Nauczanie domowe na świecie

Nauczanie domowe cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie.  Szczególnie szybko rozpowszechnia się w krajach anglosaskich, takich jak USA, Kanada, Wielka Brytania czy Australia, gdzie ten rodzaj kształcenia dzieci cieszy się od wielu lat zainteresowaniem szerokiego grona. Prowadzone tam badania wykazują, że dzieci uczone w domu przez rodziców osiągają lepsze wyniki w nauce niż ich rówieśnicy uczęszczający do szkół powszechnych. Popularność nauczania domowego, określana w tych krajach jako homeschooling, wynika przede wszystkim z poczucia rodzicielskiej misji do opieki i wychowania swoich pociech. Rodzice decydują się na wybór tego rodzaju ścieżki z wielu względów, począwszy od czasu spędzanego z dzieckiem, który jest bezcenny, wzmocnienia rodzinnych więzi, kontroli treści i wartości przekazywanych podopiecznemu, po większą mobilność i możliwość wyboru alternatywnych, dostosowanych do potrzeb i potencjału dziecka metod nauczania, wobec braku szkolnej formalizacji. Częstymi argumentami są niezadowalający poziomu nauki w szkołach oraz potrzeba zapewnienia bezpiecznego środowiska rozwoju – niwelacja wysokiego czynnika stresu u  dziecka, a także ryzyka przejmowania niewłaściwych wzorców postaw i zachowań od rówieśników, które stanowią często nieunikniony element przebywania w szkołach powszechnych.                                                                  

W samych Stanach Zjednoczonych nauczanie domowe rozwija się najintensywniej, przy wsparciu ze strony instytucji edukacyjnych, rządowych oraz stowarzyszeń i innych ugrupowań. Rodziny wybierające ścieżkę nauczania w domu mogą liczyć na rządowe wsparcie w postaci dofinansowania. Powstają specjalne centra nauczania, w których dzieci uczą się indywidualnie wybranych zagadnień pod okiem tutorów, powoływane są też kooperatywy rodziców wspólnie uczących swoje dzieci i dzielących się odpowiedzialnością za nauczanie wybranych przedmiotów, w zależności od swoich predyspozycji intelektualnych i czasowych. Pociechy mogą uczyć się i przebywać w gronie rówieśników, co zapewnia pełną socjalizację, jednak pod uważnym okiem opiekuna. Raz na kilka lat wiedza dzieci weryfikowana jest egzaminacyjnie w szkołach, w których pozostają one formalnie uczniami. Tego rodzaju rozwiązania pozwalają zaoszczędzić systemowi edukacji miliony dolarów, co cieszy się także dużą aprobatą ze strony władz stanowych.

Edukacja domowa wobec współczesnych przemian mentalnościowych i technologicznych staje się coraz łatwiejsza i powszechniejsza. Za jej skutecznością przemawia wzrastająca liczba rodzin podejmujących nauczanie domowe oraz wysokie wyniki nie tylko w kontekście samej zdawalności kontrolnych egzaminów, ale i poziomu wiedzy, który reprezentują podchodzące do nich dzieci. Co więcej, sprawdzone metody stosowane od wielu lat na polu edukacji domowej, wdrażane są do systemu edukacji publicznej. Oznacza to, że szkoły powszechne przejmują wzorce z metod nauczania wypracowanych przez rodziny praktykujące domowe nauczanie swoich pociech – bo któż lepiej zna dzieci, niż ich rodzice?

 

 

Zobacz także

 

Edukacja domowa- pytania i odpowiedzi Radcy Prawnego

Czy jest coś takiego jak edukacja domowa przedszkolna? Czy rodzic ma prawo towarzyszyć dziecku podczas egzaminów? Czy ustawa reguluje jak dokładnie mają wyglądać egzaminy? Czy będąc w edukacji domowej można uczestniczyć w wybranych zajęciach w szkole? Jak często należy dostarczać do szkoły opinię z PPPP? – na najczęściej zadawane pytania odpowiada Radca Prawny.

Chemia nie taka straszna! – eksperymenty

Nauka wcale nie musi być nudna, a rzeczy, które są wokół nas, można wykorzystać w ciekawy sposób. Pamiętajmy też, że interesujące przedstawienie zagadnienia może wzbudzić w dziecku pasję i pozytywnie nastawić do dalszej pracy. Świetnym pomysłem jest wykonywanie eksperymentów chemicznych i fizycznych, które mogą być spektakularne przy niewielkich nakładach pracy.

Walka o edukację domową zakończona sukcesem!

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z historią Pani Agaty oraz jej córki Zuzanny, które wygrały walkę o edukację domową! Jesteśmy dumni, że nasza Fundacja mogła przyczynić się do tego zwycięstwa!

F

Strona www.domowa.edu.pl ( Edukacja Domowa ) wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji

Ciasteczko to mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną.

Zamknij