Edukacja domowa

3 sposoby na spełnianie obowiązku szkolnego w Polsce

W Polskim Systemie Edukacji wyróżniamy trzy możliwości na spełnianie obowiązku szkolnego przez dziecko. W każdym z tych trybów dziecko staje się pełnoprawnym uczniem szkoły, realizuje pełną podstawę programową, a na zakończenie roku szkolnego otrzymuje świadectwo oraz promocję do kolejnej klasy. Do trzech trybów zaliczamy: tryb stacjonarny– w tym trybie spełnia obowiązek szkolny większość polskich uczniów.  Polega on na systematycznym uczęszczaniu do szkoły stacjonarnej, w której lekcje prowadzą nauczyciele.

CZYM JEST EDUKACJA DOMOWA?

Edukacja domowa jest formą kształcenia, w której odpowiedzialność za proces nauczania dziecka w miejsce szkoły biorą na siebie rodzice lub prawni opiekunowie. Tworząc program i wybierając metody kształcenia swoich pociech, organizują ich edukację w sposób zindywidualizowany – adekwatnie do wieku, potrzeb, predyspozycji i zainteresowań, przy zachowaniu zgodności z wymaganym na danym poziomie kształcenia zakresem wiedzy. Takie rozwiązanie pozwala na pełne wykorzystanie potencjału dziecka już od pierwszych lat jego ścieżki edukacyjnej i dobór metod pedagogicznej pracy, które w tej ścieżce okażą się najowocniejsze.

ZALETY

Z

Bezcenny czas spędzany z dzieckiem

Z

Elastyczny harmonogram dopasowany do rodzinnej codzienności

Z

Wachlarz indywidualnych metod nauczania

Z

Ochrona przed zagrożeniami środowiska szkolnego

Wady i zalety edukacji domowej

Pierwszy dzień szkoły. Wielki krok małego człowieka. Czy sobie poradzi? Jak się odnajdzie? Na jakie wzorce trafi? Z kim się zaprzyjaźni? Każdy rodzic, machając na pożegnanie znikającej w tłumie pierwszoklasistów pociechy, zadaje sobie najróżniejsze pytania. Z biegiem czasu pojawiają się odpowiedzi – te dobre, uspokajające, ale i takie, które mogą niepokoić. Program nauczania, atmosfera w szkole, prezentowane wartości, socjalizacja rówieśników – to główne obszary, które niejednokrotnie rozczarowują zatroskanych rodziców. Coraz więcej z nich wychodzi naprzeciw swoim wątpliwościom, przenosząc szkołę w domowe zacisze.

NAUCZANIE DOMOWE NA ŚWIECIE

Nauczanie domowe cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie.  Szczególnie szybko rozpowszechnia się w krajach anglosaskich, takich jak USA, Kanada, Wielka Brytania czy Australia, gdzie ten rodzaj kształcenia dzieci cieszy się od wielu lat zainteresowaniem szerokiego grona. Prowadzone tam badania wykazują, że dzieci uczone w domu przez rodziców osiągają lepsze wyniki w nauce niż ich rówieśnicy uczęszczający do szkół powszechnych. Popularność nauczania domowego, określana w tych krajach jako homeschooling, wynika przede wszystkim z poczucia rodzicielskiej misji do opieki.

5 sposobów jak zmotywować swoje dziecko do nauki

Zabawa, przygoda, radość, śmiech. Słowa-klucze do serca każdego dziecka, które z edukacją domową stanowią połączenie doskonałe. Tutaj wszystko staje się możliwe – szkołą jest cały świat, a nauką niesamowita podróż po nim. Jednak by być dobrym przewodnikiem w tej podróży, warto zapamiętać kilka rad na okresy spadku motywacji małego podróżnika. 1. Nie ograniczaj nauki do książek i zeszytów. Aktywizuj dziecko, korzystając z możliwości jakie daje Ci miejsce, w którym mieszkasz. Postaraj się spędzać z pociechą dużo czasu na zewnątrz – wychodźcie na spacery, do parku, lasu, biblioteki, zoo, miejscowego muzeum, kina.

F

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji

Ciasteczko to mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną.

Zamknij