Do końca wakacji zostało jeszcze trochę czasu. Rodzice zastanawiają się jak zorganizować te ostatnie wolne dni swoim pociechom. Polskie miasta stale się rozwijają, odpowiadając na potrzeby wymagających odbiorców. Cały czas powstają miejsca, w których można uczyć się przez doświadczanie. Poniżej przedstawiamy Państwu listę miejsc godnych uwagi, do których warto udać się z dziećmi jeszcze w te wakacje. Zapewniamy, że będzie to wspaniały czas dla całej rodziny!

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – miejsce, które inspiruje do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Co roku przyciąga tysiące turystów. Oferują interaktywne wystawy stałe, laboratoria oraz planetarium. Oprócz tego przygotowali bardzo ciekawy program wakacyjny, a w nim m.in. Plenerowe Kino Letnie, plenerowe warsztaty weekendowe, Letnie Minilaby (warsztaty w laboratorium), letnią ścieżkę zwiedzania, eksperymenty na bulwarach, muzyczne wieczory w planetarium i wiele więcej. Z całą pewnością każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie!
http://www.kopernik.org.pl/

ZOO i Afrykarium we Wrocławiu – przepiękne miejsce, w którym znajdziemy wiele gatunków zwierząt. Afrykarium to 15 000 000 litrów wody w 21 basenach i akwariach, gdzie mieszka około 250 gatunków ryb z całego świata! Oferują pokazy karmienia, konkursy, spacery, zajęcia edukacyjne dla dzieci od wieku przedszkolnego do ponadgimnazjalnego oraz materiały dla nauczycieli i opiekunów. W trakcie wakacji zapraszają na sobotnie spotkania z edukatorami poświęcone wybranym gatunkom zwierząt.
http://www.zoo.wroclaw.pl/pl/

 

Eentrum Nauki Experyment w Gdyni – jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów, w którym w sposób namacalny mogą oni na własną rękę przeprowadzić eksperymenty, poznając prawa zachodzące w przyrodzie. Łączą naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu oraz w efektywne przyswajanie wiedzy. Oferta skierowana jest dla całych rodzin, młodzieży i dorosłych. W trakcie wakacji od wtorku do piątku zapraszają na zajęcia praktyczne dotyczące układania różnego typu ognisk, orientacji w terenie oraz praktycznego określania odległości, zaś w każdy weekend odbywają się warsztaty tematyczne.
http://experyment.gdynia.pl/pl/

 

Centrum Hewelianum w Gdańsku – nowoczesne centrum nauki mieszczące się w XIX-wiecznych zabytkowych budynkach, które stanowią zachętę do poznawania świata i praw nim rządzących, a przy okazji są doskonałą okazją do świetnej zabawy. Co więcej – teren Centrum obejmuje obszar ponad 20 hektarów dawnego militarnego fortu, a to doskonałe miejsce na spacer, rekreację oraz podziwianie panoramy głównego miasta z dwóch punktów widokowych. W Centrum znajdziemy planetarium oraz kilka stworzonych w nowoczesny sposób, interaktywnych wystaw. W trakcie wakacji proponują pokazy filmów animowanych, interaktywne pokazy astronomiczne, zabawy w laboratorium,  pokazy połączone z doświadczeniami oraz dzienne i nocne podglądanie wszechświata.
http://www.hewelianum.pl/

 

Semafor Muzeum Animacji w Łodzi – niesamowite miejsce, które odwiedzających przenosi w świat filmu. Muzeum gromadzi lalki i dekoracje z niezapomnianych filmów, spotkamy tu swoich ulubionych bohaterów i plany filmowe, w których kręcono ich przygody. Dowiemy się jak przebiega proces produkcji poklatkowego filmu animowanego, można samemu nakręcić krótki film oraz obejrzeć pokazy filmów. Muzeum prowadzi warsztaty animacji i plastyki, a także lekcje muzealne, organizuje konkursy i przeglądy filmowe. Czas spędzony tutaj będzie pełen wzruszeń, zachwytów i wyśmienitej zabawy.
http://www.se-ma-for.com/

 

Park Rozrywki w Inwałdzie – kompleks pięciu mniejszych parków pełnych atrakcji. Dzięki 60-ciu miniaturowym budowlom odbędziemy błyskawiczną podróż dookoła świata , dzięki 50-ciu figurom dinozaurów spotkamy się z prehistorią, w średniowiecznej krainie dowiemy się jak żyli kiedyś ludzie, w wesołej farmie spotkamy 40-ci gatunków zwierząt oraz wcielimy się w Indian. Dzięki spacerom po Ogrodzie Jana Pawła II poznamy bliżej jego życie i spróbujemy pysznych kremówek. Każda część parku zaskakuje wielością rozrywek. Mali i duzi doświadczą tu wiele niezapomnianych wrażeń.
http://www.inwaldpark.pl/

