Nauczanie domowe na świecie

Nauczanie domowe cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie.  Szczególnie szybko rozpowszechnia się w krajach anglosaskich, takich jak USA, Kanada, Wielka Brytania czy Australia, gdzie ten rodzaj kształcenia dzieci cieszy się od wielu lat zainteresowaniem szerokiego grona. Prowadzone tam badania wykazują, że dzieci uczone w domu przez rodziców osiągają lepsze wyniki w nauce niż ich rówieśnicy uczęszczający do szkół powszechnych. Popularność nauczania domowego, określana w tych krajach jako homeschooling, wynika przede wszystkim z poczucia rodzicielskiej misji do opieki i wychowania swoich pociech. Rodzice decydują się na wybór tego rodzaju ścieżki z wielu względów, począwszy od czasu spędzanego z dzieckiem, który jest bezcenny, wzmocnienia rodzinnych więzi, kontroli treści i wartości przekazywanych podopiecznemu, po większą mobilność i możliwość wyboru alternatywnych, dostosowanych do potrzeb i potencjału dziecka metod nauczania, wobec braku szkolnej formalizacji. Częstymi argumentami są niezadowalający poziomu nauki w szkołach oraz potrzeba zapewnienia bezpiecznego środowiska rozwoju – niwelacja wysokiego czynnika stresu u  dziecka, a także ryzyka przejmowania niewłaściwych wzorców postaw i zachowań od rówieśników, które stanowią często nieunikniony element przebywania w szkołach powszechnych.                                                                  

W samych Stanach Zjednoczonych nauczanie domowe rozwija się najintensywniej, przy wsparciu ze strony instytucji edukacyjnych, rządowych oraz stowarzyszeń i innych ugrupowań. Rodziny wybierające ścieżkę nauczania w domu mogą liczyć na rządowe wsparcie w postaci dofinansowania. Powstają specjalne centra nauczania, w których dzieci uczą się indywidualnie wybranych zagadnień pod okiem tutorów, powoływane są też kooperatywy rodziców wspólnie uczących swoje dzieci i dzielących się odpowiedzialnością za nauczanie wybranych przedmiotów, w zależności od swoich predyspozycji intelektualnych i czasowych. Pociechy mogą uczyć się i przebywać w gronie rówieśników, co zapewnia pełną socjalizację, jednak pod uważnym okiem opiekuna. Raz na kilka lat wiedza dzieci weryfikowana jest egzaminacyjnie w szkołach, w których pozostają one formalnie uczniami. Tego rodzaju rozwiązania pozwalają zaoszczędzić systemowi edukacji miliony dolarów, co cieszy się także dużą aprobatą ze strony władz stanowych.

Edukacja domowa wobec współczesnych przemian mentalnościowych i technologicznych staje się coraz łatwiejsza i powszechniejsza. Za jej skutecznością przemawia wzrastająca liczba rodzin podejmujących nauczanie domowe oraz wysokie wyniki nie tylko w kontekście samej zdawalności kontrolnych egzaminów, ale i poziomu wiedzy, który reprezentują podchodzące do nich dzieci. Co więcej, sprawdzone metody stosowane od wielu lat na polu edukacji domowej, wdrażane są do systemu edukacji publicznej. Oznacza to, że szkoły powszechne przejmują wzorce z metod nauczania wypracowanych przez rodziny praktykujące domowe nauczanie swoich pociech – bo któż lepiej zna dzieci, niż ich rodzice?

 

 

Zobacz także

 

Zabawka doskonała? To ta zrobiona z kartonu!

Dzieciom do dobrej zabawy nie potrzeba drogich i wyszukanych zabawek. Dziecięcej wyobraźni wystarczy patyk, kamień albo… karton. Zwykłe pudełko po butach, karton po lodówce, rolka po papierze toaletowym. Zazwyczaj szybko trafiają do kosza na śmieci, jeśli jednak dać im szansę na drugie życie, potrafią zamienić się w skrzydła samolotu, skrzynię skarbów, tajną bazę – słowem: dużo dobrej, kreatywnej zabawy dla małych i dużych.

10 sposobów na utrwalenie tabliczki mnożenia

Jednym z ważniejszych do opanowania zagadnień matematycznych jest tabliczka mnożenia. Jej nauka rozpoczyna się w szkole podstawowej. Nie każde dziecko jest w stanie opanować ją z łatwością. Gdy podstawa programowa nakłada na ucznia obowiązek zrozumienia czegoś, co sprawia dużą trudność, może pojawić się niechęć, brak wiary we własne możliwości. Nic dziwnego, jeśli nauka tabliczki mnożenia ogranicza się do wkuwania na pamięć, jest to strategia krótkofalowa. Podpowiadamy Państwu kilka prostych i ciekawych sposobów na utrwalanie tabliczki mnożenia.

Naucz mnie, tato – czyli aspekt ojcowski w domowej szkole

W edukacji domowej najważniejszym wyzwaniem dla rodziców jest organizacja czasu – rodzinnego, zawodowego i prywatnego. Warto pamiętać, że edukacja nie jest domeną jedynie mam, ale również ojców. Rola taty, obok matczynej, jest niezwykle istotna zarówno w procesie przygotowania i wdrożenia trybu edukacji domowej, jak i później, w towarzyszeniu dziecku i mamie w aspektach wychowawczych i edukacyjnych. Potrzeba uwagi, zainteresowania, maksymalnego oddania dziecku, rozłożona na możliwości obojga rodziców zapewnia komfort i satysfakcję wszystkim uczestnikom domowej szkoły.

F

Zapisz się do naszego Newslettera, aby co tydzień otrzymywać
nowy rozdział naszego autorskiego poradnika z serii
„Jak być nauczycielem dla swojego dziecka i nie zwariować”

 

 

 

tak
nie

 

Zapisz się do naszego Newslettera, aby co tydzień otrzymywać
nowy rozdział naszego autorskiego poradnika z serii
„Jak być nauczycielem dla swojego dziecka i nie zwariować”

 

 

 

tak
nie

 

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Get updates direct to your inbox.

FreshMail.pl
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji

Ciasteczko to mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną.

Zamknij