Kartki świąteczne zrobione samodzielnie, to czasami lepszy prezent niż ten ze sklepowej półki. Osobisty i wyjątkowy. Mały gest, który może sprawić dużo radości. Warto o to zadbać, ponieważ w dzisiejszych czasach tradycja wysyłania świątecznych kartek z życzeniami jest wypierana przez świąteczne SMSy oraz wiadomości mailowe. Niestety kartki kupione w sklepie często nie spełniają naszych oczekiwać, więc warto wykonać je samemu! Naszym małym (ale i tym większym) pomocnikom możliwość zaangażowania się w świąteczne przygotowania da dużą satysfakcję. A jednocześnie podczas tworzenia prac możemy kształtować i rozwijać w dzieciach motorykę małą. Podpowiadamy Państwu kilka pomysłów na oryginalne kartki świąteczne:

Kartki malowane dłońmi oraz stopami – bardzo prosty pomysł na stworzenie ciekawej kartki świątecznej. Do jej wykonania potrzebujemy jedynie dłoni i stóp naszego dziecka, farb, pędzli, kolorowych pisaków oraz papierów kolorowych. Malujemy farbami dłoń lub stopę, odbijamy na papierze i dorysowujemy lub doklejamy brakujące elementy. Stworzyć możemy np. Świętego Mikołaja, renifera czy choinkę. Dzieci będą zachwycone!

Cuda z guzików – praktycznie w każdym domu znajdują się dziesiątki niepotrzebnych, kolorowych guzików w różnych rozmiarach. Tworzenie kartki świątecznej to idealny moment, żeby dać im nowe życie. Do jej wykonania – poza guzikami – potrzebujemy tylko mocnego kleju oraz tekturki lub kartki z bloku technicznego. W tworzeniu niepowtarzalnego wzoru może ograniczyć nas tylko mała ilość guzików oraz nasza wyobraźnia.

Nowe zastosowanie spinaczy biurowych – pomysł zaskakująco prosty, ale bardzo ładnie się prezentuje. Na kolorowy blok techniczny przyklejamy mocnym klejem kolorowe spinacze ułożone np. w kształt choinki. Możemy ją dodatkowo ozdobić, np. napisem. Pamiętajmy, żeby zachować szczególną ostrożność podczas tworzenia kartek świątecznych z pomocą małych dzieci.

„Rosnąca” choinka – Przepis na rosnące farby jest bardzo prosty – wystarczy po jednej równej porcji soli, mąki oraz wody. Trzy składniki mieszamy razem i powstaje nam bazowa masa do rosnących farb. Masę bazową możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami. Inna opcja to stworzenie pracy plastycznej z podstawowej masy bez kolorów i po wypieczeniu pomalowanie rysunku farbami. W taki sposób uzyskamy podobny efekt rysku 3D. Farbę nakładamy łyżeczką na kartkę z bloku technicznego. Farby po wypieczeniu w kuchence mikrofalowej przez około 30 sek. na mocy 800W wysychają, twardnieją i unoszą się i tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia. Zabawa jest bardzo fajna, ponieważ składa się z elementu tworzenia, eksperymentowania i za każdym razem uzyskujmy inny efekt. Przed wypieczeniem choinki na masę można pookładać duże kryształki soli, po wypieczeniu będą się ładnie trzymać i mienić. Na końcu choinkę możemy dodatkowo ozdobić brokatem, można też dodać cekiny lub inne ozdoby. Więcej możecie przeczytać tutaj: https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/12/rosnaca-choinka-praca-plastyczna/

Makaronowa choinka – do jej wykonania potrzebujemy kartkę z bloku technicznego, którą składamy na pół. Przyklejamy kolorowy makaron (najlepiej zielony), np. w kształt choinki. Na czubku choinki przyklejamy kokardkę z makaronu. Na wierzchu niektórych zielonych świderków możemy zrobić brokatowym klejem małe kropeczki. Na koniec możemy dopisać „Wesołych Świąt” i gotowe!

 

Opracowała: Agnieszka Babilon

F

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji

Ciasteczko to mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną.

Zamknij