnych, kolorowych guzików w różnych rozmiarach. Tworzenie kartki świątecznej to idealny moment, żeby dać im nowe życie. Do jej wykonania – poza guzikami – potrzebujemy tylko mocnego kleju oraz tekturki lub kartki z bloku technicznego. W tworzeniu niepowtarzalnego wzoru może ograniczyć nas tylko mała ilość guzików oraz nasza wyobraźnia.

Nowe zastosowanie spinaczy biurowych – pomysł zaskakująco prosty, ale bardzo ładnie się prezentuje. Na kolorowy blok techniczny przyklejamy mocnym klejem kolorowe spinacze ułożone np. w kształt choinki. Możemy ją dodatkowo ozdobić, np. napisem. Pamiętajmy, żeby zachować szczególną ostrożność podczas tworzenia kartek świątecznych z pomocą małych dzieci.

„Rosnąca” choinka – Przepis na rosnące farby jest bardzo prosty – wystarczy po jednej równej porcji soli, mąki oraz wody. Trzy składniki mieszamy razem i powstaje nam bazowa masa do rosnących farb. Masę bazową możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami. Inna opcja to stworzenie pracy plastycznej z podstawowej masy bez kolorów i po wypieczeniu pomalowanie rysunku farbami. W taki sposób uzyskamy podobny efekt rysku 3D. Farbę nakładamy łyżeczką na kartkę z bloku technicznego. Farby po wypieczeniu w kuchence mikrofalowej przez około 30 sek. na mocy 800W wysychają, twardnieją i unoszą się i tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia. Zabawa jest bardzo fajna, ponieważ składa się z elementu tworzenia, eksperymentowania i za każdym razem uzyskujmy inny efekt. Przed wypieczeniem choinki na masę można pookładać duże kryształki soli, po wypieczeniu będą się ładnie trzymać i mienić. Na końcu choinkę możemy dodatkowo ozdobić brokatem, można też dodać cekiny lub inne ozdoby. Więcej możecie przeczytać tutaj: https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/12/rosnaca-choinka-praca-plastyczna/

Makaronowa choinka – do jej wykonania potrzebujemy kartkę z bloku technicznego, którą składamy na pół. Przyklejamy kolorowy makaron (najlepiej zielony), np. w kształt choinki. Na czubku choinki przyklejamy kokardkę z makaronu. Na wierzchu niektórych zielonych świderków możemy zrobić brokatowym klejem małe kropeczki. Na koniec możemy dopisać „Wesołych Świąt” i gotowe!

 

Opracowała: Agnieszka Babilon

F

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Edukacji Domowej z siedzibą w Krakowie. Sekretariat administratora znajduje się w Krakowie, przy ulicy Szlak 20/7, 31-153 Kraków, telefon: +48 12 291 91 45, adres e-mail: sekretariat@domowa.edu.pl.

Przetwarzanie odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) jako niezbędne do realizacji naszego prawnie uzasadnionego celu, którym jest udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące prowadzonej przez nas działalności.

Z uwagi na korzystanie przez administratora z poczty elektronicznej „Google mail”, dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy firmie Google Inc. z siedzibą w USA oraz do innych państw trzecich, w których działają podmioty, z których usług korzysta Google podczas przetwarzania danych osobowych. Przetwarzanie danych osobowych w państwach trzecich odbywa się w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską, dostępne pod adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32010D0087&from=EN.

Dane osobowe będą przetwarzane przez czas trwania korespondencji, w ramach której udzielać będziemy odpowiedzi na Twoje pytania, do chwili jej wyraźnego zakończenia lub wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania.

Przysługuje Ci prawo dostępu do treści danych osobowych oraz żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Z uwagi na fakt, że Twoje dane osobowe udostępnione w niniejszym formularzu przetwarzamy na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, przysługuje Ci prawo do wniesienia w dowolnym momencie sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Twoją szczególną sytuację. Możesz je zrealizować przesyłając wiadomość pocztą elektroniczną lub tradycyjną na wskazane wyżej adresy do korespondencji.

Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do uzyskania odpowiedzi na zadawane pytania.