5 sposobów jak zmotywować swoje dziecko do nauki

Zabawa, przygoda, radość, śmiech. Słowa-klucze do serca każdego dziecka, które z edukacją domową stanowią połączenie doskonałe. Tutaj wszystko staje się możliwe – szkołą jest cały świat, a nauką niesamowita podróż po nim. Jednak by być dobrym przewodnikiem w tej podróży, warto zapamiętać kilka rad na okresy spadku motywacji małego podróżnika. 

 

  1. Nie ograniczaj nauki do książek i zeszytów. Aktywizuj dziecko, korzystając z możliwości jakie daje Ci miejsce, w którym mieszkasz. Postaraj się spędzać z pociechą dużo czasu na zewnątrz – wychodźcie na spacery, do parku, lasu, biblioteki, zoo, miejscowego muzeum, kina. Spróbuj powiązywać przerabiane tematy lekcyjne z otaczającą dziecko rzeczywistością – uczcie się rozpoznawać w parku lub ogrodzie kwiaty spotykane na kartkach podręcznika, policzcie kolory tęczy, sprawdźcie z której strony domu zachodzi słońce, poszukajcie Drogi Mlecznej na gwieździstym niebie. Nie zapominaj, że świeże powietrze wpływa na produkcję endorfin zwanych hormonami szczęścia, których nigdy za wiele – zarówno u rodziców, jak i ich pociech. Nie bój się także korzystać z potęgi Internetu i dostępnych w nim materiałów multimedialnych, piosenek, gier edukacyjnych, aplikacji do nauki języków. Szukaj inspiracji – jest ich mnóstwo wokół.

 

  1. Eksperymentuj z atmosferą zabawy. Pozwól dziecku czuć się swobodnie, rozśmieszaj, fascynuj, uczyń z książkowych zagadnień i opowieści część Waszych codziennych rozmów. Niech nauka będzie wyśmienitą zabawą, z której można czerpać radość, nie tylko obowiązkiem, który należy wykonać, by wreszcie móc się pobawić. Czytajcie baśnie i opowiadania z podziałem na role, odgrywajcie scenki, wymyślajcie zagadki i nawzajem się odpytujcie. Poczucie swobody i zabawowości sytuacji sprawi, że dziecko pochłonie przekazywaną mu wiedzę nie mając świadomości, iż właśnie przerabia nowy dział podręcznika. I co najważniejsze – z pewnością poprosi o jeszcze. 

 

  1. Skup się na mocnych stronach dziecka. Nie okazuj niezadowolenia kiedy pociecha z czymś sobie nie radzi, nie porównuj do „lepszych kolegów”, „zdolnego rodzeństwa” i tak dalej. Taka postawa rodzica jest niezwykle krzywdząca – dziecko zniechęca się do nauki, buduje w sobie poczucie winy i z czasem na dobre traci pewność siebie. Pracuj cierpliwie nad tym, co sprawia dziecku trudności, pamiętając jednocześnie, że z wieloma rzeczami radzi sobie dobrze i warto im poświęcić szczególną uwagę. Buduj pewność siebie pociechy, przypominaj o pięknym rysunku czy ładnie wyrecytowanym wierszyku, kiedy zadania z matematyki zniechęcają do dalszej pracy. 

 

  1. Wspieraj kreatywność. Pozwól dziecku działać, tworzyć, wyrażać siebie; obdarz je zaufaniem w jego nieposkromionej wyobraźni. Postaraj się zapewnić swobodny dostęp do narzędzi jakich potrzebuje, podsuwaj nawet z pozoru błahe rzeczy, nie ważne czy jest to kartka papieru z kredkami, czy może ciasto, które czeka w kuchni, by coś z niego ulepić. Aktywizuj, inspiruj, wprowadź trochę zabawy, o czym pisaliśmy w pierwszych punktach naszych porad. Zgódź się na spontaniczne wyjście, poproś o wymyślenie niezwykłego imienia dla nowego zwierzaka, zachęć do wspólnego fotografowania – ze zrobionych zdjęć możecie stworzyć piękny album. Dzieci z natury są ciekawe i chętne do eksperymentowania, a wsparcie i uznanie ze strony rodzica z pewnością pogłębią dziecięcą fantazję i głód wiedzy.