 

 

Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń” – oprócz planetarium znajdziemy tu geodium oraz orbitarium. Każda sala proponuje szereg atrakcji, między innymi pokazy astronomiczne oraz projekcje filmów, wystawy interaktywne umożliwiające samodzielne eksperymentowanie i doświadczanie. Mamy tutaj kosmos na wyciągnięcie ręki, cały świat w zasięgu oka. Zapewniają niezwykłe wspomnienia!
http://www.planetarium.torun.pl/

 

PGE Giganty Mocy w Bełchatowie – jedna z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. Ekspozycja stanowi interaktywne centrum edukacji, które w sposób multimedialny prezentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez  bełchatowskie giganty mocy, tj. kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną. Wystawa skierowana jest do wychowanków przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz rodzin z dziećmi. W trakcie zwiedzania ekspozycji można odwiedzić las tropikalny, zobaczyć szczątki mamuta i zrozumieć, na czym polega proces formowania się złóż węgla brunatnego. Do tego czeka tu na nas cała masa doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem zjawiska elektryczności. Nie brak również historii Bełchatowa.
http://gigantymocy.pl/

Park edukacyjno-rozrywkowy „Mikrokosmos” w Ujazdowie – w parku znajduje się
25 niezwykle realistycznych rzeźb owadów oraz tyle samo gigantycznych bakterii i wirusów – owady są setki razy większe względem oryginałów. Rzeźby wykonano z dużą dbałością o ich budowę morfologiczną. Ścieżki dydaktyczne zapoznają zwiedzających z najciekawszymi informacji na temat owadów. W przepięknym ogrodzie rośnie tysiące roślin o wielu gatunkach i odmianach. Oprócz tego jest jeszcze szereg innych atrakcji, np. góra wspinaczkowa, ogromna pajęczyna, plac zabaw, zjazd linowy czy zakręcona zjeżdżalnia.
http://mikrokosmos.edu.pl/

 

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie – zwiedzanie Ogrodu polega na doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mogą dotykać  instalacji stanowiących eksponaty, mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy może wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Przy każdym urządzeniu znajduje się krótka instrukcja i opis na temat prezentowanego zjawiska. Wystawa przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Znajduje się tu wiele zakątków zachęcających do wypoczynku w kontakcie z przyrodą. Ogród oferuje również udział w warsztatach edukacyjnych, pokazach, doświadczeniach czy obserwacjach nieba.
http://www.ogroddoswiadczen.pl/

 

Muzeum Ognia w Żorach – nowoczesny obiekt o niespotykanych kształtach, łączący w sobie funkcje edukacyjne i rozrywkowe. Ekspozycja tego wyjątkowego centrum nauki poświęcona jest wiedzy na temat energii i ognia od czasów najdawniejszych aż do dnia dzisiejszego. Tutaj każdy może zostać odkrywcą. Multimedialna ekspozycja oraz urządzenia doświadczalne to nie tylko dobra zabawa, ale także ciekawe uzupełnienie procesu nauczania. Wystawę zaprojektowano w ten sposób, by umożliwić odwiedzającym samodzielne zapoznawanie się z jej zawartością.
http://www.muzeumognia.eu/

 

 

Opracowała: Agnieszka Babilon

F

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Edukacji Domowej z siedzibą w Krakowie. Sekretariat administratora znajduje się w Krakowie, przy ulicy Szlak 20/7, 31-153 Kraków, telefon: +48 12 291 91 45, adres e-mail: sekretariat@domowa.edu.pl.

Przetwarzanie odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) jako niezbędne do realizacji naszego prawnie uzasadnionego celu, którym jest udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące prowadzonej przez nas działalności.

Z uwagi na korzystanie przez administratora z poczty elektronicznej „Google mail”, dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy firmie Google Inc. z siedzibą w USA oraz do innych państw trzecich, w których działają podmioty, z których usług korzysta Google podczas przetwarzania danych osobowych. Przetwarzanie danych osobowych w państwach trzecich odbywa się w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską, dostępne pod adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32010D0087&from=EN.

Dane osobowe będą przetwarzane przez czas trwania korespondencji, w ramach której udzielać będziemy odpowiedzi na Twoje pytania, do chwili jej wyraźnego zakończenia lub wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania.

Przysługuje Ci prawo dostępu do treści danych osobowych oraz żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Z uwagi na fakt, że Twoje dane osobowe udostępnione w niniejszym formularzu przetwarzamy na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, przysługuje Ci prawo do wniesienia w dowolnym momencie sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Twoją szczególną sytuację. Możesz je zrealizować przesyłając wiadomość pocztą elektroniczną lub tradycyjną na wskazane wyżej adresy do korespondencji.

Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do uzyskania odpowiedzi na zadawane pytania.