5 sposobów jak zmotywować swoje dziecko do nauki

Zabawa, przygoda, radość, śmiech. Słowa-klucze do serca każdego dziecka, które z edukacją domową stanowią połączenie doskonałe. Tutaj wszystko staje się możliwe – szkołą jest cały świat, a nauką niesamowita podróż po nim. Jednak by być dobrym przewodnikiem w tej podróży, warto zapamiętać kilka rad na okresy spadku motywacji małego podróżnika.

1. Nie ograniczaj nauki do książek i zeszytów. Aktywizuj dziecko, korzystając z możliwości jakie daje Ci miejsce, w którym mieszkasz. Postaraj się spędzać z pociechą dużo czasu na zewnątrz – wychodźcie na spacery, do parku, lasu, biblioteki, zoo, miejscowego muzeum, kina. Spróbuj powiązywać przerabiane tematy lekcyjne z otaczającą dziecko rzeczywistością – uczcie się rozpoznawać w parku lub ogrodzie kwiaty spotykane na kartkach podręcznika, policzcie kolory tęczy, sprawdźcie z której strony domu zachodzi słońce, poszukajcie Drogi Mlecznej na gwieździstym niebie. Nie zapominaj, że świeże powietrze wpływa na produkcję endorfin zwanych hormonami szczęścia, których nigdy za wiele – zarówno u rodziców, jak i ich pociech. Nie bój się także korzystać z potęgi Internetu i dostępnych w nim materiałów multimedialnych, piosenek, gier edukacyjnych, aplikacji do nauki języków. Szukaj inspiracji – jest ich mnóstwo wokół.

1. Eksperymentuj z atmosferą zabawy. Pozwól dziecku czuć się swobodnie, rozśmieszaj, fascynuj, uczyń z książkowych zagadnień i opowieści część Waszych codziennych rozmów. Niech nauka będzie wyśmienitą zabawą, z której można czerpać radość, nie tylko obowiązkiem, który należy wykonać, by wreszcie móc się pobawić. Czytajcie baśnie i opowiadania z podziałem na role, odgrywajcie scenki, wymyślajcie zagadki i nawzajem się odpytujcie. Poczucie swobody i zabawowości sytuacji sprawi, że dziecko pochłonie przekazywaną mu wiedzę nie mając świadomości, iż właśnie przerabia nowy dział podręcznika. I co najważniejsze – z pewnością poprosi o jeszcze.

1. Skup się na mocnych stronach dziecka. Nie okazuj niezadowolenia kiedy pociecha z czymś sobie nie radzi, nie porównuj do „lepszych kolegów”, „zdolnego rodzeństwa” i tak dalej. Taka postawa rodzica jest niezwykle krzywdząca – dziecko zniechęca się do nauki, buduje w sobie poczucie winy i z czasem na dobre traci pewność siebie. Pracuj cierpliwie nad tym, co sprawia dziecku trudności, pamiętając jednocześnie, że z wieloma rzeczami radzi sobie dobrze i warto im poświęcić szczególną uwagę. Buduj pewność siebie pociechy, przypominaj o pięknym rysunku czy ładnie wyrecytowanym wierszyku, kiedy zadania z matematyki zniechęcają do dalszej pracy.

1. Wspieraj kreatywność. Pozwól dziecku działać, tworzyć, wyrażać siebie; obdarz je zaufaniem w jego nieposkromionej wyobraźni. Postaraj się zapewnić swobodny dostęp do narzędzi jakich potrzebuje, podsuwaj nawet z pozoru błahe rzeczy, nie ważne czy jest to kartka papieru z kredkami, czy może ciasto, które czeka w kuchni, by coś z niego ulepić. Aktywizuj, inspiruj, wprowadź trochę zabawy, o czym pisaliśmy w pierwszych punktach naszych porad. Zgódź się na spontaniczne wyjście, poproś o wymyślenie niezwykłego imienia dla nowego zwierzaka, zachęć do wspólnego fotografowania – ze zrobionych zdjęć możecie stworzyć piękny album. Dzieci z natury są ciekawe i chętne do eksperymentowania, a wsparcie i uznanie ze strony rodzica z pewnością pogłębią dziecięcą fantazję i głód wiedzy.

1. Chwal i doceniaj. Wymagania, oczekiwania, umiejętność zdyscyplinowania pociechy to ważne elementy w pracy domowego nauczyciela. Jednak osiągnięte przez dziecko cele, wykonane zadania powinny być zauważone i regularnie docenione przez rodzica. Staraj się zauważać postępy i nawet niewielkie osiągnięcia swojego ucznia. Nie stawiaj mu zbyt wygórowanych wymagań; spróbuj podzielić materiał na mniejsze części, by po przyswojeniu każdej pociecha mogła cieszyć się małym zwycięstwem. Pamiętaj przy tym, aby nie chwalić dziecka za wszystko i zbyt często, by nie odkryło niskich oczekiwań wobec niego, co ma skutek odwrotny – zniechęca do nauki. Staraj się doceniać nie tylko efekty pracy, ale także wysiłek wkładany w proces uczenia się. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, które trafiają na trudności w przyswajaniu danego materiału wiedzy.

Na podsumowujący koniec zostawiamy najważniejsze: nie bój się być dumnym ze swojego dziecka i mów mu o tym – ono chce być doskonałe w Twoich oczach. „Jestem z ciebie dumna”, „jestem z ciebie dumny” to jedne z najpiękniejszych i najbardziej motywujących słów jakimi można obdarzyć pociechę. Z pewnością zdziałają cuda!