5 sposobów jak zmotywować swoje dziecko do nauki

Zabawa, przygoda, radość, śmiech. Słowa-klucze do serca każdego dziecka, które z edukacją domową stanowią połączenie doskonałe. Tutaj wszystko staje się możliwe – szkołą jest cały świat, a nauką niesamowita podróż po nim. Jednak by być dobrym przewodnikiem w tej podróży, warto zapamiętać kilka rad na okresy spadku motywacji małego podróżnika. 

 

  1. Nie ograniczaj nauki do książek i zeszytów. Aktywizuj dziecko, korzystając z możliwości jakie daje Ci miejsce, w którym mieszkasz. Postaraj się spędzać z pociechą dużo czasu na zewnątrz – wychodźcie na spacery, do parku, lasu, biblioteki, zoo, miejscowego muzeum, kina. Spróbuj powiązywać przerabiane tematy lekcyjne z otaczającą dziecko rzeczywistością – uczcie się rozpoznawać w parku lub ogrodzie kwiaty spotykane na kartkach podręcznika, policzcie kolory tęczy, sprawdźcie z której strony domu zachodzi słońce, poszukajcie Drogi Mlecznej na gwieździstym niebie. Nie zapominaj, że świeże powietrze wpływa na produkcję endorfin zwanych hormonami szczęścia, których nigdy za wiele – zarówno u rodziców, jak i ich pociech. Nie bój się także korzystać z potęgi Internetu i dostępnych w nim materiałów multimedialnych, piosenek, gier edukacyjnych, aplikacji do nauki języków. Szukaj inspiracji – jest ich mnóstwo wokół.

 

  1. Eksperymentuj z atmosferą zabawy. Pozwól dziecku czuć się swobodnie, rozśmieszaj, fascynuj, uczyń z książkowych zagadnień i opowieści część Waszych codziennych rozmów. Niech nauka będzie wyśmienitą zabawą, z której można czerpać radość, nie tylko obowiązkiem, który należy wykonać, by wreszcie móc się pobawić. Czytajcie baśnie i opowiadania z podziałem na role, odgrywajcie scenki, wymyślajcie zagadki i nawzajem się odpytujcie. Poczucie swobody i zabawowości sytuacji sprawi, że dziecko pochłonie przekazywaną mu wiedzę nie mając świadomości, iż właśnie przerabia nowy dział podręcznika. I co najważniejsze – z pewnością poprosi o jeszcze. 

 

  1. Skup się na mocnych stronach dziecka. Nie okazuj niezadowolenia kiedy pociecha z czymś sobie nie radzi, nie porównuj do „lepszych kolegów”, „zdolnego rodzeństwa” i tak dalej. Taka postawa rodzica jest niezwykle krzywdząca – dziecko zniechęca się do nauki, buduje w sobie poczucie winy i z czasem na dobre traci pewność siebie. Pracuj cierpliwie nad tym, co sprawia dziecku trudności, pamiętając jednocześnie, że z wieloma rzeczami radzi sobie dobrze i warto im poświęcić szczególną uwagę. Buduj pewność siebie pociechy, przypominaj o pięknym rysunku czy ładnie wyrecytowanym wierszyku, kiedy zadania z matematyki zniechęcają do dalszej pracy. 

 

  1. Wspieraj kreatywność. Pozwól dziecku działać, tworzyć, wyrażać siebie; obdarz je zaufaniem w jego nieposkromionej wyobraźni. Postaraj się zapewnić swobodny dostęp do narzędzi jakich potrzebuje, podsuwaj nawet z pozoru błahe rzeczy, nie ważne czy jest to kartka papieru z kredkami, czy może ciasto, które czeka w kuchni, by coś z niego ulepić. Aktywizuj, inspiruj, wprowadź trochę zabawy, o czym pisaliśmy w pierwszych punktach naszych porad. Zgódź się na spontaniczne wyjście, poproś o wymyślenie niezwykłego imienia dla nowego zwierzaka, zachęć do wspólnego fotografowania – ze zrobionych zdjęć możecie stworzyć piękny album. Dzieci z natury są ciekawe i chętne do eksperymentowania, a wsparcie i uznanie ze strony rodzica z pewnością pogłębią dziecięcą fantazję i głód wiedzy.

 

  1. Chwal i doceniaj. Wymagania, oczekiwania, umiejętność zdyscyplinowania pociechy to ważne elementy w pracy domowego nauczyciela. Jednak osiągnięte przez dziecko cele, wykonane zadania powinny być zauważone i regularnie docenione przez rodzica. Staraj się zauważać postępy i nawet niewielkie osiągnięcia swojego ucznia. Nie stawiaj mu zbyt wygórowanych wymagań; spróbuj podzielić materiał na mniejsze części, by po przyswojeniu każdej pociecha mogła cieszyć się małym zwycięstwem. Pamiętaj przy tym, aby nie chwalić dziecka za wszystko i zbyt często, by nie odkryło niskich oczekiwań wobec niego, co ma skutek odwrotny – zniechęca do nauki. Staraj się doceniać nie tylko efekty pracy, ale także wysiłek wkładany w proces uczenia się. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, które trafiają na trudności w przyswajaniu danego materiału wiedzy.

 

Na podsumowujący koniec zostawiamy najważniejsze: nie bój się być dumnym ze swojego dziecka i mów mu o tym – ono chce być doskonałe w Twoich oczach. „Jestem z ciebie dumna”, „jestem z ciebie dumny” to jedne z najpiękniejszych i najbardziej motywujących słów jakimi można obdarzyć pociechę. Z pewnością zdziałają cuda!

 

Zobacz także

 

Regulamin Konkursu „Przygotowania do Świąt w naszym domu”

Konkurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5-12 lat. Aby wziąć udział w konkursie należy własnoręcznie napisać krótkie opowiadanie na temat przygotowań do Świąt w Waszym domu (najmłodszym dzieciom mogą pomóc rodzice). Do opowiadania możecie dołączyć także rysunek przedstawiający Wasze rodzinne przygotowania 🙂 Na wasze zgłoszenia czekamy do 26 grudnia! 🙂

5 pomysłów na oryginalne kartki świąteczne

Kartki świąteczne zrobione samodzielnie, to czasami lepszy prezent niż ten ze sklepowej półki. Osobisty i wyjątkowy. Mały gest, który może sprawić dużo radości tym, którzy je tworzą oraz tym którzy je dostaną. Podpowiadamy Państwu kilka pomysłów na oryginalne kartki świąteczne!

F

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji

Ciasteczko to mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną.

Zamknij