 

  1. Chwal i doceniaj. Wymagania, oczekiwania, umiejętność zdyscyplinowania pociechy to ważne elementy w pracy domowego nauczyciela. Jednak osiągnięte przez dziecko cele, wykonane zadania powinny być zauważone i regularnie docenione przez rodzica. Staraj się zauważać postępy i nawet niewielkie osiągnięcia swojego ucznia. Nie stawiaj mu zbyt wygórowanych wymagań; spróbuj podzielić materiał na mniejsze części, by po przyswojeniu każdej pociecha mogła cieszyć się małym zwycięstwem. Pamiętaj przy tym, aby nie chwalić dziecka za wszystko i zbyt często, by nie odkryło niskich oczekiwań wobec niego, co ma skutek odwrotny – zniechęca do nauki. Staraj się doceniać nie tylko efekty pracy, ale także wysiłek wkładany w proces uczenia się. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, które trafiają na trudności w przyswajaniu danego materiału wiedzy.

 

Na podsumowujący koniec zostawiamy najważniejsze: nie bój się być dumnym ze swojego dziecka i mów mu o tym – ono chce być doskonałe w Twoich oczach. „Jestem z ciebie dumna”, „jestem z ciebie dumny” to jedne z najpiękniejszych i najbardziej motywujących słów jakimi można obdarzyć pociechę. Z pewnością zdziałają cuda!

 

Zobacz także

 

Edukacja domowa- pytania i odpowiedzi Radcy Prawnego

Czy jest coś takiego jak edukacja domowa przedszkolna? Czy rodzic ma prawo towarzyszyć dziecku podczas egzaminów? Czy ustawa reguluje jak dokładnie mają wyglądać egzaminy? Czy będąc w edukacji domowej można uczestniczyć w wybranych zajęciach w szkole? Jak często należy dostarczać do szkoły opinię z PPPP? – na najczęściej zadawane pytania odpowiada Radca Prawny.

Chemia nie taka straszna! – eksperymenty

Nauka wcale nie musi być nudna, a rzeczy, które są wokół nas, można wykorzystać w ciekawy sposób. Pamiętajmy też, że interesujące przedstawienie zagadnienia może wzbudzić w dziecku pasję i pozytywnie nastawić do dalszej pracy. Świetnym pomysłem jest wykonywanie eksperymentów chemicznych i fizycznych, które mogą być spektakularne przy niewielkich nakładach pracy.

Walka o edukację domową zakończona sukcesem!

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z historią Pani Agaty oraz jej córki Zuzanny, które wygrały walkę o edukację domową! Jesteśmy dumni, że nasza Fundacja mogła przyczynić się do tego zwycięstwa!

F

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Edukacji Domowej z siedzibą w Krakowie. Sekretariat administratora znajduje się w Krakowie, przy ulicy Szlak 20/7, 31-153 Kraków, telefon: +48 12 291 91 45, adres e-mail: sekretariat@domowa.edu.pl.

Przetwarzanie odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) jako niezbędne do realizacji naszego prawnie uzasadnionego celu, którym jest udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące prowadzonej przez nas działalności.

Z uwagi na korzystanie przez administratora z poczty elektronicznej „Google mail”, dane osobowe mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy firmie Google Inc. z siedzibą w USA oraz do innych państw trzecich, w których działają podmioty, z których usług korzysta Google podczas przetwarzania danych osobowych. Przetwarzanie danych osobowych w państwach trzecich odbywa się w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską, dostępne pod adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32010D0087&from=EN.

Dane osobowe będą przetwarzane przez czas trwania korespondencji, w ramach której udzielać będziemy odpowiedzi na Twoje pytania, do chwili jej wyraźnego zakończenia lub wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania.

Przysługuje Ci prawo dostępu do treści danych osobowych oraz żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

Z uwagi na fakt, że Twoje dane osobowe udostępnione w niniejszym formularzu przetwarzamy na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, przysługuje Ci prawo do wniesienia w dowolnym momencie sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Twoją szczególną sytuację. Możesz je zrealizować przesyłając wiadomość pocztą elektroniczną lub tradycyjną na wskazane wyżej adresy do korespondencji.

Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do uzyskania odpowiedzi na zadawane pytania.