3 sposoby na spełnianie obowiązku szkolnego w Polsce

W Polskim Systemie Edukacji wyróżniamy trzy możliwości na spełnianie obowiązku szkolnego przez dziecko. W każdym z tych trybów dziecko staje się pełnoprawnym uczniem szkoły, realizuje pełną podstawę programową, a na zakończenie roku szkolnego otrzymuje świadectwo oraz promocję do kolejnej klasy.  Do trzech trybów zaliczamy:

tryb stacjonarny– w tym trybie spełnia obowiązek szkolny większość polskich uczniów.  Polega on na systematycznym uczęszczaniu do szkoły stacjonarnej, w której lekcje prowadzą nauczyciele.  W trakcie roku szkolnego dzieci uczą się obowiązującego materiału na danym poziomie edukacyjnym, a ich wiedza jest regularnie sprawdzana przez nauczycieli za pomocą klasówek oraz odpowiedzi ustnych.

tryb indywidualny–  jest to tryb spełniania obowiązku szkolnego dla uczniów, którzy z różnych powodów (najczęściej chorobowych takich jak:  zaburzenia fizyczne, zagrożenia infekcjami, nagłe urazy, ograniczona możliwość poruszania się) nie są w stanie uczęszczać do szkoły w trybie stacjonarnym. W takim przypadku lekcje są prowadzone przez dwóch wyznaczonych nauczycieli w domu ucznia.  Nauczyciele starają się pomóc w realizacji podstawy programowej w trakcie kilku godzin w ciągu tygodnia.  Nad pozostałymi zagadnieniami uczeń powinien popracować już sam, na tyle, na ile pozwala stan jego zdrowia. Na rodzicach natomiast spoczywa obowiązek zapewnienia właściwych warunków do nauki w domu.

tryb nauczania domowego– edukacja domowa jest formą kształcenia, w której odpowiedzialność za proces nauczania dzieci w miejsce szkoły biorą na siebie rodzice lub prawni opiekunowie. Tworząc program i wybierając metody kształcenia swoich pociech, organizują ich edukację w sposób zindywidualizowany – adekwatnie do wieku, potrzeb, predyspozycji i zainteresowań, przy zachowaniu zgodności z wymaganym na danym poziomie kształcenia zakresem wiedzy. Dzieci korzystające z trybu nauczania domowego zostają zapisane do stacjonarnej szkoły, w której formalnie są uczniami, jednak nie uczęszczają na tradycyjne lekcje. Zamiast nich biorą udział w zajęciach poza systemem szkolnym, zaś jakość oraz cele tych zajęć określają rodzice bądź opiekunowie, którzy – wbrew pozorom – nie muszą posiadać wykształcenia pedagogicznego. Domowe nauczanie w Polsce reguluje ustawa, pozwalająca na naukę dziecka w domu za zgodą dyrektora szkoły, do której jest ono zapisane. Dziecko nie traci więc całkowicie więzi z ze szkołą – po każdym roku nauki zobowiązane jest zdać egzaminy klasyfikacyjne, weryfikujące wiedzę nabytą w trakcie nauczania domowego. Takie nauczanie może przybierać różne formy, w zależności od kreatywności rodziców i preferowanych przez nich metod – korzystania z tradycyjnych, jak i nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych.