Aktualności

Walka o edukację domową zakończona sukcesem!

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z historią Pani Agaty oraz jej córki Zuzanny, które wygrały walkę o edukację domową! Jesteśmy dumni, że nasza Fundacja mogła przyczynić się do tego zwycięstwa!

Zaczarowany świat przyrody – eksperymenty

Najlepsze wyniki w nauce osiągamy, gdy angażujemy jak największą ilość zmysłów. Dlatego doświadczenia eksperymentalne są wyjątkowo efektywnym sposobem nauki. Proponujemy Państwu kilka prostych doświadczeń, które można wykonać z dziećmi w domu!

Mamo, tato, chodźmy do teatru!

Teatry dedykowane dla dzieci cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, które wciąż rośnie. Prócz teatrów dziecięcych, gamę spektakli dla najmłodszych oferują w ramach swojego standardowego programu także teatry dla nieco starszych widzów. Chociaż w ostatnich latach kino przyćmiło tradycyjny teatr, to niewątpliwie nadal warto w nim bywać. Odczarujmy to miejsce – z nudy, powagi i niedostępności dla dzieci. Większość instytucji jest coraz bardziej otwarta na najmłodszych. Możliwości jest wiele, warto rozważyć ofertę dla młodszych, jak i starszych dzieci w swoich najbliższych instytucjach kulturalnych. Dlaczego? Podpowiadamy.

Jak uzyskać opinię Publicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej?

Jak ustalić, która poradnia jest właściwa do udzielenia opinii? Co powinna zawierać opinia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej? W jakim terminie poradnia jest zobowiązana do wydania opinii? W jaki sposób należy złożyć wniosek do publicznej poradni o wydanie opinii w przedmiocie edukacji domowej dziecka? Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem prawnym dla rodziców.

Regulamin Konkursu „Przygotowania do Świąt w naszym domu”

Konkurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5-12 lat. Aby wziąć udział w konkursie należy własnoręcznie napisać krótkie opowiadanie na temat przygotowań do Świąt w Waszym domu (najmłodszym dzieciom mogą pomóc rodzice). Do opowiadania możecie dołączyć także rysunek przedstawiający Wasze rodzinne przygotowania 🙂 Na wasze zgłoszenia czekamy do 26 grudnia! 🙂

5 pomysłów na oryginalne kartki świąteczne

Kartki świąteczne zrobione samodzielnie, to czasami lepszy prezent niż ten ze sklepowej półki. Osobisty i wyjątkowy. Mały gest, który może sprawić dużo radości tym, którzy je tworzą oraz tym którzy je dostaną. Podpowiadamy Państwu kilka pomysłów na oryginalne kartki świąteczne!

Dzieci o edukacji domowej

Serdecznie zachęcamy do przeczytania odpowiedzi dwóch braci uczących się w trybie nauczania domowego – Ignacego (VI klasa) i Wojtka (IV klasa). Zapytaliśmy chłopców o ich doświadczenia oraz przemyślenia dotyczące edukacji domowej. zachęcamy również do odwiedzenia prowadzonej przez chłopców grupy faceookowej „Dzieci z ED”, w której dzielą się swoimi inspiracjami i pasjami.

Zabawka doskonała? To ta zrobiona z kartonu!

Dzieciom do dobrej zabawy nie potrzeba drogich i wyszukanych zabawek. Dziecięcej wyobraźni wystarczy patyk, kamień albo… karton. Zwykłe pudełko po butach, karton po lodówce, rolka po papierze toaletowym. Zazwyczaj szybko trafiają do kosza na śmieci, jeśli jednak dać im szansę na drugie życie, potrafią zamienić się w skrzydła samolotu, skrzynię skarbów, tajną bazę – słowem: dużo dobrej, kreatywnej zabawy dla małych i dużych.

10 sposobów na utrwalenie tabliczki mnożenia

Jednym z ważniejszych do opanowania zagadnień matematycznych jest tabliczka mnożenia. Jej nauka rozpoczyna się w szkole podstawowej. Nie każde dziecko jest w stanie opanować ją z łatwością. Gdy podstawa programowa nakłada na ucznia obowiązek zrozumienia czegoś, co sprawia dużą trudność, może pojawić się niechęć, brak wiary we własne możliwości. Nic dziwnego, jeśli nauka tabliczki mnożenia ogranicza się do wkuwania na pamięć, jest to strategia krótkofalowa. Podpowiadamy Państwu kilka prostych i ciekawych sposobów na utrwalanie tabliczki mnożenia.

Naucz mnie, tato – czyli aspekt ojcowski w domowej szkole

W edukacji domowej najważniejszym wyzwaniem dla rodziców jest organizacja czasu – rodzinnego, zawodowego i prywatnego. Warto pamiętać, że edukacja nie jest domeną jedynie mam, ale również ojców. Rola taty, obok matczynej, jest niezwykle istotna zarówno w procesie przygotowania i wdrożenia trybu edukacji domowej, jak i później, w towarzyszeniu dziecku i mamie w aspektach wychowawczych i edukacyjnych. Potrzeba uwagi, zainteresowania, maksymalnego oddania dziecku, rozłożona na możliwości obojga rodziców zapewnia komfort i satysfakcję wszystkim uczestnikom domowej szkoły.

Najlepsze zabawki są ze śmieci!

Zabawki są nieodłącznym elementem dzieciństwa – mają uczyć i bawić. Sklepy uginają się od asortymentu, co rodzicom często nie ułatwia zakupu zabawki idealnej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ze śmieci można wyczarować wiele niebanalnych zabawek, które sprawią dużo radości całej rodzinie. Przedstawiamy kilka pomysłów na kreatywne wykorzystanie śmieci.

Jak wychować przedsiębiorcze dziecko?

Przedsiębiorczość to w dzisiejszych czasach bardzo ważna i przydatna cecha. Jest to cecha charakteru lub zespół cech i zachowań właściwych przede wszystkim dla przedsiębiorców. Z tą cechą najlepiej się urodzić, ale można ją również z powodzeniem w sobie rozwijać. Najlepiej kształtować ją od najmłodszych lat, ponieważ pomoże dziecku zrozumieć wartość pieniądza, stać się samodzielnym i pewnym siebie oraz z sukcesem przejść przez życie. Podpowiadamy jak to zrobić.

Jak nauczyć dziecko i siebie wyrażać złość?

Złość należy do uczuć trudnych w przeżywaniu, jest nieprzyjemna i męcząca, ale jednocześnie jest ogromną energią, której nie musimy wyrzucać czy tłumić, a możemy czerpać z niej siłę i sprawczość. W życiu każdego człowieka – dorosłego i dziecka – przychodzi taki moment, w którym musi zmierzyć się z tematem gniewu. Jak to zrobić w sposób, który nikogo nie zrani?

Porozumienie Bez Przemocy – o języku serca.

Porozumienie bez przemocy to metoda komunikacji zaproponowana przez amerykańskiego doktora psychologii Marshalla Rosenberga. Inaczej określany jako „język żyrafy”, „język serca” albo „język współczucia”. NVC umożliwia rozwiązywanie konfliktów, wgląd w siebie, rozwój empatii i przeciwdziałanie nieporozumieniom, jakie pojawiają się w komunikacji. Zachęcamy do bliższego poznania tej metody.

Klocki Lego nie tylko do zabawy!

Klocki Lego stanowią uniwersalne narzędzie, z którego z powodzeniem skorzysta zarówno nauczyciel, jak i rodzic. Chcesz w nietypowy sposób wykorzystać Klocki Lego w swoim domu oraz poćwiczyć z dzieckiem różne umiejętności? Przedstawiamy kilka zabaw z wykorzystaniem tych małych cegiełek.

Mateusz, Asperger i edukacja domowa. Wywiad z Urszulą Jaskułą.

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym z Panią Ulą Jaskułą. Mamą dwójki dzieci: Martyny (9 lat) oraz Mateusza z Zespołem Aspergera (12 lat) uczących się w trybie nauczania domowego. Pani Ula prowadzi facebookowy blog „Mateusz, Asperger i Edukacja Domowa”, na którym można znaleźć dokumentację z codziennych przygód, zdjęcia z wycieczek oraz wiele wskazówek dotyczących metod nauczania.

6 najpopularniejszych metod nauki czytania.

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy rozpocząć naukę czytania ze swoim dzieckiem. Jaką metodę wybrać? Jak nie zniechęcić dziecka? W jaki sposób połączyć naukę czytania z zabawą? Przygotowaliśmy dla Państwa artykuł, w którym omówiliśmy kilka najpopularniejszych i najskuteczniejszych technik nauki czytania. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Czym jest Rodzicielstwo Bliskości (RB)?

Rodzicielstwo Bliskości to kwestia wyborów, dopasowywania narzędzi do swojej rodziny i jej potrzeb. Opiera się na partnerstwie, potrzebach, emocjach oraz przywiązaniu. Sprzyja również rozwojowi samodzielności i niezależności dziecka.

Inaczej, czyli jak? Edukacja alternatywna w Polsce.

Edukacja domowa, szkoły Montessori, szkoły waldorfskie, leśne, demokratyczne i daltońskie. Czym są? Co je charakteryzuje? Jakie są między nimi różnice? Zebraliśmy dla Państwa najważniejsze informacje dotyczące najczęściej wybieranych alternatywnych metod nauczania w Polsce.

Czy przyszłość edukacji domowej jest zagrożona?

Od kilku miesięcy, jednym z najgłośniejszych tematów w Polsce jest wprowadzana właśnie w życie reforma oświaty. Wiele zmian dotyczy zasad funkcjonowania edukacji domowej – nieodłącznego elementu polskiego systemu edukacji.

Nauka przez zabawę- 3 niezawodne pomysły

Po aktywnym tygodniu przychodzi czas na weekendowy odpoczynek, na który z utęsknieniem czekają także uczniowie i ich zapracowani rodzice. Więcej wolnego czasu na wyjazd za miasto, dłuższą wizytę u dziadków, odpoczynek na świeżym powietrzu. W tworzeniu planu rodzinnego weekendu warto uwzględnić trochę miejsca na kreatywne, aktywizujące zabawy edukacyjne z pociechami.

Świat baśni, a rozwój dziecka

Wiele osób sceptycznie podchodzi do tematu baśni i bajek, twierdząc, że są przepełnione fikcją, zdarzeniami nieprawdziwymi i zbyt abstrakcyjnymi. Jednak to, co wielu poczytuje jako zarzuty przeciwko baśniom i bajkom, psychologia rozwojowa uznaje za zalety, a wręcz za podstawy rozwoju emocjonalnego dzieci.

Sprawdzone sposoby na wiosenne zabawy z dzieckiem

Dobiega końca czas zimnych, krótkich dni, szaleństw na śniegu i cotygodniowych przeziębień. Na szczęście wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią więcej słońca, endorfin, motywacji, więcej możliwości kreatywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Czym jest edukacja domowa?

Edukacja domowa jest formą kształcenia, w której odpowiedzialność za proces nauczania dziecka w miejsce szkoły biorą na siebie rodzice lub prawni opiekunowie.

F

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji

Ciasteczko to mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną.

Zamknij